Brankár Bryzgalov vždy veril, že bude elitným brankárom NHL

Iľja Bryzgalov sa vypracoval medzi najlepších brankárov NHL.
Iľja Bryzgalov sa vypracoval medzi najlepších brankárov NHL. (Autor: ČTK)
Tomáš Prokop|10. okt 2010 o 15:30

Brankár Iľja Bryzgalov sa do slovenských pamätí zaryl slabým výkonom na olympiáde v Turíne, kde sme vyhrali nad Ruskom 5:3 a on si už potom na olympiáde nezachytal. Odvtedy však prešli štyri roky a Bryzgalov sa vypracoval v drese Phoenixu Coyotes medzi na

Brankár Iľja Bryzgalov sa do slovenských pamätí zaryl slabým výkonom na olympijských hrách v Turíne, kde sme vyhrali nad Ruskom 5:3 a on si už potom na olympiáde nezachytal. Odvtedy však prešli štyri roky a Bryzgalov sa v drese Phoenixu Coyotes vypracoval medzi najlepších gólmanov NHL.

Do sezóny ste vstúpili skvele, 40 zákrokov a výhra nad Bostonom je nadpriemerná vizitka.

„Som rád, že ma chalani počúvali. Povedal som im nech dovolia súperovi strieľať, vďaka tomu som sa rozchytal. Osobne mi vyhovuje, keď na mňa ide veľa striel.

Na začiatku kariéry NHL ste chytávali len sporadicky, v posledných dvoch rokoch ste ale boli v bránke v základnej časti v 65 a 69 zápasoch, necítili ste únavu?

„Bolo to v pohode, vyhovuje mi, keď chytám veľa. Horšie by bolo keby som nedostával toľko príležitostí. Takto som rád, že mi tréner verí a ostatné veci neriešim. Milujem hokej a najlepšie sa cítim, keď stojím v bránke a mám svoj kľud."

V minulej sezóne ste hrali s Phoenixom výborný hokej a vy ste sa nomináciou na Vezinovu trofej pre najlepšieho brankára zaradili k najlepším gólmanom profiligy. V čom spočívala zmena, že ste začali s tímom vyhrávať?

„Tréneri poskladali výborne zostavu. Nemáme v nej veľké mená, ale za to máme skvelú chémiu, všetci sa tu cítia dobre. Hráme pozorne v defenzíve a každý jeden hráč vie, čo má robiť a z toho pramenia aj naše výsledky."

Pár pekných zákrokov Iľju Bryzgalova

Na začiatku vašej kariéry v zámorí to nevyzeralo, že sa v NHL nepresadíte. V Anaheime ste chytali málo, tréner vám nedôveroval. Potom však prišla výmena do Phoenixu.

„Podstatné bolo, že som si veril, stále som bol presvedčený, že môžem v NHL patriť medzi elitných brankárov. Potreboval som len príležitosť na to, aby som to ukázal. Výmena do Coyotes bola najlepšia vec, ktorá sa mi v živote stala."

Profesionálnu kariéru ste začínali doma v Rusku, kde ste chytali za Ladu Togliatti. Odvtedy sa ruská liga pretransformovala na KHL, myslíte si, že sa jej tímy môžu rovnať s klubmi v NHL?

„Neviem to veľmi posúdiť, ruskú ligu som hral naposledy pred desiatimi rokmi, ale určite sa pomery zlepšili. NHL má dlhšiu tradíciu, ktorú si musí KHL ešte vypracovať, ale najlepšie kluby z nej by sa určite v zámorí nestratili."

bryzgalov_res.jpg

Rusko nemalo na medzinárodnej scéne veľmi dobrú minulú sezónu. Ak sa bude dať, pomôžete tímu na najbližších majstrovstvách sveta na Slovensku?

„Á Slovensko, odtiaľ si pamätám len mesto Púchov, hral som tam ešte ako junior. Čo sa týka svetového šampionátu, vôbec neviem, čo budem vtedy robiť. Prioritou je pre mňa, aby som dobre chytal za klub a dostali sme sa do play off. Majstrovstvá sveta vôbec neriešim."

Nachádzate sa tu:
Domov»Hokej»NHL»Brankár Bryzgalov vždy veril, že bude elitným brankárom NHL