LONDÝN, BRATISLAVA. Londýnska Chelsea je v tejto sezóne s novým majiteľom Toddom Boehlym ako opilec v kasíne, ktorý nemá zábrany rozhadzovať peniaze.
Takéto prirovnanie použil expert Kieran Maguire v rozhovore pre Sky Sports pri opise súčasnej situácie v londýnskom futbalovom klube.
Januárové prestupové obdobie môže byť pre kluby časom na výhodné kúpy, najmä pri hráčoch, ktorým sa končí v lete zmluva.
To znamená, že sa rozprávame o menších sumách, ako v letnom prestupovom období.
Chelsea však za január minula viac peňazí, než všetky kluby v La Lige, Serie A, Bundeslige a Ligue 1 dohromady. Konkrétne 359 miliónov eur.
Pre porovnanie, zatiaľ čo Chelsea minula v tejto sezóne viac ako 641 miliónov eur, Liverpool minul okolo 590 miliónov eur za posledných desať prestupových období.
Chelsea je vďaka tomu podľa portálu transfermarkt druhým najhodnotnejším tímom na svete. Cena jej kompletnej súpisky je 1,04 miliardy eur a nebola ďaleko od vystriedania Manchestru City na čele zoznamu. Káder tohto anglického tímu mal nedávno hodnotu 1,12 miliardy eur, teraz je to 1,05 miliardy eur.
Prekvapujúca nie je suma, ktorú klub minul, ale to, na koho ju minul.
Ako je vidieť na posilách Chelsea, nekúpili ich za to, čo doteraz v kariére dokázali, dôvodom je skôr potenciál, ktorý sa v nich skrýva. Priemerný vek nových akvizícií je okolo 21 rokov.
Najdrahšou posilou je argentínsky majster sveta Enzo Fernandéz. Toho kúpili z Benficy Lisabon za rekordnú sumu 121 miliónov eur. Ide o najdrahší prestup v anglickej Premier League v histórii.
Prekonal prestup Jacka Grealisha z Aston Villy do Manchestru City za 117,5 milióna eur.
Ako znejú pravidlá finančnej fair play?
Objavili sa však otázky o tom, ako môže Chelsea míňať také obrovské sumy a popri tom dodržiavať finančné pravidlá.