A - ako potvrdzujú slová mladíkov, ktorých blog Oh my Hockey hostil v podcaste Young Guns - netreba si klamať. Draft je snom každého mladíka.
Nie každý však jednému z najväčších dní v hokejovom kalendári prikladá veľkú váhu. A, paradoxne, týka sa to aj tých najtalentovanejších. Prečo by v tom prípade TJ Oshie namiesto sedenia v Ottawe či sledovania celého procesu v televízii sedel u kamaráta v izbe a "čumel" na MTV?
Draft roku 2005 je pamätný. Ako jednotka draftu vtedy do Pittsburghu šiel legendárny Sidney Crosby. Montreal Canadiens si z piateho miesta vytiahli doterajšiu jednotku Careyho Pricea. Los Angeles Kings započali novú éru vybratím slovinského supertalentu Anže Kopitara.
(Ozaj, najvyššie draftovaným hráčom bez zápasu v NHL bol Marek Zagrapan vybratý Buffalom z 13. pozície.)
NHL bola po výluke v ročníku 2004/05 v tichšom móde. V hoteli Westin v hlavnom meste Kanady osobne privítala len dvadsať najvyššie hodnotených prospektov. A Oshie, ktorý na strednej škole v preddraftovej sezóne zaknihoval rovnú stovku bodov v 31 dueloch, medzi nich nepatril.
Pre Oshieho to bol deň ako každý iný. Draft ho "netankoval", dokonca si ani neuvedomoval, že sa práve odohráva. Skauti ale mali amerického forvarda dobre napozeraného a ako prví sa jeho meno odhodlali vysloviť St. Louis Blues. Stal sa prvokolovým hráčom, dvadsaťštvorkou draftu.
Zdvihli telefón a vytočili jeho číslo.
"Teraz si každý povie, že som šialený," spomínal jedného dňa Oshie na tlačovej konferencii. "Úprimne, nechcel som dvihnúť telefón. Bol som fakt hanblivý. Keď som sa k tomu odhodlal, rozmýšľal som, kto to na mňa vlastne hovorí. Musel to byť John Davidson alebo Larry Pleau."
Vysvitlo, že to bol Pleau, kto mu do telefónu vravel, ako je rád, že si ho vytiahli. Otázku nasmeroval na organizáciu, Oshieho sa opýtal, na koho z budúcich spoluhráčov sa najviac teší. Mladík mu na to, že si nevie vybrať, lebo hrať v NHL bude úžasné bez ohľadu na to, s kým.
Diplomatická odpoveď. Nič iné Oshiemu nezostávalo. O NHL sa v tom čase príliš nezaujímal - proste hral, lebo ho to bavilo.
Stresovať začal v momente, keď mu Pleau oznámil, že sa onedlho bude musieť zúčastniť hovoru s médiami. Oshie sa snažil nasať čo najviac informácií o svojom budúcom zamestnávateľovi: "Bežal som ku kamarátovi domov a na internete som hľadal zostavu a trénerov St. Louis Blues. Snažil som sa natlačiť do hlavy všetko, čo môžem, skrátka ako keď sa bifľujete na test."
Za pár minút to mal za sebou a jeho deň pokračoval, akoby sa nechumelilo. Po vybavení oficialít pokračoval v programe s kamarátmi, avšak štvalo ho, že počas toho musel nespočetnekrát dvíhať telefón a odpovedať na ďalšie a ďalšie hovory. Ako spomína po čase, tešil sa na univerzitu do Severnej Dakoty. Nie, žeby nechcel hrať v NHL, ale od draftu a podobných hráčskych zákulisných záležitostí sa dovtedy držal bokom. Preto preňho draft nebol príliš podstatný. Nemyslel naňho, nebol tak medializovaný.
Svoj podiel na situácii mal aj jeho otec. "Ako som povedal, ani som nerozumel tomu, čo znamená byť draftovaný. Môj otec sa nikdy nezameriaval na skauting a veci s tým spojené," pokračuje Oshie. "Nedovolil hocikomu sa so mnou rozprávať. Vďaka tomu som proste hral hokej a zabával sa ním."
Je pritom pozoruhodné, ako sa zmenil draft a skauting za tie roky.
Oshie bol v tej dobe neznámym tínedžerom. Iste, talenty formátu Crosby či Ovečkin poznali už pred vstupom do NHL, ale kým dnes sú na internete (špeciálne na kanadsko-americkej scéne) kopy článkov o mladíkoch a preddraftovom skautingu, vtedy nebol juniorský hokej ani zďaleka tak priblížený bežnej verejnosti.
Hlad po nových informáciách nútil novinárov a skautov otvoriť nové možnosti pre verejnosť i svoje zviditeľnenie. Pridaný obsah sa stal samozrejmosťou. Ďalšia revolúcia v skautingu prebieha teraz. V NHL je veľa "old school" skautov, čo jednoznačne preferujú cestovanie a prítomnosť na štadiónoch. Počas covid doby sa však aj ich práca musela preniesť do online priestoru, kde - najmä zozačiatku - mali výhodu mladší, takzvaní "video skauti".
Budeme raz vnímať prospektov dostupných na draft viac ako dnes? Možno áno. NHL sa aj v tomto smere pohla ďalej.
"Keď dnes vidíte mladých, ako sú draftovaní, gratulujú im ich rodiny a môžu vstúpiť na pódium, nepochybujem, že to musí byť parádny pocit," povedal Oshie. "Ja osobne som však nad tým veľmi nerozmýšľal. Nebolo to pre mňa veľmi dôležité. NHL dnes ohľadom draftu robí vynikajúcu prácu, zahŕňa do toho rodiny aj fanúšikov."
Napriek tomu, že toho Oshie v roku 2005 veľa o NHL či St. Louis nevedel, reprezentoval farby "bluesmanov" sedem sezón od roku 2008 do roku 2015. Neskôr prestúpil do Washingtonu Capitals a dnes sa o 34-ročnom rodákovi zo štátu Washington nahlas hovorí ako o budúcom kapitánovi Seattlu, novej organizácie z oblasti, odkiaľ pochádza.
V NHL ešte pravdepodobne odohrá niekoľko rokov. Ak rátame hráčov draftovaných v onom drafte, patrí medzi najlepších. So 605 bodmi je štvrtý za Crosbym, Kopitarom a Paulom Stastnym. Je šiestym najlepším strelcom i nahrávačom daného draftu, pritom v počte zápasov mu patrí až štrnásta priečka.
Ako on sám uzatvára, jeho príbeh nie je typickou draftovou "story". "Mojím snom nebolo byť draftovaný. Mojím snom bolo zahrať si v NHL," doplnil.