Slávna história ožíva. Lokomotíva Košice sa vracia na štadión v Čermeli

Pohľad na štadión Lokomotívy Košice v najslávnejších časoch. (Autor: facebook FC Lokomotíva Košice)
Daniel Dedina|22. jún 2022 o 20:55

Nadviaže na takmer štyridsaťročné obdobie.

KOŠICE. Písal sa 27. september 1978. AC Miláno, jeden z gigantov európskeho futbalu, sa v Košiciach triaslo o výsledok.

Mužstvo s Albertosim, Baresim či Capellom v zostave síce zdolalo v domácom stretnutí 1. kola Pohára UEFA Lokomotívu Košice 1:0, ale v odvete na východe Slovenska pred 30-tisíc divákmi rovnakým pomerom prehralo.

O postupe slávneho talianskeho klubu rozhodol až penaltový rozstrel.

Štadión v Čermeli bol predovšetkým v 70-tych rokoch 20. storočia jedným z hlavných dejísk československého klubového futbalu. S obavou naň vstupovali aj elitné české kluby.

Proti ním stálo mimoriadne silné mužstvo, zložené z legendárnych futbalistov ako Jozef Móder (majster Európy 1976), Ján Kozák st. (najlepší futbalista Československa 1981), Stanislav Seman (olympijský víťaz z Moskvy 1980), Gejza Farkaš, Dušan Ujhely, Ladislav Józsa a ďalší.

Železničiarsky klub s touto výnimočnou hráčskou generáciou dokázal dvakrát triumfovať v Československom i Slovenskom pohári a presadzoval sa aj v pohárovej Európy.

Pád, návrat a opäť pád

V 90-tych rokoch začal Lokomotívu z jej domovského štadióna vytláčať mestský konkurent 1. FC Košice, za rezešovskej éry najsilnejší slovenský futbalový klub.

V Čermeli odohral aj pamätné stretnutia skupinovej fázy Ligy majstrov proti Manchestru United, Juventusu Turín a Feyenoordu Rotterdam.

Posledný domáci zápas v čermeľskej ére odohrala Lokomotíva Košice v máji 1998. Prehra 1:2 s Interom Bratislava spečatila jej vypadnutie z najvyššej slovenskej súťaže, nesúcej v tom čase názov Mars superliga.

V uplynulých dekádach bol štadión v Čermeli domovským stánkom 1. FC Košice, následne MFK, FC VSS a FC Košice. (Autor: TASR)

Pre modro-biely košický klub nastali krušné časy, hrozil mu dokonca zánik.

Domovské prostredie našla Lokomotíva v Krompachoch, na štadióne Spojov Košice a na dlhé roky v Družstevnej pri Hornáde.

V útulnom prostredí maličkého štadióna prišli znova úspechy. V sezóne 2017/2018 atakovalo mužstvo pod vedením trénera Alberta Rusnáka st. čelo druhej ligy, napokon v nej skončilo na štvrtom mieste.

Po zmene majiteľov klubu a nejasnej legionárskej vízii prišiel znova pád. A opäť fatálny.

V roku 2019 si Lokomotíva nepodala prihlášku do druhej ligy. Namiesto nej si zvolila pôsobenie v piatej lige Košicko-gemerskej. 

Bude tam hrať áčko i dorast

Napriek neľahkému obdobiu a prepadu do najnižšej regionálnej úrovni podnikol klub už vlani krok, ktorý zaujal širokú športovú verejnosť. Lokomotíva sa vrátila do Košíc, domáce zápasy v uplynulej sezóne hrávala na štadióne v Barci.

Prešla ňou ako nôž maslom, v 24 stretnutiach zaznamenala 23 výhier a jednu remízu. Súťaž suverénne vyhrala. Po uskutočnení reorganizácie bude v ročníku 2022/23 účastníkom V. ligy Juh VsFZ.

To zďaleka nie je jediná novinka z kuchyne košického klubu. Ďalšou je to, že po takmer štvrťstoročnej odmlke sa vráti do Čermeľa.

„Štadión v Čermeli sme slávnostne otvorili 15. augusta 1959. Lokomotíva na ňom odohrala 39 sezón, vrátane najslávnejšieho obdobia klubu v sedemdesiatych rokoch.

Na štadión sa vraciame po 24 rokoch od 1. júla 2022! Bude na ňom hrávať naše A-mužstvo i tímy U19, U17 a U16,“ potvrdil klub na svojom facebooku.

Piatoligové áčko Lokomotívy Košice odštartuje prípravu na novú sezónu v pondelok 4. júla. Prvý prípravný zápas v Čermeli by malo odohrať v sobotu 9. júla.

Daniel Dedina
Daniel Dedina sa venuje širokej škále športov, najčastejšie píše o slovenskom a svetovom futbale. V roku 2019 reportérsky pôsobil na majstrovstách sveta v hokeji i hokejbale, informoval o dianí na štyroch Medzinárodných maratónoch mieru.
Nachádzate sa tu: