Štvrtok, 28. októbra, 2021Meniny má Dobromila

Mizéria Washingtonu pokračuje

Sportnet|15. nov 2003 o 00:00

Problémy Washingtonu Capitals v súťaži pokračujú. Po šestnástich vystúpeniach má tím z hlavného mesta USA na svojom konte iba štyri výhry. Na poslednom mieste celej súťaže nie je iba vďaka lepšiemu skóre. Neúspechy prispievajú k negatívnym finančným ...

Problémy Washingtonu Capitals v súťaži pokračujú. Po šestnástich vystúpeniach má tím z hlavného mesta USA na svojom konte iba štyri výhry. Na poslednom mieste celej súťaže nie je iba vďaka lepšiemu skóre. Neúspechy prispievajú k negatívnym finančným výsledkom klubu. V tejto sezóne by malo hospodárenie Capitals dosiahnuť stratu 30 miliónov dolárov. Majiteľ klubu Ted Leonsis od kúpy v roku 1999 prerobil celkovo 100 miliónov.

Manažment už začal s krokmi, ktoré majú stabilizovať klub. Situácia je rok pred možným prerušením NHL vážna. „Žiaľ, faktom je, že aj keď do tohto biznisu veľa investujeme, dosahujeme vysoké straty,“ povedal Leonsis. „Kritika musí smerovať do vlastných radov. Rozpočtom výrazne prevyšujeme ligový priemer, v tabuľke sme však medzi poslednými,“ dodáva Leonsis. Náklady na fungovanie Washingtonu v tejto sezóne sú 49 miliónov.

NHL zvažuje zavedenie maxima na výdavky klubov. Predpoklady hovoria o sume v rozpätí 35 - 44 miliónov. Snaha o výmenu drahých hráčov je za týchto podmienok márna. Konkurencia neprijme hokejistu s vysokým finančným ohodnotením. Washington sa tak už vyše roka bezvýsledne usiluje o trejd Jaromíra Jágra. O päťnásobného držiteľa Art Ross Trophy pre najproduktívnejšieho hráča základnej časti nie je záujem. Čechov ročný príjem je 11 miliónov. Zmluva mu ho garantuje ešte nasledujúce štyri sezóny. Generálny manažér klubu Goerge McPhee je bezmocný.

Podobná situácia je i v prípade Petra Bondru (príjem 4,5 mil.), Róberta Langa (5,0 mil.) a Sergeja Gončara (3,65 mil.).

„McPhee platí za chyby, ktoré urobil majiteľ klubu,“ povedal nemenovaný generálny manažér tímu NHL pre denník Washington Post. „Nemôže pomôcť svojmu mužstvu.“

Manažér Washingtonu pokračuje v rokovaniach s kolegami. Potrebuje získať lepších hráčov do obrany. Možné posily však nezodpovedajú finančným možnostiam Washingtonu. McPhee tak skôr siaha na mladíkov z nižších súťaží.

Väčšina hráčov v NHL má v zmluve dva druhy platu. Ohodnotenie na farme je menej ako 100-tisíc dolárov. Pri účasti v prvom mužstve musí ísť o viac ako 400-tisíc dolárov. To sú podmienky platnej kolektívnej zmluvy.

„Pri povolávaní hráčov z nižších súťaží ide v deviatich prípadoch z desiatich o peniaze,“ tvrdí denník The Washington Post. Vedenie Washingtonu oponuje, že hráčov do prvého mužstva povolajú iba na základe hokejových kvalít a nie pre peniaze.

Pravda je, že po zranení Sebastiena Charpentiera, ktorý je brankárskou dvojkou Capitals, siahlo vedenie po Rastislavovi Staňovi. Slovák má menej lukratívnu zmluvu ako nádejný Maxime Ouellet. Staňa by za sezónu v NHL získal 400-tisíc, jeho mladší kolega Ouellet trojnásobok - 1,2 milióna. Príležitosť nastúpiť na zápas by zrejme nedostal ani jeden z dvojice. Staňa má tú výhodu, že je lacnejší. Jednotkou v mužstve je spoľahlivý Olaf Kölzig.

Mladíci bez skúseností zápasy pre Washington nevyhrajú. V tíme je sedem hráčov mladších ako 23 rokov, tretina mužstva. Kruh sa uzatvára. Straty sú umocnené prehrami. Výsledky sa nedostavia, ak sa nedoplní mužstvo.

MILOSLAV ŠEBELA

Súvisiace články