Adam Ružička.
Adam Ružička. (Autor: TASR/AP)
Oh my Hockey|6. dec 2021 o 06:22

V akcii boli dvaja Slováci.

NEW YORK. Počet Slovákov s aspoň jedným zápasom v NHL v sezóne 2021/22 sa rozšíril na číslo desať.

Potom, čo desať dní len trénoval, dostal šancu v zápase Adam Ružička. Pre dvadsaťdvaročného Bratislavčana znamenal duel proti Vegas celkovo štvrtý zápas v NHL.

Odohral 8 minút a 57 sekúnd, pripísal si dva hity a mal 71-percentnú úspešnosť na buly.

Do zostavy New Yorku Islanders sa vrátil po pobyte na covidovej listine veterán Zdeno Chára.

V nočnom zápase proti Chicagu odohral šestnásť minút a sekundu. K bodu prispel najmä fyzickou hrou. Bol jasne najaktívnejšie hitujúcim hráčom stretnutia, zaknihoval až šesť bodyčekov.

"Ostrovania" natiahli sériu bez víťazstva už na jedenásť zápasov.

Bodovali traja Česi. Po góle strelili Tomáš Hertl a Ondřej Kaše. Asistenciu zaknihoval Jakub Voráček.

Návrat obrancu

Edmontonu sa v nočnom zápase proti Los Angeles Kings vrátil Darnell Nurse. Obranca pauzoval pre zlomený prst.

Počas Nursovej absencie odohrali "olejári" šesť duelov, z ktorých päť vyhrali. V noci z nedele na pondelok nestačili na Los Angeles, prehrali jednoznačne 1:5.

Zápas bol poznačený vylúčením Connora McDavida do konca zápasu, o ktorom píšeme v samostatnom článku.

Wheelerov tisíci zápas

Významné hokejové jubileum zaznamenal Blake Wheeler.

Americký útočník odohral svoj tisíci zápas. Ešte pred ním si preňho a jeho rodinu Winnipeg Jets pripravili ceremoniál aj so spomienkovým videom.

Wheeler bol draftovaný v roku 2004 na piatej pozícii Phoenixom Coyotes. Za tých nikdy nehral, prvé sezóny si odkrútil v drese Bostonu.

Odtiaľ bol v ročníku 2010/11 vymenený do Atlanty Thrashers. Potom sa spoločne s organizáciou sťahoval do Winnipegu, kde bol v roku 2016 povýšený do roly kapitána.

Nočný duel proti Torontu oslávil dvomi asistenciami. Jets vyhrali 6:3.

NHL - základná časť - 6. december:

Columbus - San Jose 6:4 (1:1, 2:2, 3:1)

Góly: 17. Boqvist (Danforth), 21. Kuraly (Peeke, Texier), 38. Sillinger, 42. Roslovic (Domi, Peeke), 46. Boqvist (Carlsson, Voráček), 59. Texier (Nyquist, Robinson) – 20. Bonino (Nieto, Cogliano), 21. Karlsson (Barabanov), 29. Burns (Nieto, Meier), 51. Hertl (Dahlén, Meier)

Brankári: Merzlikins 30/34 - Hill 24/29

Philadelphia - Tampa Bay 1:7 (0:2, 0:3, 1:2)

Góly: 48. Atkinson (Giroux) – 9. McDonagh (Stamkos, Joseph), 10. Perry (McDonagh, Bellemare), 23. Raddysh (Hedman, Colton), 27. Katchouk (Colton, Hedman), 29. Joseph, 46. Maroon (Perry, Hedman), 55. Perry (McDonagh, Colton)

Brankári: Hart 10/15, Jones 10/12 - Elliott 38/39

/Erik Černák (Tampa) nehral pre zranenie dolnej časti tela/

NY Islanders - Chicago 2:3 sn (0:1, 1:0, 1:1 - 0:0, 0:1)

Góly: 29. Pageau (Aho, Barzal), 60. Dobson (Barzal, Bailey) – 7. Hagel (DeBrincat, S. Jones), 46. D. Strome (DeBrincat, E. Gustafsson), rozh. náj. P. Kane

Brankári: Varlamov 24/26 - Fleury 22/24

/Zdeno Chára (Islanders) odohral 16 minút, bol lídrom zápasu v počte bodyčekov (6), raz vystrelil na bránu a zblokoval jednu strelu/

Edmonton - Los Angeles 1:5 (0:1, 1:1, 0:3)

Góly: 31. Nurse (Nugent-Hopkins, Hyman) – 3. Kupari (Moore), 22. A. Kempe (Brown, Doughty), 55. Kempe (Kaliyev, Doughty), 57. Doughty (Kopitar, Arvidsson), 57. Moore (Andersson, Durzi)

Brankári: Koskinen 34/39 - Quick 21/22

Winnipeg - Toronto 6:3 (1:1, 4:2, 1:0)

Góly: 5. Dubois (Wheeler, Scheifele), 22. Copp (Pionk, Schmidt), 25. Svečnikov (Toninato, Harkins), 28. Connor (Dubois, Wheeler), 31. Ehlers (Copp, Schmidt), 49. Scheifele (Connor, Pionk) – 17. Bunting (Engvall, Ritchie), 35. Matthews (Tavares, Nylander), 36. Kaše (Sandin, Holl)

Brankári: Hellebuyck 32/35 - Woll 35/41

Vegas - Calgary 3:2 (1:0, 0:0, 2:2)

Góly: 18. Pacioretty (Stephenson, Stone), 42. Roy (Theodore, Smith), 51. Dadonov (Roy, Janmark) – 50. Lindholm (Andersson), 58. Mangiapane (Gaudreau, Tkachuk)

Brankári: Lehner 24/26 - Markström 25/28

/Adam Ružička (Calgary) odohral 8 minút a 57 sekúnd, pripísal si dva hity a mal 71-percentnú úspešnosť na buly./