Piatok, 26. február, 2021Meniny má Viktor

Futbalové veľkokluby túžili po Superlige. FIFA a UEFA ju zamietli

Štadión FC Barcelona Camp Nou - ilustračná fotografia. (Autor: TASR/AP)
TASR|Publikované 21. jan 2021 o 13:05

Hráčom by hrozili tvrdé tresty.

LAUSANNE. Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) neuzná plánovanú Superligu, o založenie ktorej sa snažia popredné európske kluby.

Okrem FIFA sa proti postavila aj Európska futbalová únia (UEFA).

FIFA pohrozila, že v prípade vzniku súťaže, ktorej vyjadrili podporu FC Barcelona, Real Madrid či niektoré popredné anglické kluby, môže hráčom hroziť následné vylúčenie z účasti na vrcholných reprezentačných podujatiach, vrátane majstrovstiev sveta.

"Žiadny klub alebo hráč by sa v dôsledku toho nemohol zúčastniť na žiadnej súťaži organizovanej FIFA alebo príslušnou konfederáciou," uvádza sa vo vyhlásení, ktoré podpísal prezident FIFA Gianni Infantino spolu so šéfmi všetkých šiestich kontinentálnych konfederácií vrátane UEFA.

Stanovisko bolo reakciou na nedávne špekulácie médií, ktoré informovali o snahe niektorých najbohatších klubov vytvoriť novú súťaž.

V októbri odchádzajúci prezident Barcelony Josep Maria Bartomeu vo vyhlásení oznamujúcom rezignáciu uviedol, že klub prijal návrh hrať v budúcej európskej Superlige. Nasledovali správy z Anglicka, že rokovania sa blížia k záveru aj s viacerými tímami z Premier League. Ligu by mali financovať veľké banky v sume 6 miliárd dolárov.

FIFA sa v súčasnosti zameriava na snahu rozšíriť MS klubov na 24 účastníkov. Tento návrh presadzuje aj Infantino.

V novom formáte sa premiérovo malo hrať už tento rok v Číne, ale FIFA sa rozhodla počkať po tom, ako pre pandémiu koronavírusu o rok odložili ME aj juhoamerický šampionát Copa America. Vo februári sa v Katare uskutočnia MS klubov v terajšom formáte.

"Na základe stanov musia byť všetky súťaže uznané, na globálnej úrovni FIFA a na kontinentálnej úrovni príslušnou konfederáciou," zdôraznila riadiaca organizácia svetového futbalu.

Očakáva sa, že UEFA v najbližších týždňoch oznámi plány reforiem svojich klubových súťaží. Pravdepodobne príde k úprave skupinovej fázy Ligy majstrov, aby kluby, ktoré sa kvalifikujú, odohrali v nej desať zápasov namiesto doterajších šiestich.

Informovala o tom agentúra AFP.

Súvisiace články