Streda, 21. apríla, 2021Meniny má Ervín

Chcel tisícku, vyzbieral 17 miliónov. Starček dojíma Britániu

Dôchodca Tom Moore sa stal slávnym vďaka zbierke pre zdravotníkov. (Autor: TASR/AP)
Miloslav Šebela|17. apr 2020 o 13:16

Tom Moore denne prejde 250 metrov.

BRATISLAVA. Tom Moore je veterán druhej svetovej vojny, žije na vidieku v Bedforde a užíva si dôchodok.

Koncom apríla oslávi sto rokov.

Napriek tomu sa za uplynulých niekoľko dní stal vo Veľkej Británii veľmi populárnym, v ťažkých časoch ho dávajú mnohí za príklad.

Moore nie je športovcom, no v časoch, keď je športové dianie pre koronavírus prakticky na nule, sa zrejme dostane do ankety BBC Športovec roka.

V nej sú zatiaľ najväčšími favoritmi majster sveta v boxe Tyson Fury či kapitán Liverpoolu Jordan Henderson. Storočný starček však proti nim nie je bez šance.

Moore sa pred zopár dňami rozhodol založiť zbierku na podporu zdravotníkov, ktorí to majú veľmi ťažké v boji s koronavírusom. "Robím to, pretože sa o mňa sestričky vždy skvelo starali," vravel pre BBC.

Jeho cieľom bolo vyzbierať medzi ľuďmi tisíc libier.

Každý deň od 6. apríla vyšiel do záhrady za domom oblečený v slávnostnej uniforme s oceneniami, ktoré získal počas služby v armáde, aby s pomocou chodítka prešiel aspoň desať 25-metrových okruhov.

Po desiatich dňoch tak nachodil približne dva a pol kilometra.

"Prekvapilo ma, koľko peňazí sa vyzbieralo. Ale lekári aj sestričky si zaslúžia, každú penny z tejto sumy a dúfam, že sa vyzbiera ešte viac," hovoril, keď zbierka prekročila sumu dva milióny libier.

Jeho snaha si získala obrovskú popularitu. V piatok zbierka prekonala už 17 miliónov libier. Moore sa rozhodol, že bude pokračovať.

Stávkové spoločnosti už vypísali kurzy na to, že sa stane Športovcom roka vo Veľkej Británii.

Jeho šanca je zatiaľ je 50:1. Rovnaký kurz má napríklad útočník Manchester United Marcus Rashford či tenista Andy Murray.

V Británii rozhoduje v ankete Športovec roka o víťazovi verejnosť.

(Autor: SME/MM)

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články