Juraj Slafkovský.
Juraj Slafkovský. (Autor: TASR/AP)
Oh my Hockey|15. okt 2022 o 06:22 (aktualizované 15. okt 2022 o 11:15)

Do zápasov NHL nastúpili traja slovenskí hokejisti.

NEW YORK. Juraj Slafkovský odohral v noci z piatka na sobotu druhý zápas v kariére v severoamerickej NHL. Utrpel prvú porážku.

Jeho Montreal Canadiens nestačili na Detroit Red Wings. "Červeným krídlam" podľahli na ich ľade 0:3.

Hokejisti Detroitu odohrali jubilejný 300. domáci zápas proti Montrealu.

Slovenský talent odohral 9 minút a 37 sekúnd, najmenej z mužstva. Zaznamenal dve mínusky a štyri bodyčeky.

Hráči Detroitu prekonali brankára Allena iba raz. Ostatné dva góly strelili do prázdnej bránky. Presadili sa debutant Söderblom, Rasmussen a Määttä.

Napriek zle vyzerajúcim štatistikám mal Slafkovský v stretnutí veľa pozitívnych momentov.

Pre trénera Detroitu Dereka Lalondeho bola výhra prvá v pozícii hlavného trénera tímu NHL. Do Detroitu prišiel toto leto z Tampy, kde pôsobil ako asistent Jona Coopera.

"Viac, ako strelené góly ma teší, že sme neinkasovali. Miestami to vyzeralo, že to neudržíme, najmä v druhej tretine," uviedol kormidelník pre oficiálnu stránku profiligy.

Hráčsky debut v NHL si odbil aj jeden z jeho hráčov Elmer Söderblom. Zaujímavosť je, že mladý Švéd je vzrastovo najvyšší hráč v histórii klubu (203 cm).

Výborný Halák

New York Rangers si prvú prehru v sezóne pripísali v treťom zápase. Premiéru v ich drese mal slovenský brankár Jaroslav Halák.

Niet mu však čo vyčítať. Pochytal 30 striel, inkasoval trikrát. Mal 90,9-percentnú úspešnosť zákrokov. Rangers sa však nedarilo v útoku, využili len jeden zo 41 pokusov a prehrali proti Winnipegu 1:4.

Rangers zaznamenali prvú prehru v sezóne, v ich drese sa však naďalej darí útočníkovi Artemijovi Panarinovi.

Asistoval pri jedinom góle Drydena Hunta a v tomto ročníku tak získal už šiesty bod (1+5), pričom bodoval vo všetkých troch dueloch. Vyrovnal tým klubový rekord. Predtým takýto zápis dosiahli Mark Messier a Brian Leetch v sezóne 1992/1993.

Za Tampu Bay Lightning na ľade Columbusu Blue Jackets nastúpil Erik Černák. Floridský tím vyhral 5:2.

Slovenský obranca odohral 20 minút a 15 sekúnd, pripísal si plusový bod, strelu na bránu a blok.

Prvý gól v drese Columbusu strelil Johnny Gaudreau. Letná posila v tretej minúte otvorila skóre duelu. Nadviazal naňho len Nyquist, kým zo súperovho tímu skórovali dvakrát Stamkos, Perry, Colton a Foote.

Návrat Burnsa

Duel San Jose Sharks a Caroliny Hurricanes bol špeciálny. Do Kalifornie sa vrátil Brent Burns, ktorý pred prestupom do Caroliny odohral v drese "žralokov" jedenásť sezón.

Za San Jose hral Jevgenij Svečnikov, za Carolinu Andrej Svečnikov. Bratská dvojica sa pred zápasom odfotila a počas neho hviezdila. Obaja bodovali. Jevgenij strelil gól, Andrej prihrával.

Duel napokon vyhrali Hurricanes aj vďaka gólu českého útočníka Martina Nečasa.

NHL - základná časť - 15. október:

Columbus - Tampa Bay 2:5 (2:3, 0:1, 0:1)

Góly: 3. Gaudreau (Danforth, Jenner), 16. Nyquist (Johnson, Gudbranson) – 15. Perry (Namestnikov, Sergačov), 16. Stamkos (Killorn, Fleury), 19. Colton (Perry, Hedman), 28. Foote (Colton, Namestnikov), 48. Stamkos (Sergačov, Killorn)

Brankári: Tarasov 34/39 - Vasilevskij 26/28

/Erik Černák (Tampa Bay) odohral 20 minút a 15 sekúnd, pripísal si plusový bod, strelu na bránu a blok/

Detroit - Montreal 3:0 (0:0, 0:0, 3:0)

Góly: 43. Söderblom (Rasmussen, Sundqvist), 59. Rasmussen (Copp, Larkin), 60. Määttä (Rasmussen, Sundqvist)

Brankári: Husso 29/29 - Allen 37/38

/Juraj Slafkovský (Montreal) odohral 9 minút a 37 sekúnd, zaznamenal dve mínusky a štyri bodyčeky/

Winnipeg - NY Rangers 4:1 (1:0, 0:0, 3:1)

Góly: 11. Scheifele (Ehlers, Morrissey), 56. Gagner (Mäenalanen, D. Gustafsson), 59. Scheifele (Dubois, Ehlers), 60. Connor (Wheeler) – 44. Hunt (Trocheck, Panarin)

Brankári: Hellebuyck 40/41 - Halák 30/33

/Jaroslav Halák (NY Rangers) odchytal prvý zápas v sezóne. Dostal tri góly z 33 striel, udržal si 90,9-percentnú úspešnosť zákrokov/

San Jose - Carolina 1:2 (1:0, 0:1, 0:1)

Góly: 18. J. Svečnikov (Megna, Karlsson) – 40. Nečas (A. Svečnikov), 59. Aho (Pesce, Teräväinen)

Brankári: Reimer 33/35 - Raanta 18/19