Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Štroblovi už nekúria ani v Prahe

Sportnet|Publikované 20. nov 2006 o 23:00

Košice - Na víkendovej Veľkej cene Košíc v krasokorčuľovaní sa podľa očakávania presadili juniorskí reprezentanti Radka Bártová a Jakub Štrobl, obaja

pretekári domáceho Kraso centra. Ich náročným jazdám nemohol nikto konkurovať a i keď sa ani jeden z nich nevyhol zaváhaniami, svojich súperov zanechali ďaleko pod sebou. Pravda, treba povedať i to, že konkurencia veľká nebola.

Radka Bártová sa na dôverne známom ľade cítila dobre a podla jej vlastných slov ju domáce prostredie nijako nezväzovalo. "Nie, vôbec. Tre´mu som nemala, práveže sa mi išlo lepšie. Až na tie menšie nedostatky v jazde sa mi pretekalo naozaj dobre, aj publikum bolo vynikajúce," komentovala 16-ročná korčuliarka. Už po krátkom programe, ktorý bol bez pádu, mala Košičanka priepastný náskok. Voľná jazda jej však už nevyšla úplne podľa predstáv. Po páde pri trojitom salchowovi prišlo aj kuriózne zapoknutie, ktoré sa často nevidí. Neprihodilo sa totiž pri žiadnom skoku. Samozrejme, neprišlo len tak z ničoho nič, s Bártovou sa v tom momente pohral aj osud. "Ako som korčuľovala, vlasy sa mi zachytili do šiat. Samozrejme, snažila om sa ihneď si ich odtiaľ vybrať, no strata koncentrácie sa prejavila a potkla som sa," opísala netradičnú situáciu Radka. Nuž, i to sa môže prihodiť, Bártová také čosi zažila prvýkrát. "Áno a dúfam, že aj poslednýkrát," zareagovala pretekárka, ktorá dala o sebe výrazne vedieť hneď v úvode sezóny. Vekom ešte juniorka absolvovala svoje prvé medzinárodné podujatie medzi seniorkami vo Viedni a hneď tam obsadila nečakané tretie miesto, čo bolo prekvapením aj pre ňu samotnú. "Veru, a veľké. Absolútne som také dobré umiestnenie nečakala. Bolo to pre mňa aj veľké povzbudenie," potvrdila účastníčka vlaňajších majstrovstiev sveta junioriek. Na tomto vrcholnom podujatí by sa vzhľadom na jej formu mohla predstaviť i tento rok, no ona už rúbe vyššie - medzi ženy. Po úspechu vo Viedni dostala od trénerky na zváženie - ona sama sa má rozhodnúť, či na majstrovstvách Slovenska bude obhajovať titul republikovej šampiónky v juniorkách, alebo skúsi zabojovať o prvenstvo už v seniorskej kategórii. "Už som sa rozhodla, pôjdem seniorskú kategóriu. Ak uspejem, môžem sa totiž dostať na medzinárodné vrcholné podujatia senioriek. Najväčšie lákadlo, ktoré asi v mojom rozhodovaní zavážilo, je skutočnosť, že ženské majstrovstvá sveta sa pôjdu v Tokiu. Tam by som sa chcela dostať," prezradila nemalé plány nádejná krasokorčuliarka.

Podobne ako Bártová medzi juniorkami, Jakub Štrobl jasne triumfoval medzi juniormi. Na rozdiel od svojej kolegyne, ktorá na košickom ľade pozná každú štrbinku, uňho to celkom tak nie je. Dlhodobo sa totiž pripravuje v Prahe, aj keď reprezentuje Kraso centrum Košice. Veľká cena preňho bola príležitosťou pozrieť sa domov. "Pre mňa sú preteky ako preteky. Je jedno, kde sa konajú," vyjadril sa Štrobl. Hoci má ešte iba 15 rokov, ovláda už paletu trojitých skokov, čo len dokumentuje jeho veľký talent. Predviesť to najlepšie chcel i v Košiciach, no pri voľnej jazde tentoraz nemal svoj deň a skokové prvky sprevádzali chybičky krásy - dopad na dve nohy, pomoc rukou i pád. "V krátkom programe to bolo lepšie, vo voľnej jazde som mal ťažké nohy. Neviem, asi som bol málo rozhýbaný. Nie vždy sa všetko podarí, niekedy to vyjde, inokedy nie," zobral Jakub svoje vystúpenie športovo. Minulý rok pri majstrovstvách Slovenska v Košiciach sa Štrobl posťažoval, že mu bola na tunajšom ľade zima, pretože v Prahe je zvyknutý na vyhriaty štadión. Nemalo to na jeho výkon vplyv aj tentoraz? Teplomer na štadióne na Kavečianskej ceste totiž ukazoval len 3 stupne. "Nie, nie, teraz toto vyplyv určite nemalo. V Prahe nám totiž prestali kúriť, takže to je už rovnaké," pousmial sa sympaticky pôsobiaci tínedžer, ktorý má v tejto sezóne na svoj vek vskutku nabitú jazdu. Náročné skokové prvky a ťažké krokové pasáže len potvrdzujú jeho vysoké plány. "Iste. Najdôležitejšie preteky v Budapešti a Oslo sa mi podarili úplne super. Teraz to nevyšlo, ale hlavne, že na juniorskej Grand Prix to bolo dobré, skončil som dvakrát siedmy. Na majstrovstvách republiky chcem medzi juniormi zvíťaziť, aby som si vybojoval svoju premiérovú účasť na majstrovstvách sveta juniorov," deklaroval svoje ciele J. Štrobl.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.