Pondelok, 27. septembra, 2021Meniny má Cyprián

Hráči majú výnimku, diváci potrebujú test. SFZ usmerňuje pred štartom sezóny

Pre divákov sa nič nemení. (Autor: ilustračné - Robo Michalec)
Ivan Mriška|31. júl 2021 o 05:27

Vychádza z toho, že celé Slovensko je v zelenej farbe.

BRATISLAVA. Cez víkend štartuje nová sezóna 2021/22 v amatérskom a mládežníckom futbale. Po novom dostali hráči a organizátori zápasu úľavu, do sto osôb sa nemusia preukazovať dokladom o očkovaní, negatívnom teste či prekonaní koronavírusu.

Diváci však takú výhodu nemajú a pre nich platia staronové podmienky.

Organizátori a hráči majú výnimku

Na aktuálne podmienky organizácie súťažných stretnutí podľa vyhlášky ÚVZ SR č. 233/2021 v znení vyhlášky ÚVZ SR č. 236/2021 upozorňuje Slovenský futbalový zväz na svojej webovej stránke.

Vychádza z toho, že celé Slovensko je v zelenej farbe.

„Na súťažných stretnutiach nie je potrebné testovanie hráčov a osôb zabezpečujúcich organizáciu a chod športového podujatia do limitu sto osôb. To znamená, že všetky tieto osoby sa na zápase zúčastňujú bez obmedzenia,“ uvádza.

Súťažné stretnutia môžu byť organizované s divákmi, no podliehajú viacerým podmienkam.

„Maximálny počet divákov je v prípade státia 50 percent kapacity priestoru, v prípade sedenia maximálne 75 percent kapacity priestoru. Nie však viac ako tisíc osôb v exteriéri a sedí sa v každom druhom rade,“ usmerňuje.

Všetci diváci sa musia pri vstupe preukázať negatívnym výsledkom RT-PCR alebo LAMP testu nie starším ako 72 hodín alebo negatívnym výsledkom antigénového testu nie starším ako 24 hodín.

„Test je možné nahradiť potvrdením o očkovaní alebo iných skutočnostiach, prekonanie ochorenia, atď., pričom u detí do 12 rokov veku sa test nevyžaduje,“ dodáva.

Naďalej platí zákaz konzumácie jedál a nápojov, potrebné nie je uchovávať telefonické alebo emailové kontakty návštevníkov.

Evidencia v druhej lige

Pre hráčov a organizátorov zápasu druhej ligy platia rovnaké podmienky ako pri amatérskych súťažiach. Štadión však môžu diváci naplniť maximálne na päťdesiat percent, priestor pre divákov musí byť rozdelený do sektorov s kapacitou maximálne tisíc divákov.

„Všetci diváci sa musia pri vstupe preukázať negatívnym výsledkom RT-PCR alebo LAMP testu nie starším ako 24 hodín, ktorý je možné nahradiť potvrdením o očkovaní alebo iných skutočnostiach. U detí do 12 rokov veku sa test nevyžaduje,“ uvádza SFZ.

Organizátor je povinný po dobu tridsať dní viesť evidenciu divákov v rozsahu meno, priezvisko, dátum narodenia, adresa trvalého pobytu a telefonický kontakt a po uplynutí tejto doby osobné údaje zničiť.

„Organizátor je povinný zabezpečiť prítomnosť divákov len z domáceho tímu, konzumácia jedál a nápojov je zakázaná. Ďalšie podmienky organizácie športových podujatí sú predmetom úpravy vyhlášky a ich plnenie podmienok kontroluje organizátor, ktorý je priamo zodpovedný za ich dodržiavanie,“ uzatvára.

Tréningy sú povolené bez obmedzení.

Ivan Mriška
Ivan Mriška sa špecializuje najmä na nižšie futbalové súťaže na Slovensku. Sám ešte aktívne hráva ako brankár. Niekoľko rokov pracoval pre regionálne noviny MY v Petitpresse ako regionálny šéfredaktor.

Súvisiace články