Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Skon Mycia po úctyhodnej púti

Sportnet|Publikované 29. júl 2009 o 22:00

Bol jedným z posledných mohykánov povojnovej futbalovej Jednoty Košice. V tom čase ako jediná z východu hrala v I. čs. lige a z roku 1946 sa chválila titulom majstra Slovenska.


Dostať sa do takéhoto hráčskeho kolektívu nebolo jednoduché. Humenský útočník Michal Mycio to vo veku 23 rokov dokázal.

KOŠICE. V ročníku 1947/48 si oblieklo dres prvého čs. ligového celku z metropoly východu 19 hráčov. A nie hocijakých! Dres ČSR A si totiž skôr alebo neskôr obliekli Matys, Zibrinyi, Klimek, Prošovský, Dobai, Semeši, Putyera, M. Danko. Ak k nim prirátame ešte takých hráčov, ako boli Kertész, Hučka a obávaný útočník Turek, dosť toho musel vedieť a ukázať i Mycio, lebo do takejto spoločnosti nepozývali hocikoho.

Pamätný zápas

Aj po skončení kariéry si neraz zaspomínal na zápas 9. kola v roku 1947 v Žiline, kde remízu 2:2 vybojoval tento tím: Matys - Takáč, Kaincz, Hučka, Kuchár, Rakovský, Turek, Mycio, Putyera, Klimek, Danko. Mladého futbalistu však lákalo domov, takže po roku sa objavil opäť pod Vihorlatom, kde takmer v každom divíznom zápase napol minimálne raz sieť. Bol aj trénerom Humenčanov, ale predovšetkým sa zapísal medzi výrazné osobnosti, ktoré sa presadili i za hranicami svojho mesta. Pred necelým rokom sme počuli, že je to s ním čoraz horšie, ale stále sme verili, že zdolá aj tie najkomplikovanejšie prekážky. Žiaľ, v utorok 28. júla prišla smutná správa, že Michal Mycio zomrel 13 dní pred dovŕšením úctyhodných 85. rokov ako druhý najstarší hráč Jednoty.

Česť jeho pamiatke!

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.