Utorok, 7. decembra, 2021Meniny má Ambróz

Senzačný líder vedenie neudržal, Žampa dokončil ako posledný

Roland Leitinger. (Autor: TASR/AP)
Sportnet, TASR|24. okt 2021 o 14:34 (aktualizované 24. okt 2021 o 15:30)

Adam Žampa skončil na 28. mieste.

Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní

Obrovský slalom v Söldene - 2. kolo:

1.

Marco Odermatt

Švajčiarsko

2:05,95 min.

2.

Roland Leitinger

Rakúsko

+ 0,07 s

3.

Žan Kranjec

Slovinsko

+ 0,10 s

4.

Gino Caviezel

Švajčiarsko

+ 0,39 s

5.

Alexis Pinturault

Francúzsko

+ 0,62 s

28.

Adam Žampa

Slovensko

+ 2,32 s

SÖLDEN. Švajčiarsky lyžiar Marco Odermatt triumfoval v nedeľnom obrovskom slalome Svetového pohára v rakúskom Söldene.

V úvodnom podujatí sezóny odsunul o sedem stotín sekundy na druhú priečku domáceho nečakaného víťaza prvého kola Rolanda Leitingera, tretí skončil Slovinec Žan Kranjec (+0,10).

Dvadsaťštyriročný Odermatt slávil piate víťazstvo v prestížnom seriáli, z toho tretie v obrovskom slalome.

Švajčiar vo finále minulej sezóny prehral boj o veľký glóbus s Francúzom Alexisom Pinturaultom, keď mu nevyšiel záverečný obrák v Lenzerheide, teraz si všetko vynahradil.

"Vždy hovorievam: v živote sa vám všetko raz vráti. Dnes mi prinieslo štartové číslo sedem šťastie a pár desatiniek sa naklonilo na moju stranu. Na štarte však nevyzerala sedmička veľmi výhodne, akurát začalo trochu fúkať, keď som sa chystal vyraziť z búdky. Priznám sa, s 'Rolim' som dnes veľmi nepočítal, ale zajazdil fajn, bolo vidno, že mu to sadlo," uviedol Odermatt v prvej televíznej reakcii.

Druhý Leitinger síce neudržal prekvapujúce vedenie po 1. kole, ale aj tak sa dočkal najväčšieho úspechu v SP, v ktorom bolo dosiaľ jeho maximom tretia priečka z paralelných pretekov v Alta Badii v decembri 2019.

V obráku doposiaľ vybojoval dve šieste miesta.

Muži absolvovali úvodnú súťaž zimy na ľadovci Rettenbach v ideálnych podmienkach. Z elitnej 15-ky sa najlepšie vydarilo 1. kolo Francúzovi Mathieu Faivremu, ktorý výborne zvládol náročnú strminu a dostal sa do vedenia. S číslom 19 však šokoval favoritov Leitinger.

Tridsaťročný pretekár, ktorý v obráku SP predtým nikdy nestál na pódiu, profitoval z výborného finišu a Faivreho zdolal o 19 stotín.

Hneď po ňom sa vydal na trať Adam Žampa. Preteky rozbehol sľubne, v strednej časti však nabral vyše sekundovú stratu a v cieli mal manko 1,73 s na lídra. To mu stačilo, aby sa zmestil do postupovej tridsiatky, po 1. kole mu patrila 26. priečka.

V druhom sa slovenský reprezentant vydal na trať ako piaty v poradí. Opäť mu vyšla vrchná časť a podarilo sa mu jemne zvýšiť náskok. Krátko po prvom medzičase však nasadil jeden z oblúkov príliš neskoro a v najstrmšej časti mal potom problémy držať si vysokú stopu a pritom nestrácať rýchlosť.

V cieli sa zaradil na samý koniec poradia, na priebežného lídra Simona Maurbergera z Talianska stratil 75 stotín. Napokon si oproti 1. kolu pohoršil o dve miesta. Za ním skončili dvaja pretekári, ktorí preteky nedokončili.

"Snažil som sa ísť naplno, ale strmina mi vôbec nevyšla. Nešiel som tam to, čo som chcel ísť. Hore to bolo dobré, aj na spodku, ale strmina nie. Prvý test máme za sebou, treba sa pripraviť na ďalší obrák vo Val d'Isére, pretože to je čistá strmina.

Teraz bude čas na to, aby sme na tom zapracovali. Je na čom robiť, ale aspoň mám nejaké body, to je dobrý základ, lebo konkurencia je vysoká," povedal Adam Žampa pre TASR.

V súboji o prvenstvo zaútočil z priebežnej tretej priečky Odermatt, ktorý sa dostal do vedenia a hodil tak rukavicu konkurentom. Faivre situáciu nezvládol a prepadol sa až na 11. priečku (+0,98).

Leitinger si dokázal udržať pevné nervy a triumf mal na dosah, vo finiši napokon skončil tesne za Švajčiarom. Obhajca veľkého glóbusu i malého za obrák Alexis Pinturault skončil v ľadovcovej ouvertúre na piatom mieste (+0,62). Vlaňajší víťaz zo Söldenu Nór Lucas Braathen bol siedmy (+0,72).

Priebežné poradie

Svetový pohár (po 1 z 37 pretekov):

1. Odermatt 100, 2. Leitinger 80, 3. Kranjec 60, 4. G. Caviezel 50, 5. Pinturault 45, 6. Radamus 40, ..., 28. Adam Žampa 3

Obrovský slalom (po 1 z 8 pretekov):

1. Odermatt 100, 2. Leitinger 80, 3. Kranjec 60, 4. G. Caviezel 50, 5. Pinturault 45, 6. Radamus 40, ..., 28. Adam Žampa 3

Súvisiace články