Sobota, 24. júla, 2021Meniny má Vladimír

Belgičania ukončili ligu. Nie je to hodné nasledovania, hovorí člen UEFA

Ilustračné foto. (Autor: Pixabay)
SITA|3. apr 2020 o 11:13

UEFA tento krok neodporúča.

BRATISLAVA. Šéf najvyššej belgickej futbalovej súťaže Peter Croonen považuje ukončenie aktuálneho ročníka 2019/2020 v Jupiler League za "jediné spoločensky zodpovedné rozhodnutie".

Správna rada súťaže sa vo štvrtok pre pandémiu koronavírusu rozhodla urobiť za týmto ročníkom "hrubú čiaru". "Naša krajina má teraz iné priority ako futbal," poznamenal Croonen na oficiálnom webe súťaže.

Jej vedenie prisúdilo majstrovskú trofej mužstvu FC Bruggy, ktoré malo po 29. kole na konte 70 bodov a priepastný 15-bodový náskok pred druhým Gentom.

Pracovná skupina pravdepodobne ešte zváži, či Waasland-Beveren ako posledný tím tabuľky poputuje o poschodie nižšie alebo napokon kompetentní vymyslia nejaké "šalamúnske" riešenie.

"Waasland-Beveren nebude súhlasiť so zostupom. Budeme to ešte musieť zvážiť," doplnil Croonen.

Belgičania okrem vyriešenia základných otázok súvisiacich so štruktúrou súťaže v budúcej sezóne budú musieť rozlúsknuť aj ďalšie problémy.

Keďže sa rozhodli ukončiť sezónu napriek tomu, že Európska futbalová únia (UEFA) svojim členom takýto krok neodporučila, hrozí, že belgické tímy nebudú súčasťou kontinentálnych pohárových súťaží v edícii 2020/2021.

Ak sa tento scenár nenaplní, FC Bruggy bude hrať skupinovú časť Ligy majstrov a Gent sa bude snažiť o prienik do LM prostredníctvom kvalifikácie. Ďalšie tri miesta má Belgicko pre Európsku ligu.

Ukončenie futbalovej sezóny v Belgicku ešte nie je úplne stopercentné. Definitíva padne 15. apríla na valnom zhromaždení za účasti predstaviteľov 24 profesionálnych klubov. Na to, aby štvrtkový verdikt zostal v platnosti, musí zdvihnúť ruku aspoň 80 % hlasujúcich.

Krok Belgicka sa nepáči prezidentovi Poľského futbalového zväzu (PZPN) a členovi výkonného výboru UEFA Zbigniewovi Boniekovi.

"Konanie Belgičanov absolútne nepovažujeme za hodné nasledovania. Máme úplne iné priority. Vieme, že situácia vo futbale sa znormalizuje až vtedy, keď budeme mať fanúšikov na tribúnach.

Možno o dva mesiace budeme môcť konečne hrať. Síce zatiaľ bez divákov, ale takýmto spôsobom aspoň budeme môcť ľuďom spríjemniť večery prostredníctvom televíznych prenosov," povedal 64-ročný Boniek pre televíznu stanicu Polsat News.

Podľa niekdajšieho poľského reprezentanta by kluby nemali zabúdať na to, že fungujú ako normálne spoločnosti.

"Aby mohli žiť a rozvíjať sa, musia zarábať. Pre nás je to veľmi dôležité. Rozhodne nepodporujem rozhodnutie belgickej ligy. Najjednoduchšie je povedať: ´Zatvárame, nič nerobíme a ideme prázdninovať´," zakončil Zbigniew Boniek.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

(Autor: SME/MM)

Súvisiace články