Sobota, 31. júla, 2021Meniny má Ignác

St. Louis chce aj kvôli Svatošovi zmenu pravidiel

Marek Svatoš (vpravo) v drese Nashvillu. (Autor: SITA/AP)
SITA|19. jan 2011 o 12:22

Generálneho manažéra St. Louis Blues hnevá, že klub prišiel kvôli pravidlám o Mareka Svatoša a Kyla Welvooda.

ST. LOUIS. Veľkú frustráciu s aktuálne platnými pravidlami waiver procesu v zámorskej hokejovej NHL netají generálny manažér klubu St. Louis Blues John Davidson.

Ten si so svojimi spolupracovníkmi vyhliadol za posledný mesiac dve posily hrajúce v európskej KHL, dohodol sa s nimi a podpísal kontrakty, no potom, ako ich povinne musel zaradiť na 24 hodín na waiver listinu voľných hráčov, aj o nich prišiel.

Slovenského útočníka Mareka Svatoša "bluesmanom" vyfúkol Nashville a Kyla Wellwooda, ktorý podobne ako Pavol Demitra hrával vlani vo Vancouvri, no na začiatku aktuálnej sezóny odišiel do KHL do Mytišči, si k sebe stiahlo San Jose.

Zlepšiť pravidlá

"Nemám problém s klubmi, ktoré si týchto hráčov vzali, veď neporušili žiadne pravidlá. No práve tieto pravidlá by sa mali vylepšiť," skonštatoval pre rádio NHL Home Ice XM 204 generálny manažér St. Louis Blues John Davidson.

"Je ťažké pochopiť, že vám vezmú hráča, ktorý niekde predtým skončil, stal sa voľným, vy ste urobili všetko preto, aby ste ho získali, ponúkli ste mu kontrakt, po nociach ste telefonovali s jeho agentom, aby ste dotiahli detaily. A zrazu, keď všetku toto urobíte, tak vám niekto, kto ani nepohol prstom, zavolá a povie ´Oh, idem si vziať toho hráča´," skonštatoval Davidson, ktorý cíti, že ak toto opäť nechce zažiť, zmena je nevyhnutná.

"Vývoj patrí k športu. Viem, že je tu veľa ľudí, ktorí zmeny nenávidia. No život zmeny prináša, najmä, ak sú tieto pravidlá podľa môjho názoru archaické. Toto budem adresovať generálnym manažérom ostatných klubov na našom najbližšom stretnutí. Tieto pravidlá treba vylepšiť, aby sa stali čestnejšími a neumožňovali poškodzovanie iných."

Právo na podpis len pre slabšie kluby

Davidson chce navrhnúť, aby právo vziať hráča, s ktorým iný tím podpísal zmluvu, mali len tie kluby, ktoré sú v aktuálnej tabuľke nižšie ako tím, ktorý umiestnil hráča na waiver listinu, a tiež právo pre mužstvo požadovať kompenzáciu v prípade, že o hráča príde.

"Myslím si, že ak hráč prichádza do NHL cez waiver listinu, mali by mať právo vziať si ho len kluby, ktoré sú v tabuľke nižšie ako tím, ktorý hráča na waiver listinu umiestnil. Ak tieto kluby neprejavia záujem, hráč zostane v pôvodnom klube. Tiež by mala byť schválená forma kompenzácie, ak si hráča vezme iný klub. Sto- či dvestotisíc dolárov za každého získaného hráča z waiver listiny. Inak je to pre klub, ktorý vykoná všetku prácu a potom musí takéhoto hráča ponúknuť všetkým zostávajúcim 29 klubom, veľmi frustrujúce, " dodal Davidson.

Súvisiace články