BRATISLAVA. Všetkým do jedného vo veľkej sále na bratislavskom Tehelnom poli podal ruku. Taký ma tréner Francesco Calzona zvyk.
„Príchod na Slovensko ma vždy dobije energiou. Som tu šťastný. Moja dcéra chodí doma v drese Lobotku,“ vravel muž, ktorý vedie súčasne Slovensko aj SSC Neapol.
Calzona predstavil novú posilu, ktorú prvýkrát povolal do národného tímu.
„Sledovali sme ho, odkedy sme prišli. Pán prezident Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Ján Kováčik venoval dosť energie tomu, aby sa dali papiere dokopy. Sám Čavrič prejavil záujem reprezentovať, v najbližších dňoch by sa mal dostaviť na Slovensko a prebrať dokumenty,“ vysvetľoval.
Aleksandar Čavrič je majstrom Európy do 19 rokov. Narodil sa v Chorvátsku, ale na štyroch veľkých turnajoch reprezentoval Srbsko.
Takýto typ nám chýbal
Zahral si aj na ME do 21 rokov (2015 a 2017) a ME do 19 rokov (2012, 2013).
V áčku Srbska však šancu nedostal. Predvlani požiadal o slovenské občianstvo.
„Je veľmi dobre fyzicky pripravený a priamočiary. Možno práve takýto typ nám chýbal. Hráči, ktorí doteraz hrali na pozícii hrotového útočníka, nemali také prednosti ako Čavrič,“ priznal Calzona.
Prvým hráčom - legionárom, ktorý reprezentoval Slovensko s nadobudnutým občianstvom bol Karim Guédé, tiež bývalý hráč Slovana.
Pomáhal mu vtedy tréner Vladimír Weiss, ktorý v tom čase viedol súbežne reprezentáciu, aj Slovan.
Loboval aj medzi politikmi. Guédé získal občianstvo už po piatich rokoch svojho pobytu na Slovensku.
„Vybaviť Čavriča bol zložitý proces. Základ spravil samotný hráč,“ naznačil Kováčik.
Čavrič však nespĺňal podmienky, zasiahla vyššia moc. Ako?
Ako dostal expresnú výnimku