BRATISLAVA. Vo futbale sa už roky točia pri prestupoch hráčov stovky miliónov eur. V hokeji je situácia úplne odlišná.
Platí to aj v prípade, že hráč podpíše zmluvu s tímom najlepšej ligy sveta - NHL. Ani vtedy neprídu na účet jeho predchádzajúceho zamestnávateľa milióny.
Nevyjde však úplne naprázdno, hoci v porovnaní s futbalom ide o "drobné".
Sportnet zisťoval, koľko dostanú slovenské hokejové kluby za hráčov, ktorých nedávno angažovali kluby NHL - Pavla Regendu, Miloša Kelemena a Samuela Bučeka.
Aj to, koľko by mohli dostať za mladíkov, ktorých onedlho čaká draft NHL a v prípade Šimona Nemca či Filipa Mešára je veľká šanca, že po drafte v prvom kole by vzápätí podpísali zmluvu s tímom NHL.
Koľko dostanú kluby za Regendu či Kelemena?
V apríli tohto roka uzavreli novú dohodu (Player Transfer Agreement) medzi hokejovými zväzmi združenými v Medzinárodnej hokejovej federácii (IIHF) a NHL.
"Podľa nových podmienok sa zvýšila čiastka, ktorú získajú bývalé kluby ako kompenzáciu za výchovu hráča. Ide o sumu 285-tisíc dolárov," povedal pre Sportnet český hokejový expert Jiří Vítek.
Tieto peniaze môže dostať jeden klub (ak v ňom hráč odohral predchádzajúce 4 sezóny) alebo môžu byť prerozdelené aj medzi viacero klubov. Zmluva platí do konca sezóny 2029/2030.
"Detaily poplatkov a odmien sú predmetom zmluvy medzi Slovenským zväzom ľadového hokeja a NHL.
Ak hráč po drafte (alebo aj mimo draftu) podpíše zmluvu s tímom NHL, suma za transfer sa rozdeľuje percentuálne medzi kluby, za ktoré odohral predchádzajúce štyri sezóny," povedal pre Sportnet média a PR manažér SZĽH Peter Jánošík.
Percentuálny kľúč, podľa ktorého sa suma rozdeľuje, je nasledovný: 40-20-20-20.
"Z celkovej sumy ide 40% klubu, z ktorého odišiel do NHL a podpísal s klubom NHL zmluvu.
Potom 20% za každú predchádzajúcu sezónu tomu klubu, kde v danej sezóne hral. Zväzu zostáva na základe smernice 5% z celkovej čiastky," vysvetlil Jánošík.
Čo to znamená v praxi pre slovenské kluby?