Na štadióne bolo 70-tisíc ľudí, ale nik nepoznal víťaza. Aj to priniesli ME vo futbale (história)

Antonín Panenka oslavuje premenenú penaltu na ME vo futbale 1976.
Antonín Panenka oslavuje premenenú penaltu na ME vo futbale 1976. (Autor: ČTK)
Miroslav Kováčik|30. máj 2024 o 12:45

Prečítajte si o najpamätnejších momentoch v histórii ME vo futbale.

BRATISLAVA. Spolu so Španielskom je Nemecko najúspešnejšou krajinou v počte titulov z ME vo futbale. Obe krajiny vyhrali šampionát zhodne trikrát.

Keď sa však naposledy EURO konalo v Nemecku (1988), krajina bola rozdelená na západnú a východnú časť a turnaja sa zúčastnilo len osem krajín.

O 36 rokov neskôr ich bude trikrát toľko, vrátane Slovenska. Hrať sa nebude 15, ale 51 zápasov a zmení sa aj finálové dejisko, keď Mníchov nahradí Berlín.

História kontinentálnych šampionátov vo futbale sa začala písať v roku 1960 a zisk titulu oslavovalo dovedna desať krajín. 

Nechýbali triumfy najlepších tímov, vzbury malých futbalových krajín, ale najmä dramatické momenty, ktoré určili hranicu medzi úspechom a sklamaním. 

Slávna hlavička Ponedelnika 

Prvý šampionát hostilo Francúzsko, ešte pod názvom Pohár národov.

Do kvalifikácie sa zapojilo 17 krajín a štyri, vrátane Československa, bojovali o premiérový titul na záverečnom turnaji. Vo finále sa tešil Sovietsky zväz, ktorý zdolal Juhosláviu 2:1 po predĺžení.

Cestu za titulom mal uľahčenú, keďže Španieli na štvrťfinále z politických dôvodov nenastúpili. Futbalistov nepustil do Moskvy španielsky diktátor Franco. Návrh, aby sa oba zápasy odohrali na neutrálnom ihrisku, Sovieti odmietli.

"Boli sme pripravení odcestovať, ale zakázali nám to," spomínal s odstupom rokov španielsky futbalista Filiciano Rivivlia.

Inauguračný ročník rozhodla hlavička Viktora Ponedelnika zo 113. minúty

Igor Netto bol vôbec prvým kapitánom, ktorý zdvihol nad hlavu trofej Henriho Delaunaya. Tá dostala meno po prvom generálnom sekretárovi UEFA, ktorý prišiel s myšlienkou usporiadania šampionátu pre najlepšie tímy Európy. 

Od roku 2008 má trofej nový vzhľad. Je vyrobená z mincového striebra a mená víťazov sú vyryté na zadnej strane. V minulosti boli umiestnené na spodnom podstavci. Má symbolizovať veľkoleposť najväčšieho turnaja v Európe. 

O postupe rozhodol žreb 

Za viac ako 60 rokov priniesli majstrovstvá starého kontinentu množstvo zaujímavých, ale aj kurióznych momentov.

Už o osem rokov neskôr v Taliansku sa muselo finále opakovať, keďže prvý zápas medzi domácim tímom a Juhosláviou sa skončil remízou. Taliani opakovaný duel vyhrali 2:0, no nebyť obrovského šťastia, majstrami by sa nestali. 

O ich semifinálovom postupe cez ZSSR totiž rozhodol žreb. 

„Spolu s ruským kapitánom a zástupcami tímov sme išli do šatne. Rozhodca vytiahol starú mincu a ja som povedal „rub“. Bolo to správne rozhodnutie. 

Vybehol som na poschodie a štadión, kde bolo okolo 70-tisíc fanúšikov, čakal na výsledok. Moja radosť znamenala, že môžu oslavovať talianske víťazstvo,“ cituje oficiálny web UEFA slová obrancu Giacinta Facchettiho. 

Bolo to prvý a poslednýkrát, čo o postupujúcom rozhodol hod mincou. 

Penalty priniesli titul aj bronz

Československo sa na záverečnom turnaji ME predstavilo trikrát a zakaždým získalo cenný kov. Popri bronzoch z rokov 1960 a 1980 sa vyníma titul majstrov Európy z roku 1976. Prvýkrát sa finále rozhodovalo v penaltovom rozstrele. 

Prvých sedem hráčov uspelo, za Československo postupne prekonali brankára Seppa Maiera Marián Masný, Zdeněk Nehoda, kapitán Anton Ondruš a bombou do stredu brány aj striedajúci Ladislav Jurkemik.

Potom však prestrelil bránku nemecký hráč Uli Hoeness a finálovú drámu v Belehrade ukončil „vršovickým dloubákom“ Antonín Panenka.

