Manchester City získal prvú trofej v sezóne. Napínavý zápas rozhodli až penalty

Cole Palmer oslavuje gól. (Autor: TASR/AP)
Sportnet, TASR|16. aug 2023 o 23:10 (aktualizované 17. aug 2023 o 07:25)

Neúspešným strelcom Seville bol Nemanja Gudelj.

Manchester City - FC Sevilla 2:1 po penaltách (0:1)

Góly: 63. Palmer - 25. En Nesyri

ŽK: Bade, Lamela

Manchester City: Ederson - Walker, Akanji, Gvardiol, Ake, Kovačič, Rodri, Palmer (Alvarez), Foden, Grealish, Haaland

Sevilla: Bono - Acuna, Gudelj, Bade, Navas (Mendilibar), Rakitič, Jordan, Lamela (Suso), Torres (Sanchez), Ocampos, En Nesyri (Mir)

PIREUS. Futbalisti Manchestru City zvíťazili v súboji o Superpohár UEFA nad FC Sevilla 2:1 po pokutových kopoch.

Citizens museli zápas vyrovnávať, podarilo sa to Coleovi Palmerimu v 63. minúte.

Zápas sa odohral na štadióne Georgiosa Karasaiskakisa v gréckom Pireuse.

Duel sledovalo takmer 30-tisíc fanúšikov.

Hlasy po zápase

/zdroj: UEFA.com/

Pep Guardiola, tréner Manchestru City: "V minulosti keď sme vyhrávali príliš veľa trofejí, mal som dojem, akoby u hráčov klesla motivácia. V Pireu som mal včak úplne iné pocity. Teší ma, že sme získali jednu z posledných trofejí, ktorá nám chýbala v zbierke. V tejto sezóne urobíme všetko pre to, aby sme triumfovali aj na MS klubov."

Jack Grealish, krídelník Manchestru City: "Vyhrať Superpohár UEFA je skvelý pocit. Tréner nám pred zápasom prizvukoval, aké je dôležité, aby sme získali túto trofej. Dali sme do toho všetko a vyplatilo sa."

Jose Luis Mendilibar, tréner Sevilly: "Ušiť účinnú taktiku proti tímu akým je Manchester City je veľmi náročné. Pokúšali sme sa o vysoké napádanie, no nevydržali sme v tom do konca zápasu. Ukázali sme však bojovnosť, ktorou sa chceme prezentovať počas celej sezóny."

Priebeh zápasu Manchester City - FC Sevilla

I. polčas:

Prvú strelu na bránu vyslal už v 2. minúte Erik Lamela zo Seville, no lopta letela mimo ľavej žrde.

Strelecky sa predviedol aj Cole Palmer v 7. minúte, no jeho ďalekonosná strela išla len do rúk pozorného brankára Bona.

Loic Bade a Erling Haaland.
Minúta ticha za zavraždeného fanúšika AEK Atény.
Lucas Ocampos a Jack Grealish.
Joško Gvardiol.

Ten istý brankár vytiahol skvelý zákrok aj o minútu neskôr, keď chytil hlavičkový pokus Nathana Akeho k pravej žrdi.

Dvadsiatapiata minúta priniesla prvý gól zápasu, o ktorý sa postaral Youssef En Nesyri zo Seville. Hrotový útočník si zbehol na center do šestnástky, ktorý kopol Acuna a zakončil hlavou do brány Edersona.

Prvú žltú kartu v dueli inkasoval Loic Bade zo Seville, ktorý poslal k zemi protihráča. Do polčasu si už žiaden tím nevypracoval väčšiu príležitosť. Aktívnejší boli šampióni Ligy majstrov, ktorý v prvom dejtstve mali držanie lopty 72:28 percent.

II. polčas:

Väčšiu aktivitu vyvíjali aj v druhom polčase anglickí majstri, no prvý pokus mali hráči Seville. V 50 minúte poslal En Nesyri mierne nadvihnutú loptu na Edersona, ktorý to trafil len do stredu brány.

V 62. minúte uvideli hráči Seville druhú žltú kartu, previnil sa Erik Lamela. O minútu neskôr však prišlo už vyrovnanie zo strany Citizens. Ku centrovanej lopte vyskočil najvyššie Cole Palmer, ktorý prekonal brankára a vyrovnal na 1:1.

Superpohár UEFA, o ktorý bojovali Manchester City a FC Sevilla.
Superpohár UEFA, o ktorý bojovali Manchester City a FC Sevilla. (Autor: TASR/AP)

Po góle sa ku streleckým pokusom dostali len dvaja presní strelci. Najskôr v 65. minúte posielal En Nesyri loptu opäť do stredu brány, Ederson s ňou nemal veľa práce.

V 69. minúte strelil na bránu Seville Palmer, strela už však smerovala ku ľavej žrdi, gól nestrelil. Riadny hrací čas o víťazovi nerozhodol, nasledovať tak museli pokutové kopy.

Penalty:

V nich sa ako prvý aktér presadil Erling Haaland. Za Sevillu sa hneď v prvom kole presadil Ocampos.

Manchester City nezaváhal ani pri jednom pokuse z piatich. Sevilla bola úspešná do štvrtej série, v tej piatej svoj pokus nepremenil Nemanja Gudelj.