Po úvodných paralelných pretekoch zmiešaných tímov si na MS v Saalbachu prídu na svoje najmä lyžiari, ktorí sa dolu svahom ženú závratnou rýchlosťou.
Od štvrtka do nedele sú na programe rýchlostné disciplíny, pričom na základe výsledkov zo Svetového pohára sa očakávajú veľmi tesné súboje.
"Na tieto disciplíny sa veľmi teším. Mám rád adrenalín a jazdiť vo vysokých rýchlostiach je pre mňa zaujímavejšie. Verím, že sa bude dariť aj našim športovcom," hovorí pre Sportnet slovenský lyžiar MARTIN BENDIK.
Počas vašej kariéry ste sa predstavili na troch MS, pričom najlepšie výsledky ste dosiahli v Cortine d'Ampezzo. Ako si na to spomínate?
Majstrovstvá sveta sú pre každého lyžiara vrchol sezóny, pokiaľ nejde o olympijský rok. Je dôležité sa kvalitne pripraviť a správne načasovať formu.
Veľmi dobre si spomínam práve na Cortinu, hoci výsledky môžu byť vždy lepšie (31. v zjazde aj super-G, pozn.). Absolvoval som tam aj FIS preteky či majstrovstvá Talianska, takže som miestnu trať dobre poznal.
Čo sa týka atmosféry, tak si pamätám, že v Aare to nebolo najlepšie, v Cortine už oveľa lepšie a očakávam, že v Rakúsku prídu desaťtisíce fanúšikov, čo je aj pre každého pretekára splnený sen.
Myslím si, že MS v Saalbachu budú patriť z organizačného hľadiska medzi najlepšie a verím, že sa bude dariť aj našim športovcom.
Martin Bendik (vpravo) ako lyžiarsky expert v štúdiu JOJ Šport. (Autor: JOJ Šport/ facebook)
Sú majstrovstvá sveta niečím iné v porovnaní so Svetovým pohárom?
Každý vrchol sezóny je pre pretekára výnimočný, ale treba sa s tým mentálne vyrovnať a nepripúšťať si na seba tlak. Veľa špičkových pretekárov sa ho snaží odbúrať a MS berie ako ďalšie preteky v sezóne.
Najväčší tlak bude na domácich lyžiarov, pretože Rakúsko nezažíva najúspešnejšie sezóny. Vidíme, že v rýchlostných disciplínach dominujú Švajčiari, ktorí majú často na pódiu dvojnásobné zastúpenie.
Aká je trať v Saalbachu?
Je to jedna z nových zjazdoviek, ktorá je široká s bezpečnostnými zónami. Je to rýchla trať a sú tam dva pekné skoky. Prvý sa skáče do strany a potom je cieľový skok, kde sa kvôli sponzorom skákalo ponad auto.
Mužská a ženská trať sú odlišné. Mužská, pokiaľ sa pozeráme zospodu, vedie z pravej strany. Ženská ide z ľavej a potom sa pripája. Sú tam umelo vytvorené terénne nerovnosti a preto to trochu pripomína skikros.
Aj toto sa dozviete v článku
- Jazdy, ktorej pretekárky pripomínajú rodeo?
- Bude Lara Gutová-Behramiová pod väčším tlakom?
- Akú výpovednú hodnotu majú časy v tréningoch?
- Je nominácia Tea Žampu v super-G prekvapením?
- Má slovenský reprezentant potenciál na top 20?
- Prečo Slovensko nemá lyžiarku pre zjazd či super-G?
V tejto sezóne sa uskutočnilo päť super-G žien s piatimi rôznymi víťazkami. Čo hovoríte na takúto vzácnu vyrovnanosť?
Keď sa na to pozriem z diváckeho pohľadu, tak to musí baviť každého. Preteky sú veľmi dramatické a zaujímavé aj z toho hľadiska, že víťazí vždy niekto iný. Čo sa týka favoritiek MS, vypichol by som tri mená.
Cornelia Hütterová bude silná na domácom svahu, Lara Gutová-Behramiová predvádza dlhodobo skvelé výkony a tiež naposledy vyhrala v Ga-Pa, no a nesmieme zabudnúť na nestarnúcu Federicu Brignoneovú.
Samozrejme, v médiách sa často rozpráva o legendárnej Lindsey Vonnovej, ktorá už takmer jedno pódium získala, keď v St. Antone skončila štvrtá.
Vonnová, ktorá súťaží s umelým kolenným kĺbom, povedala, že chce pódium a verí, že na to má. Myslíte si, že sa jej to podarí?
Má okolo seba skvelý tím, ktorý vie, čo robí. Pri niektorých pretekoch som však mal pocit, že bojuje s kondíciou a niekedy sa akoby trochu bála o to koleno.
Aj vypadnutia, ktoré mala mohla ustáť, ale neverila si. Po jej vydareniach vidíme, že je sebavedomá a pokiaľ jej vyjde deň, môže byť vysoko.
V tréningoch zjazdu však obsadila 40-ročná lyžiarka iba 20. a 29. miesto. Akú výpovednú hodnotu majú časy v tréningoch?
Väčšina lyžiarok si trať vyskúšala už minulý rok počas finále Svetového pohára, no Lindsey túto šancu nemala. Časy v tréningoch nie sú podstatné.
Pretekári si skúšajú správnu líniu, materiál, skoky či s trénermi riešia stratégiu. Niekto ide do cieľa "rozbalený", iný v zjazdovom postoji, takže aj toto skresľuje výsledky. Preteky sú o niečom inom.
Sú rovnaké favoritky v super-G aj v zjazde?
V super-G veľa závisí od stavby trate a podložky. Napríklad, Brignoneovej by vyhovovala technickejšia trať, kým Hütterovej skôr rýchlejšia. Gutová-Behramiová má radšej tvrdší ako mäkší podklad.
Zjazd si majú šancu pretekárky vyskúšať v tréningoch, čo je výhoda. Možno by som k spomenutej trojici pridal ešte Sofiu Goggiovú, pretože od nej nikdy neviete, aké rodeo na trati predvedie a či to dokáže ustáť bez chyby.
Celkovo sa na rýchlostné disciplíny veľmi teším, pretože mám rád adrenalín a jazdiť vo vysokých rýchlostiach je pre mňa zaujímavejšie.
Pre Gutovú-Behramiovú to bude posledný šampionát. Domáce MS 2027 už nepôjde. Môže to zohrať úlohu, bude pod väčším tlakom?