Správy

U21 – Slovensko – Grécko 2:1

Dominik Javorček premieňa pokutový kop v prípravnom medzištátnom zápase Slovensko U21 – Grécko U21 (Nitra, 11.10.2024) (Zdroj: SFZ, Autor: Lukáš Grinaj)
Jakub Homoľa|11. okt 2024 o 18:28

NITRA (SFZ) – Reprezentácia do 21 rokov vstúpila do októbrového zrazu úspešne. Zverenci Jaroslava Kentoša v Nitre pred 703 divákmi zdolali Grécko 2:1, keď o víťazstve rozhodli premeneným pokutovým kopom zo záveru stretnutia.

V prvom polčase boli sokolíci aktívni predovšetkým po pravej strane, no cez pozornú grécku obranu sa do vyložených príležitostí príliš nedostávali. Na opačnej strane po polhodine hry mohol naopak otvoriť skóre Koutsias. Grécky stredový útočník nebezpečne pálil z hranice šestnástky, Belko v slovenskej bráne však vytlačil jeho pokus na roh, po ktorom slovenský brankár ďalším dobrým zákrokom udržal bezgólový stav. Tri minúty nato zas prešiel po pravej strane hosťujúci Koutsogoulas, ktorý hľadal pred bránou voľného Koutsiasa, no Kopásek zámer gréckeho krajného obrancu vystihol a odpratal loptu do bezpečia. Najväčšia gólová príležitosť sokolíkov prišla v samom závere polčasu. Po Gajdošovom rohovom kope zakončoval Marcelli, do ktorého strely ešte vložil nohu Nebyla, no lopta od slovenského stredopoliara skončila len na brvne Balomenosovej brány.

Gréci po prestávke spravili až sedem zmien a jeden z nových hráčov na ihrisku Stefanos Tzimas mal v úvodných sekundách obrovskú šancu, no Belko jeho strelu z bezprostrednej blízkosti výborne vyrazil. Kým Gréci svoju prvú šancu v druhom polčase nevyužili, naši reprezentanti áno. V 55. minúte sa po súboji k odrazenej lopte dostal Marcelli, prebil sa až do pokutového územia, obišiel brankára Grammatikakisa a posunul loptu pred odkrytú bránu Arturovi Gajdošovi, ktorý poslal Slovákov do vedenia – 1:0.

Zvýšiť svoj náskok mohli sokolíci v 68. minúte. Javorček presnou prihrávkou vysunul Lea Sauera, ktorý poslal prudkú prihrávku z ľavej strany do pokutového územia, no Griger vnútri šestnástky netrafil loptu ideálne. V 74. minúte zas dali o sebe vedieť Gréci. Kostoulas našiel pred bránkou úplne voľného Tzimasa, no jeho hlavičku výborným zákrokom zneškodnil Belko. V 83. minúte však už ani Belko nestačil na Kostoulasov volej, ktorý z prvej lobom na druhú žrď nedal slovenskému brankárovi šancu – 1:1. Slovenskí reprezentanti sa ale po inkasovanom góle rýchlo otriasli. V 87. minúte našiel Kopásek v pokutovom území Nebylu, ktorý bol faulovaný a hlavný rozhodca Balázs Berke ukázal na biely bod. Loptu si naň postavil Dominik Javorček, ktorý strelou presnou strelou k žrdi v 88. minúte rozhodol o šiestom víťazstve slovenskej dvadsaťjednotky v kalendárnom roku 2024.

HLASY PO ZÁPASE

Jaroslav KENTOŠ (tréner U21): „Z môjho pohľadu to bol kvalitný zápas z obidovch strán, v ktorom ofenzívy trochu prevýšili defenzívy. Grékov sme pustili do dvoch-troch šancí, rovnako sme si však nejaké šance vedeli vypracovať aj my. V zápase sme ukázali kvalitu v ofenzíve, aj keď nám trochu v prvom polčase pokrivkávala predfinálna a finálna fáza.“

Artur GAJDOŠ (strelec prvého gólu): „Bol to vyrovnaný zápas so šťastným koncom pre nás. Prvý polčas sme neboli dostatočne silní na lopte a mali sme aj dosť nepresností. Mali sme síce dobré náznaky, no predfinálna fáza nám až tak nefungovala. V druhom polčase možno súper diktoval hru, no mali sme dobré protiútoky. Práve tak sme dokázali streliť aj gól a následne na konci sme zápas strhli na svoju stranu.“