Máte za sebou náročný rok s vrcholom na olympijských hrách, príprave ste podriadili všetko. Nemali ste po Riu už triatlonu po krk?
„Bolo to tak. Stále ma to bavilo, ale potreboval som nový impulz. Pomohlo mi, že som mal svadbu a potom sme šli s manželkou na svadobnú cestu. Tam som si od športu oddýchol. Potom som si bol napríklad vyskúšať box, teraz sa chystám lyžovať. Po návrate na Slovensko mám pocit, že som športu opäť o niečo bližšie. Som svieži, trénujem s novými ľuďmi a cítim od nich pozitívnu energiu.“
Vaša pozícia je na Slovensku opačná, ako bola predtým v Británii. Tam ste trénovali s najlepšími triatlonistami sveta, doma ste zase najlepším vy a mladí vás berú ako vzor. Aké to je?
„Mám tu 30 – 40 známych, ktorým môžem napísať a ísť s nimi na bicykel alebo si zabehať. Možno nezvládnu ísť so mnou celý tréning, ale ideme spolu hodinu-dve. Mám len pozitívne ohlasy, pookrial som. A cítim, že za posledné roky slovenský triatlon podrástol a napreduje. Venujú sa mu dokonca aj známi športovci z iných odvetví, napríklad Filip Šebo či Ľubo Višňovský. Je pekné, že ich to motivuje.“
Máte doma aj dobrých partnerov na tréning?
„Veľká časť môjho tréningu je vo veľmi nízkej záťaži. A rekreační alebo mladí športovci hádam ani nevedia pomaly trénovať. Často sadnú na bicykel a idú naplno. Majú týždenne oveľa menej času a potom trénujú intenzívnejšie. Ja naopak chodím pomaly, aby som si vybudoval aeróbny základ.“
Váš príchod môže byť pozitívnym impulzom pre mladých športovcov. Cítite to tak?
„Bol by som veľmi rád, ak by to tak bolo. Ale len ja sám k tomu určite neprispejem. Dôležité je, aby sa spojili aj kluby a celkovo sa zlepšili tréningové podmienky u nás.“
Po návrate z Británie môžete porovnávať. Aké sú podmienky na Slovensku?
„V Británii je všetko na špičkovej úrovni. No ja som tam nebol doma a musel som pristupovať na kompromisy. Ak som potreboval ísť na masáž, bol som v poradí. Prednosť mali domáci športovci. V reálnom živote treba neustále robiť kompromisy, tomu sa nevyhnete. Ale doma môžem spolupracovať s ľuďmi, ktorí berú ako prioritu mňa, a to je veľký rozdiel. Verím, že mi to môže priniesť viac.“
Cítite aj rozdiel medzi bežným životom v Leedsi a v Bratislave?
„Tu mám oveľa viac známych, priateľov a rodinu. Môžem s nimi tráviť voľný čas. Aj v Anglicku som mal kamarátov, no večer som nikam nechodil. Tam to bolo najmä o sústredení sa na šport. Teraz mám priestor aj na iné aktivity. Idem s priateľmi von, bol som aj na hokeji."
Pred olympiádou ste avizovali, že po nej si možno od triatlonu oddýchnete a skúsite aj iné športové výzvy - plavecké preteky a podobne. Platí to?