PEKING. Hromadné testovanie obyvateľov Pekingu na prítomnosť koronavírusu pred blížiacimi sa zimnými olympijskými hrami v tomto meste naberá na obrátkach a nie všetkým ľuďom je to po vôli.
Na stredu naplánovali tretie kolo testovania pre dva milióny obyvateľov okresu Feng-tchaj, ľudia stáli v dlhých radoch za silného vetra pri teplote blížiacej sa k bodu mrazu a šomrali.
"Myslím si, že je to príliš časté. Bola som testovaná včera a dnes ma znova požiadali o to isté. Úrady sa zrejme riadia heslom: otestujme každého, kto môže byť otestovaný.
Nemyslím si, že je to potrebné až v takej miere a s takou intenzitou," uviedla Číňanka, ktorá odmietla prezradiť svoje meno.
Čínske hlavné mesto hlásilo 14 nových miestnych prípadov za posledných 24 hodín, čím sa celkový počet pozitívnych v prebiehajúcej epidémii delta variantu zvýšil na približne päťdesiat.
Na celoštátnej úrovni oznámila Národná zdravotnícka komisia 24 nových neimportovaných prípadov. Čínske čísla sú veľmi nízke v porovnaní s inými krajinami.
Susedná Kórejská republika hlásila aktuálny denný súčet viac ako 13-tisíc prípadov.
Číňania argumentujú, že pravidelným testovaním chcú vylúčiť nárast domácich prípadov pár dní pred začiatkom ZOH.
Po kúpe lieku test
"V celom meste prebieha hromadné testovanie štvrtí a budov a miestna vláda tento týždeň oznámila, že každý, kto si kúpi lieky na horúčku, bolesť hlavy alebo iné nachladnutie, si do 72 hodín bude musieť urobiť test na COVID-19," informovala agentúra AP.
Čang Ťien-pching je predavač v nákupnom stredisku a tvrdí, že treba rešpektovať nariadenia autorít, aj keď obyvateľstvu nie sú po chuti.
"Nie je to pohodlné, ale mali by sme spolupracovať s tými, ktorí nám vládnu. Mali by sme sa chrániť pred prechladnutím, aby sme sa nestali príťažou pre krajinu," vyhlásil.
K príspevku vlády o testovaní sa vyjadrilo asi 90 ľudí, väčšinou sa sťažovali.
Niektorí uviedli, že časté testovanie plytvá zdrojmi, narúša prácu a každodenný život a zaťažuje zdravotníckych pracovníkov a predstaviteľov komunity.
Nulová tolerancia
Čínska vláda sa drží prístupu nulovej tolerancie voči ochoreniu COVID-19, aj v čase, keď iné krajiny uvoľnili opatrenia a najmä obmedzenie pohybu.
Úrady sa snažia zrušiť akékoľvek ohnisko nákazy bez ohľadu na to, aké je malé.
A to pomocou hromadného testovania a cestovných obmedzení.
Táto striktná politika udržala najľudnatejšiu krajinu sveta počas pandémie na relatívne nízkom počte prípadov nákazy, hospitalizácií a úmrtí.