Chcú byť ako Arsenal. Tím z malého mesta neprehral už 33 zápasov po sebe

Mužstvo ŠK Gabčíkovo 1923.
Titanilla Bőd|19. máj 2022 o 09:00

Gabčíkovo vedie tabuľku IV. ligy s 12-bodovým náskokom.

GABČÍKOVO, BRATISLAVA. V tejto sezóne ešte neokúsili trpkosť prehry. Za posledné dva roky prehrali iba raz, v septembri 2020.

Futbalisti ŠK 1923 Gabčíkovo majú výbornú fazónu a pevným krokom kráčajú k vytúženému titulu v skupine Juhovýchod IV. ligy ZsFZ.

Zo IV. ligy do IV. ligy

Trénerom mužstva je Patrik Johancsik. Do Gabčíkova prišiel pred dvoma rokmi. Keď ho funkcionári oslovili, domnieval sa, že preberie treťoligový tím.

Družstvo sa však z rôznych dôvodov prihlásilo len do V. ligy.

„Môj osobný malý sen bol, že to mužstvo v priebehu dvoch rokov dostanem znovu do tretej ligy,“ uviedol pre Sportnet Patrik Johancsik.

Splneniu sna zabránila iba reorganizácia. Gabčíkovo v neúplnom ročníku 2020/2021 vyhralo skupinu Juh V. ligy a momentálne je s dvanásťbodovým náskokom na prvom mieste v IV. lige.

V prípade zisku titulu však postúpi – znova do IV. ligy, ktorá bude po novom najvyššia krajská súťaž.

„Vyšlo to práve takto, beriem to ako fakt,“ poznamenal Johancsik.

„Keď sme pod vedením Tibora Szabana v ročníku 2005/2006 vyhrali III. ligu, najvyššiu krajskú súťaž, bola tiež reorganizácia,“ pripomínal sekretár klubu Zsolt Kovács.

Majú najlepšie čísla

Na zabezpečenie titulu v IV. ligy potrebujú zverenci Patrika Johancsika z piatich zápasov ešte štyri body.

V súťaži absolútne dominujú, z 25 zápasov vyhrali 20, päťkrát remizovali, majú jednoznačne najviac strelených gólov (79) a najmenej inkasovali (8).

„Čísla veľmi nesledujeme. Vediem hráčov k tomu, aby sa sústredili na daný tréning či zápas,“ zdôraznil Patrik Johancsik.

Preňho bolo najpamätnejšie stretnutie doma s Hurbanovom, keď jeho zverenci dali víťazný gól v posledných sekundách.

V čom podľa neho spočíva kľúč k úspechu? „V sile kolektívu a v kvalite hráčov. Najdôležitejšia je súdržnosť,“ dodal mladý tréner.

Hoci jeho tím za 40 zápasov utrpel iba jednu prehru, tvrdí, že to ešte nie je koniec. „Ešte sme stále nedosiahli maximum, mužstvo má na to, aby dosahovalo ešte lepšie úspechy,“ vravel Johancsik.

Výsledok systematickej práce

Sekretár klubu Zsolt Kovács si myslí, že základom úspechov je systematická práca, ktorá trvá už osem-deväť rokov.

„Mužstvo postupne budujeme. Pred dvoma rokmi sme mali hotový káder na tretiu ligu, hoci napokon sme sa do nej neprihlásili. Našou filozofiou je, aby u nás hrali mladí hráči z okolia, ktorí sa možno nezmestili do DAC, no majú vzťah k regiónu a majú aj kvalitu,“ objasnil funkcionár Gabčíkova.

Vyzdvihol aj prácu trénera Johancsika. „Sledovali sme jeho prácu už v Šamoríne, považujeme ho za veľmi dobrého odborníka. Odvádza výbornú robotu,“ chválil Zsolt Kovács.

Rekonštrukcia trávnika

Klub oslavuje o rok storočnicu. V projekte Slovenského futbalového zväzu Eurá z Eura získal klub 40 000 eur na rekonštrukciu trávnika. Na zveľadenie areálu prispela aj mestská samospráva.

„Tešíme sa na krásny nový trávnik. Už to nebolo ono, hrať na takom hrboľatom ihrisku. Verím, že to pomôže v ďalšom napredovaní chlapcov, že môžu trénovať na kvalitnom teréne,“ vyzdvihol tréner Johancsik.

Práce sa už začali, domáce zápasy hrá momentálne Gabčíkovo vo Vrakúni. „Storočnicu chceme osláviť dôstojne,“ zdôraznil Zsolt Kovács.

V klube pôsobí už dvadsaťpäť rokov a na takúto úspešnú sériu si nepamätá. Gabčíkovo neprehralo už 33 ligových zápasov po sebe.

„Dlhá séria neporaziteľnosti znamená pre hráčov aj tlak, je dôležité ostať na zemi. Na druhej strane, pod vedením Arsena Wengera vyhral Arsenal titul bez prehry, možno sa to podarí aj nám,“ dodal so smiechom sekretár Gabčíkova.

Tabuľka IV. ligy Juhovýchod:

Titanilla Bőd
Titanilla Bőd deväť rokov viedla športové oddelenie a bola zástupkyňou šéfredaktora v denníku Új Szó. Reportérsky pokrývala z miesta diania štyri olympiády. Okrem futbalu je jej druhou srdcovkou krasokorčuľovanie, od roku 2004 nechýbala ani na jednom európskom šampionáte. V tíme Sportnetu pôsobí od augusta 2020.
Nachádzate sa tu: