MUŽI A – Azerbajdžan – Slovensko 1:3

Lukáš Haraslín po góle na 2:1.
Lukáš Haraslín po góle na 2:1. (Zdroj: SFZ, Autor: SFZ)
14. okt 2024 o 19:55
4. kolo C-divízie Ligy národov Azerbajdžan - Slovensko 14. októbra 2024 v Baku v Azerbajdžane. (Zdroj: TASR, Autor: Pavel Neubauer)

BAKU (TASR) - Slovenská futbalová reprezentácia zvíťazila nad domácim Azerbajdžanom 3:1 v zápase C-divízie Ligy národov. S desiatimi bodmi figuruje priebežne na čele tabuľky 1. skupiny o tri body pred Švédskom, ktoré však čakal večerný duel v Estónsku.

Slováci v pondelkovom súboji so 113. tímom rebríčka FIFA s ťažkosťami potvrdili rolu favorita. Na Štadióne Tofika Bachramova v Baku otvorili skóre v 15. minúte zásluhou vlastného gólu domáceho stopéra Rahila Mammadova. V 38. minúte vyrovnal hlavou Tural Bajramov. Azerbajdžan prišiel v 70. minúte o vylúčeného Mahira Emreliho a oslabenie neustál, keď o trojbodovom zisku hostí rozhodol Lukáš Haraslín. V závere ešte prikrášlil triumf striedajúci Dávid Ďuriš. Stredopoliar Ondrej Duda nastúpil na jubilejný 80. medzištátny zápas.

Pravdepodobne kľúčový duel z hľadiska boja o postup do B-divízie odohrajú zverenci Francesca Calzonu 16. novembra v Štokholme proti priamemu konkurentovi Švédsku. Účinkovanie v Lige národov uzavrú 19. novembra v Trnave proti Estónsku.

Slováci nastúpili s jedinou zmenou v základnej zostave v porovnaní s piatkovým domácim duelom so Švédskom (2:2). Po boku kapitána Škriniara hral na stopérskom poste Šatka namiesto potrestaného Vavra. V 6. minúte Šejdajev oklamal Pekaríka, ale prvá šanca zápasu z toho po jeho centri do pokutového územia nebola. Slováci otvorili skóre v 15. minúte, keď si po prudkom centri Hancka do šestnástky zrazil loptu do vlastnej brány Mammadov - 0:1. Azerbajdžan mohol vyrovnať v 21. minúte. Na zadnej žrdi nechali hostia úplne voľného T. Bajramova, ktorý zblízka v čistej príležitosti neprekonal Rodáka. Inkasovaný gól nabudil domácich k väčšej aktivite, no v 27. minúte zabudli na Haraslína. Slovenský krídelník však po krížnej prienikovej prihrávke Dudu vypálil vedľa brány. Domáci sa za podpory riedko obsadených tribún naďalej tlačili dopredu a v 38. minúte vyrovnali. T. Bajramov po centri Šejdajeva tentokrát hlavičkou nedal Rodákovi šancu na zákrok - 1:1.

Obrat v skóre mohol nastať krátko po prestávke. V šanci sa ocitol nový muž na ihrisku Machmudov, Škriniar obetavým zákrokom pred bránkovou čiarou poslal loptu do bezpečia. O chvíľu neskôr napriahol spoza šestnástky Isajev, Rodák nemusel zasahovať. Na dostrel súperovej brány sa dostali aj hostia. V 54. minúte však Bénesov pokus minul cieľ a cestu do siete si nenašla lopta ani po hlavičke Strelca po hodine hry. Slovenský útočník sa v ďalšej príležitosti ocitol v 64. minúte, ale opäť nemal presnú mušku. Od 70. minúty mali Slováci o jedného hráča v poli naviac po tom, ako sa Emreli vyfauloval na Haraslínovi. Domáci sa stiahli do defenzívnej ulity, ale dlho neodolali. Haraslín v 75. minúte ukázal svoje majstrovstvo, keď si pred šestnástkou prebral loptu a poslal ju parádnou strelou presne k ľavej žrdi - 1:2. V závere ešte po prihrávke Tuptu prikrášlil triumf druhý striedajúci hráč Ďuriš - 1:3.