Streda, 22. septembra, 2021Meniny má Móric

Prezident prijal medailistov z Ria. Ľudia hľadajú vzory vo vás, nie v politikoch, odkázal

Prezident Andrej Kiska (vľavo) debatuje so zlatým olympijským medailistom Matejom Tóthom. (Autor: SITA)
TASR|14. dec 2016 o 12:25

Vo svojom sídle privítal Andrej Kiska úspešných olympionikov i paralympionikov z hier 2016 v Riu de Janeiro.

BRATISLAVA. Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska prijal v stredu vo svojom sídle medailistov z olympijských a paralympijských hier 2016 v Riu de Janeiro. Poďakoval sa im za úspešnú reprezentáciu krajiny.

A okrem športových kvalít vyzdvihol aj ich osobnostnú stránku.

"Neviem, či sme tu niekedy mali toľko zlata, striebra a bronzu ako dnes. Rok sa pomaly končí a prichádza čas na jeho bilancovanie. Z pohľadu športu sa naň pozeráme s veľkou pýchou a radosťou," povedal v oficiálnom príhovore.

Prezident Andrej Kiska prijal úspešných olympionikov: fotogaléria

14.12.2016

"Pred odchodom do Ria de Janeiro som vám prial úspech, išli ste reprezentovať nielen samých seba, ale celú našu krajinu. A boli ste úspešní. Priniesli ste domov veľké množstvo medailí a potešili celý národ. Chcem sa vám poďakovať v mojom mene a tiež v mene celej našej krajiny," pokračoval.

"Dnes si možno ani neuvedomujete, akí ste pre Slovensko dôležití. Ukázali ste, že cieľavedomosť, tvrdá práca a odriekanie sú správnou cestou a základom úspechu. Pre našu spoločnosť ste vzory aj preto, že sa správate ako ľudia," hovoril Kiska.

Mnohí sa na vás pozerajú ako na idoly. Mladí ľudia dnes nepočúvajú nás politikov, ale hľadajú vzory práve vo vás.


Andrej Kiska, slovenský prezident

"Mnohí sa na vás pozerajú ako na idoly. Mladí ľudia dnes nepočúvajú nás politikov, ale hľadajú vzory práve vo vás."

Po neformálnych rozhovoroch s pozvanými športovcami, ich trénermi a vrcholnými predstaviteľmi Slovenského olympijského výboru na čele s prezidentom SOV Antonom Siekelom a čestným prezidentom Františkom Chmelárom sa hlava štátu vyfotila s cennými kovmi. Ich majiteľom prezident SR na oplátku venoval striebornú mincu v drevenej plakete.

"Je vždy veľká česť stretnúť sa osobne s pánom prezidentom. Medaila je ladená do strieborna a určite je veľmi cenná. Bude mať čestné miesto vedľa mojich športových medailí," uviedol pre TASR zlatý z chôdze na 50 km Matej Tóth.

Matej Tóth debatuje s prezidentom Andrejom Kiskom. (Autor: TASR)

Matej Tóth zažil najúspešnejší rok v kariére. V jeho závere si chce vychutnať zaslúžené voľno a stráviť chvíle Vianoc v kruhu najbližších.

"Deň pred Vianocami vypínam telefón a budem sa venovať rodinke. Veľmi sa už na to teším, pretože tento rok bol mimoriadne hektický. Ešte predtým ma čakajú vyhlásenia ankiet o Atléta roka a Športovca roka," dodal Tóth.

Slovenská výprava získala na OH 2016 v Rio de Janeiro štyri cenné kovy, z toho dva zlaté a dva strieborné. V medailovej bilancii krajín obsadila 37. priečku.

Na paralympiáde vybojovali zdravotne postihnutí športovci zo Slovenska jedenásť medailí (delené 25. miesto s Belgickom v hodnotení krajín, pozn.)

Súvisiace články