Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

V jazdeckom areáli pripravujú už šiesty ročník parkúrových pretekov

Klubová akcia. Podmienky sa  výrazne zmenili. (Autor: Peter Grejták)
Anna Košuthová|Publikované 7. sep 2016 o 22:00

Na divácky obľúbenú súťaž prídu do Prešova aj zahraniční jazdci.

PREŠOV. Občianske združenie Parkur Team Slavoj (OZ PTS) Prešov si prenajalo jazdeckú halu od mesta, aby obnovili dlhoročnú tradíciu ustajnenia koní a jazdeckého športu. Podarilo sa  im vytvoriť dobré podmienky pre  nadšencov jazdectva.

V týchto dňoch venuje občianske združenie pozornosť najmä príprave 6. ročníka Prešovských parkúrových pretekov pod záštitou mesta.

Našli si partnera, ktorý im zabezpečil podstatnú časť prekážkového materiálu, ktorý sa využíva aj na Grand Prix v Bratislave.

Preteky teda budú mať vysokú úroveň a sú už tradične súčasťou Prešovských výstavných trhov.

„Na 1. ročníku bol Andrej Glatz, v tej dobe čestný predseda Slovenskej jazdeckej federácie, ktorý vysoko hodnotil kvalitu týchto pretekov. Tvrdil, že nikde inde nezažil takú skvelú atmosféru, akú u nás vytvorili diváci. Následne aj ďalšie štyri roky po sebe sme boli vyhlásení za najlepších organizátorov parkúrových pretekov vo východoslovenskej oblasti. Verím, že sa nám podarí tento trend udržať,“ povedala za organizátorov predsedníčka OZ Parkur Team Slavoj Drahomíra Olexyová.

Preteky sú pomerne náročné, ale sú udalosťou, na ktorú sa Prešovčania spravidla tešia, preto organizátori nenechávajú nič na náhodu. Účasť prisľúbili aj jazdci z Poľska a Maďarska.

Jazdenie majú v obľube najmä dievčatá

Trend sa v posledných rokoch zmenil a napodiv medzi jazdcami je čoraz menej mužov a viac žien.

V parkúrových pretekoch však nejde ani o pohlavie, ani o vek. Súťažiť môže každý jazdec registrovaný v Slovenskej jazdeckej federácii.

Čelili aj kritike

V jazdeckom areáli OZ PTS funguje už viac ako 6 rokov a za ten čas sa vďaka ich úsiliu veľa zmenilo. Poskytujú priestor pre dve jazdecké školy a podporujú športový jazdecký klub Parkur Team Prešov.

Napriek tomu, že vytvorili podmienky pre ustajnenie 22 koní a dávajú šancu mladým talentom rozvíjať sa, čelili kritike verejnosti.

Dokonca tak, že kritici do toho zapojili aj poslancov mestského zastupiteľstva a naliehali, aby preverili a vypovedali dlhodobú nájomnú zmluvu s mestom.

„Mali sme stretnutie s vedením mesta aj poslancami a ako sa ukázalo, nájomnú zmluvu plníme, ničím sme ju neporušili, dokonca sme investovali do areálu viac financií, ako sme sa zaviazali. Pokiaľ ide o Sašku Horákovú, vytvorili sme pre ňu osobitné podmienky a môže naďalej rozvíjať svoj talent,“ reagovala na kritické ohlasy predsedníčka OZ PTS Drahomíra Olexyová.

Čo sa zmenilo?

V roku 2009 prevzali do dlhodobého nájmu jazdeckú halu v kritickom stave. Na jazdeckej hale boli porozbíjané okná, plesnivé múry, chýbali tam stajne aj výbeh pre kone.

Pre tento účel si dokúpili ešte od súkromného vlastníka pozemok, aby mali kone priestor na výbehy.

V hale vybudovali stajne, kompletne vybudovali kanalizáciu, prípojku vody aj vsakovaciu jamu na dažďovú vodu zo strechy.

Oplotili celý areál, vybudovali prístupovú cestu aj oddychovú zónu s altánkami aj senníkom pre kone.

Na jazdeckej hale kompletne vymenili okná, na stenách urobili obklady, vymenili elektroinštaláciu aj svietidlá a zlepšili kvalitu jazdeckého povrchu. Urobili tiež rozsiahle úpravy prístupových komunikácií.

„Združenie zainvestovalo z vlastných zdrojov, darov a aj vďaka úspešným projektom z eurofondov nemalú čiastku. Záväzok vyplývajúci zo zmluvy o prenájme s mestom, ktorý nás zaväzuje preinvestovať istú čiastku finančných prostriedkov ročne, sme už dávno vysoko prekročili. Poslednou veľkou investíciou bolo vybudovanie vonkajšej jazdiarne, na ktorej plánujeme ďalšie vylepšenia,“ vysvetlila Drahomíra Olexyová.
 

Tento článok vyšiel v týždenníku PREŠOVSKÉ NOVINY, č. 28/2016, v predaji od 6. 9. do 12. 9.

Autor: Anna Košuthová

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.