Prekoná Slafkovský Gáboríka? Takto si vyberali Slovákov na drafte NHL

Marián Gáborík v drese Minnesoty Wild.

Prekoná Slafkovský Gáboríka? Takto si vyberali Slovákov na drafte NHL

Marián Gáborík v drese Minnesoty Wild. (Autor: TASR/AP)
Marián Gáborík v drese Minnesoty Wild.
Marián Gáborík v drese Minnesoty Wild. (Autor: TASR/AP)
Samuel Grega|25. jún 2022 o 12:00

Slovensko na hráča draftovaného v prvom kole čaká od roku 2013.

BRATISLAVA. Slovensko je v hokejovom svete známa krajina. Vyprodukovalo mnoho hráčov do tých najlepších líg na svete. Viacerí z nich priniesli domov aj Stanley Cup.

Cesta do najlepšej ligy sveta sa pre väčšinu začína draftom. Do NHL bolo doposiaľ draftovaných 173 Slovákov.

Spomedzi všetkých krajín to radí Slovensko na siedme miesto za veľkú hokejovú šestku. Pred Švajčiarskom (75) a Nemeckom (72) má náskok približne sto draftovaných hráčov. Česi sú na šiestom mieste so 459 vybranými hráčmi.

Spod Tatier si tímy doteraz vybrali 14 brankárov, 45 obrancov a 114 útočníkov. Dvanásť Slovákov bolo draftovaných v prvom kole.

Stiahnite si unikátnu e-knihu Draft 2022

V tomto texte nájdete aj unikátnu e-knihu Draft 2022 a v nej vyše 90 analytických profilov talentov pred draftom, výnimočné príbehy Šimona Nemca a Filipa Mešára, profil Juraja Slafkovského, 14 rozhovorov, preddraftové rebríčky. E-knihu majú k dispozícii všetci predplatitelia Sportnetu.

Roky Slovenska na drafte NHL

Prvý draftovaný Slovák bol v roku 1978, keď si zo 198. pozície Philadelphia vybrala Antona Šťastného. Počet draftovaných Slovákov sa však nedvíhal prudko.

Boli lepšie, aj horšie roky. Slovenská sláva začala rásť v druhej polovici deväťdesiatych rokov a pokračovala na začiatku nového storočia.

Najúspešnejším bol rok 2000. Vtedy na drafte zaznelo až šestnásť slovenských mien. Roky 1999-2001 predchádzali zlatej ére slovenského hokeja. Na týchto troch draftoch si kluby NHL vybrali až 43 mladých hokejistov zo Slovenska.

Bratia Šťastní. Zľava Marián, Peter a Anton
Bratia Šťastní. Zľava Marián, Peter a Anton (Autor: Archív TASR)

V poslednom desaťročí si počas draftu vypočulo svoje meno 21 Slovákov. Najlepšie roky boli 2015 a 2018, keď boli vybraní piati hráči.

V rokoch 2012 a 2016 však nebol zvolený nikto. Predtým boli bez Slovákov roky 2008, 1980 a všetky roky pred 1978.

Kam a kedy mieria Slováci?

Počas draftu býva najčastejšou slovenskou destináciou Philadelphia Flyers alebo New York Rangers. Tieto tímy si zvolili desať krajanov. Po deväť bralo Toronto, Tampa Bay, Buffalo a New York Islanders. Našich hráčov teda častejšie volia tímy z východu.

Dočítajte tento článok
s predplatným sportnet.sk

Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.

Máte už konto alebo predplatné? Prihláste sa

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu: