Cristiano Ronaldo oslavuje gól.
Cristiano Ronaldo oslavuje gól. (Autor: TASR/AP)
TASR|12. jún 2024 o 15:49

Portugalský útočník zaznamenal oba góly svojou "slabšou" ľavou nohou zvnútra šestnástky.

AVEIRO. Cristiano Ronaldo si krátko pred štartom futbalového EURO upevnil post historicky najlepšieho strelca reprezentačných tímov.

Dvoma gólmi prispel v generálke na európsky šampionát k utorkovému triumfu Portugalska nad Írskom 3:0 a v najcennejšom drese má na konte rekordných 130 gólov v 207 stretnutiach.

Ronaldo zaznamenal oba góly v druhom polčase svojou "slabšou" ľavou nohou zvnútra šestnástky.

Najskôr trafil v 50. minúte výstavnou technickou strelou cez obrancu presne do vinkla, o desať minút neskôr sa po prihrávke od Dioga Jotu pohotovo zorientoval medzi dvoma obrancami a uzavrel skóre na 3:0.

Na konte mohol mať aj hetrik, ale v prvom dejstve jeho tečovanú strelu z priameho kopu zastavila ľavá žrď a blízko ku gólu bol aj v ďalších pozíciách.

V Nemecku sa 39-ročný kanonier predstaví už na svojom rekordnom šiestom európskom šampionáte. Prvé EURO absolvoval v roku 2004.

"Moja hrdosť hrať za Portugalsko zostala rovnaká ako vtedy. Nič nie je viac ako hrať za reprezentáciu," vyhlásil pre AFP Ronaldo, ktorý na predošlých piatich ME nastrieľal 14 gólov, čo je najviac spomedzi všetkých hráčov.

V roku 2016 sa so spoluhráčmi tešil z titulu majstrov Európy a aj na tomto šampionáte má jeho tím vysoké ambície.

"Fanúšikovia od nás očakávajú veľa. Musíme byť nohami na zemi a myšlienkami v oblakoch, snívať o titule.

Na ME musíme myslieť pozitívne a tvrdo pracovať, pretože mať talent je zbytočné, ak tam nie je tvrdá práca," zdôraznil Ronaldo.

Portugalsko sa v základnej F-skupine stretne postupne s Českom (18.6.), Tureckom (22.6.) a Gruzínskom (26.6.).

V júnovej príprave predtým zverenci španielskeho trénera Roberta Martineza prehrali doma bez Ronalda s Chorvátskom 1:2, ale proti Írsku si napravili chuť.

"Duel s Chorvátmi nám nastavil zrkadlo, ale proti Írom sme ukázali skvelý výkon a tejto línie sa musíme držať aj na ME.

V Nemecka si budeme stopercentne veriť," povedal Joao Felix, ktorý otvoril skóre súboja s Írskom v 18. minúte.

Utorkový výkon Ronalda vyzdvihol aj jeho spoluhráč zo stredu poľa Ruben Neves:

"Je fenomenálny. Nemám slová, ktorými by som opísal, aký je to pocit hrať s ním. Dnes dal ďalšie dva góly a úspešne zavŕšil prípravu na ME.

Nároky na neho sú vždy vysoké, no my vieme, že zakaždým odovzdá 200 percent, aby pomohol reprezentácii."

Domov»EURO 2024»VIDEO: Ronaldo sa naladil na EURO exportným gólom. Snívame o titule, hovorí