Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

Ak by Dakar štartoval zajtra, som pripravený, hovorí Svitko

Slovenský motoristický pretekár Štefan Svitko. (Autor: TASR)
TASR|Publikované 30. nov 2020 o 14:26

Prestížne preteky absolvuje po dvanásty raz.

BRATISLAVA. Slovenský motocyklový pretekár Štefan Svitko sa vo farbách Slovnaft Rally Teamu pripravuje na svoj dvanásty štart na Rely Dakar.

Na motocykli KTM 450 Rally Replica s továrenskou podporou priamo od výrobcu chce zo seba vydať maximum a preteky zdolať bez ujmy na zdraví.

"Keby sa na Dakare malo štartovať zajtra, som pripravený. Po augustovom páde na Rely Grécka som už v poriadku," uviedol 38-ročný Svitko.

"Doma som trénoval štyri dni v týždni kondičku a tri dni jazdil na piesku. Fyzicky som pripravený, teraz dolaďujem formu a skúšam limity motorky," doplnil na pondelkovej tlačovej konferencii.

Trojnásobný majster Európy, niekoľkonásobný majster SR v enduro a cross country, ktorý v roku 2016 finišoval na Rely Dakar na 2. mieste a vlani obsadil 11. priečku, si pochvaľuje aj prípravu svojho motocykla.

"Pokiaľ ide o motorku, je toho istého typu ako v minulosti, ale konečne som mal dosť času nastaviť si perovanie a konečne, po desiatich rokoch, budem mať predné perovanie od slovenského výrobcu. Mohli sme veľa testovať," povedal.

Pri náročnej rely bude Svitkovi asistovať ostrieľaný mechanik Zlatko Novosád a manažérsku taktovku si tentoraz vezme do rúk Daniela Ozanová, ktorá si už na Dakare túto úlohu vyskúšala dvakrát v iných tímoch.

Blížiacu Rely Dakar odštartujú 3. januára 2021 prológom v saudskoarabskej Džidde, ktorá bude zároveň 15. januára 2021 aj cieľovým mestom.

Pripravovať sa bude v Dubaji

"Už zajtra nakladáme na loď v Marseille motorku a ďalší potrebný materiál. Dúfam, že po tých dlhých neistých dňoch, kedy nebolo jasné, či sa rely uskutoční, alebo nie, aj odštartujeme," uviedol Svitko.

Ešte pred ostrým štartom 43. ročníka púštneho dobrodružstva sa v rámci záverečnej prípravy presunie so svojím tímom do Dubaja.

"Chcem si ešte zatrénovať v pieskových dunách v teplom prostredí. Máme už zarezervované letenky, rezervovaný hotel. Na týždenný tréningový tábor odlietame v nedeľu 6. decembra. V Dubaji sa budú pripravovať aj všetci najlepší jazdci a všetky továrenské značky motocyklov," zhodnotil Svitko.

Niektoré zmeny môžu vyvolať spory

Aktuálny Dakar prináša veľa zmien. Medzi najdôležitejšie patria nové bezpečnostné pravidlá, ktoré reflektujú na minuloročné úmrtia motocyklistov Paula Goncalvesa a Edwina Stravera.

Motocyklisti a štvorkolkári budú mať povinné vesty s airbagmi, na blížiace sa riziko ich upozornia zvukové signály. V kritických úsekoch organizátori obmedzili rýchlosť maximálne na 90 km/h.

"Je to dobré vedieť. Pribudli aj nové pravidlá externej pomoci pre motocyklistov, ako sú limit výmeny jedného piestu, či maximálny počet šesť kusov zadných pneumatík na celú súťaž.

Tie pneumatiky nepovažujem za šťastné rozhodnutie. Budeme ich meniť každý druhý deň. Ale budeme mať všetci rovnaké podmienky, musíme sa s tým vyrovnať.

Veľa sporných momentov môže vyvolať zákaz opravy motorky počas tankovania. Stačí sa zohnúť, aby ste vizuálne skontrolovali motor a už môžete rátať s penalizáciou," skonštatoval Svitko.

Na Dakar sa napriek obmedzeniam teší

Preteky budú sprevádzať viaceré bezpečnostné opatrenia.

"Pred štartom by sme mali byť minimálne dva dni v izolácii, budú nás testovať aj počas rely. Ak sa zistí nákaza u niektorého z jazdcov, tak skončí. Ak bude pozitívny mechanik, zoberú na testovanie celý tím a ak sa nakazí niekto z členov tímu, dajú ho do karantény.

Mám z toho určité obavy, aby sa nezopakovali prípady z iných športov, keď pretekára otestovali ako pozitívneho a po návrate domov bol negatívny, aby pravidlá platili rovnako pre všetkých," uviedol.

Štefan Svitko. (Autor: tasr)

Svitko sa už nevie dočkať štartu prestížneho podujatia.

"Opäť sa na Dakar neskutočne teším. Etapy sú podobné ako vlani, myslím si, že veľa zmien na trati nebude. Môj cieľ je jasný: vydať zo seba maximum a preteky zdolať bez ujmy na zdraví," dodal.

Na nadchádzajúcej Rely Dakar bude štartovať rekordný počet slovenských motocyklistov. Okrem tradičného účastníka Ivana Jakeša pribudli ešte Martin Benko a Erik Vlčák.

Autor: TASR

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.