13.02.2022 00:00
Deň 9
Peking 2022
Koniec

Nórska biatlonistka v cieli skolabovala, nestalo sa to prvý raz

Ingrid Landmark Tandrevoldovej museli v cieli na ZOH v Pekingu pomáhať.
Ingrid Landmark Tandrevoldovej museli v cieli na ZOH v Pekingu pomáhať. (Autor: Reuters)

Ingrid Tandrevoldová sa vyčerpaná v cieli zvalila na sneh.

PEKING. Toto sú najhoršie zábery, aké som kedy videl, vravel komentátor nórskej televízie NRK Andreas Stabrun Smith. Nórska biatlonistka Ingrid Tandrevoldová mierila v stíhacích pretekoch na ZOH 2022 v Pekingu za bronzovou medailou.

Ešte kilometer pred cieľom mala pred súperkami komfortný náskok, ale potom úplne fyzicky odišla. Kým ostatné biatlonistky šprintovali do cieľovej rovinky, ona si posledné stovky metrov odtrpela.

Pomaly sa potácala a bezmocne sledovala ako ju predbieha jedna súperka za druhou.

Prišla do cieľa úplne vyčerpaná a okamžite sa zvalila na sneh. K bezvládnemu telu sa skláňali súperky i nórski tréneri. Tandrevoldovú odnášali na rukách.

Nórka neskolabovala na pretekoch prvý raz. "Trpí arytmiou srdca. V Nórsku sa rozhodovali, či bude pokračovať, ale absolvovala potrebné testy a umožnili jej to," vysvetlil v prenose RTVS spolukomentátor Ivor Lehoťan, člen výkonnej rady Medzinárodnej biatlonovej únie. 

Tandrevoldová zažila podobný kolaps aj pri rýchlostných pretekoch v piatok. V šprinte dobehla na piatej priečke. V cieli sa však zložila na zem a nedokázala vstať. Odniesť ju museli zdravotníci na nosidlách.

„Väčšinu pretekov si nepamätám. Od druhého okruhu po cieľ vôbec. Je to vidno, že mi preteky nevyšli úplne podľa predstáv, ale nik nemôže povedať, že som na trati nenechala všetko,“ komentovala Tandrevoldová svoj kolaps po šprinte.

„Išla som úplne na doraz. Nechala som tam všetko. Myslím, že na viac ako na štvrté miesto som ani nemala,“ hovorila.

 „Takéto stavy zažije športovec, keď je vo vysokej nadmorskej výške, kde je menej kyslíku a ide úplne nadoraz. Vtedy si ani nemusí pamätať svoje preteky,“ vysvetľovala ešte po prvom kolapse Tandrevoldovej pre NRK bývalá skvelá biatlonistka Liv Grete Skjelbreidová.

„Dostala do stavu, kedy vyčerpala sily a telo sa preplo len do automatického módu. Keď sa dostala do cieľa, nemala sily na nič. Tento stal sa dá prirovnať k tomu, keď vám klesne hladina cukru v krvi. Nemáte žiadnu energiu, trasiete sa a točí sa vám hlava. Myslím, že jej potrvá nejaký čas, kým sa z tohto zotaví,“ doplnila Skjelbreidová.

Tandrevoldová má 25 rokov a patrí do svetovej špičky. Je trojnásobnou majsterkou sveta, tento rok vyhrala jedny preteky Svetového pohára a stala sa víťazkou malého krištáľového glóbusu.

Skjebrejdová doplnila, že v pekinskom stredisku je nízky tlak vzduchu, to znamená, že podmienky sú akoby malo ešte vyššiu nadmorskú výšku ako v skutočnosti má.

Lekár nórskeho tímu asi hodinu po pretekoch oznámil, že Tandrevoldová je v poriadku.

"Snažila sa na konci ešte stíhať Elviru Öbergovú a ledva sa nakoniec dostala do cieľa. Bola vyčerpaná, veľmi sklamaná, ale pri vedomí. Teraz odpočíva, pije aj je. Myslím, že ku kolapsu prispelo chladné počasie a nadmorská výška," uviedol Lars Kolsrud pre NRK.

Tiež uviedol, že kolaps nebol spôsobený srdcovou slabosťou. "Kontrolovali sme funcie srdca. Nebolo to tým. Okrem toho bola celý čas pri vedomí," doplnil Koldrud.

"Bolo to hrozné. Našťastie hneď dostala pomoc, už sa dokázala postaviť aj som s ňou hovorila. Dúfam, že sa čo najskôr zotaví. Zdá sa, že bude v poriadku, to je to najdôležitejšie," hovorila víťazka nedeľňajších pretekov Marte Olsbuová-Röiselandová.

Tandrevoldovej prišlo nevoľno aj na pretekoch Svetového pohára v Anterselve v januári 2019.

Na poslednej streľbe minula tri terče.

"Nič som nevidela. Skúšala som všetko možné, ale bola som poloslepá. Občas sa mi stane, že ak som veľmi unavená, nič nevidím a veľmi sa mi točí hlava. Potom už len ležím. Stalo sa mi to, už keď som mala 15 rokov. A potom sa to vracalo, najmä vtedy, keď som mala odbehnutých veľa pretekov za sebou," vysvetľovala biatlonistka pre NRK.

Všetky informácie o ZOH Peking 2022

Súvisiaci obsah