Jeho penalta sa stala ozdobou šampionátu a jedným z najpamätnejších momentov v histórii kontinentálnych turnajov. Stala sa technikou zakončenia, ktorú dodnes používajú najväčšie futbalové hviezdy. 

VIDEO: Legendárna technika kopu penalty zvaná aj Panenka

„Som rád, že po mne zostane niečo, čo vstúpilo do histórie. Som na to veľmi hrdý. A či bola penalta najdôležitejšia? Tak, potvrdila titul majstra Európy... 

Priznám sa, že mi nikdy nenapadlo, že by sa práve moja penalta z finále ME mohla takto presláviť. Pre to som ju však rozhodne takto nekopol,“ povedal Panenka v rozhovore pre isport.blesk.cz.

Penaltový rozstrel bol pre Československo úspešný aj o štyri roky neskôr. Súboj o bronzové medaily proti Taliansku rozhodla až deviata séria - autorom rozhodujúceho pokusu bol Jozef Barmoš. 

Okrem ME 1976 sa o titule rozhodlo v penaltovom rozstrele už len raz. Naposledy sa EURO 2020 (pre pandémiu sa konalo v roku 2021, pozn.) hralo naprieč kontinentom a vo finále sa stretli Anglicko a Taliansko.

Tréner Anglicka Gareth Southgate tesne pred koncom predĺženia poslal na trávnik Marcusa Rashforda s Jadonom Sanchom, no tento ťah vôbec nevyšiel. Obaja zaváhali, podobne ako Bukayo Saka v rozhodujúcej piatej sérii.

VIDEO: Víťazná cesta Talianska k titulu na EURO 2020

Dánska a grécka senzácia 

Na pohár Henriho Delaunaya si siahlo desať krajín, pričom jednoznačne najväčšie prekvapenia sa zrodili v rokoch 1992 a 2004. 

Pred 32 rokmi triumfovali Dáni, hoci pôvodne na turnaji ani nemali štartovať. Pre vojnový konflikt v Juhoslávii však bola reprezentácia tejto rozpadajúcej sa balkánskej krajiny vylúčená, a tak UEFA pozvala Dánov.

Outsider turnaja šokoval favoritov a vo finále zdolal Nemecko 2:0. 

Senzácia sa zrodila aj v roku 2004, keď na futbalový Olymp vystúpili Gréci. Pod vedením Nemca Otta Rehhagela predvádzali výborné defenzívne výkony.

Vo vyraďovacej časti ani raz neinkasovali, pričom postupe poslali domov Francúzov, výborne hrajúcich Čechov a vo finále zdolali aj Portugalsko. 

Na víťazstvá im stačilo streliť po jednom góle. Vo finále ho Portugalčanom strelil po rohovom kope a chybe brankára Ricarda Angelos Charisteas. 

Grécky útočník Angelos Charisteas rozhoduje o gréckom víťazstve na ME 2004.
Grécky útočník Angelos Charisteas rozhoduje o gréckom víťazstve na ME 2004. (Autor: TASR/AP)

Pri premiére postup zo skupiny 

Na posledných dvoch šampionátoch sa predstavilo aj Slovensko.

Pri svojom debute v roku 2016 prehralo s Walesom 1:2, ale po výhre nad Ruskom 2:1 a remíze 0:0 s Anglickom si zaistilo postup do osemfinále.

Nad sily Slovákov boli hráči Nemecka, ktorí zvíťazili 3:0. O slovenské góly na turnaji sa postupne postarali Ondrej Duda, Vladimír Weiss ml. a Marek Hamšík. 

VIDEO: Gól Mareka Hamšíka proti Rusku na EURO 2016

Na predchádzajúcom šampionáte sa slovenským reprezentantom nepodarilo postúpiť zo základnej skupiny, hoci úvod mali lepší než v roku 2016.

Milan Škriniar rozhodol zápas proti Poľsku (2:1), no odvtedy už Slováci ani raz nevystrelili na bránu a prehrali so Švédskom 0:1 a so Španielskom 0:5.

Španielom pomohli aj vlastné góly Martina Dúbravku s Jurajom Kuckom a triumf 5:0 bol vôbec najvyšším víťazstvom na celom šampionáte.

Do Nemecka budú Slováci cestovať s podobnými cieľmi ako v predošlých dvoch prípadoch. Zverenci talianskeho trénera Francesca Calzonu zabojujú o postup do vyraďovacej časti proti Belgicku, Ukrajine a Rumunsku.

Nachádzate sa tu:
Domov»EURO 2024»Na štadióne bolo 70-tisíc ľudí, ale nik nepoznal víťaza. Aj to priniesli ME vo futbale (história)