Je druhá liga regulárna? Stanovený by mal byť maximálny počet hráčov z áčka, myslí si Varga

Stanislav Varga. (Autor: TASR)
Ivan Mriška|2. dec 2021 o 12:22

Banská Bystrica zimuje na druhom mieste druhej ligy.

Nedeľňajšou dohrávkou medzi Duklou Banská Bystrica a nováčikom z Rohožníka skončila jesenná časť druhej ligy. Víťazstvom 4:1 sa Banskobystričania dotiahli na vedúcu Podbrezovú a so štyridsiatimi bodmi budú zimovať na druhom mieste tabuľky.

Tréner STANISLAV VARGA (49) však verí, že jeho tím bude po sezóne na samom čele druholigového pelotónu.

Ako by ste zhodnotili výkony svojho mužstva v jesennej časti druhej ligy?

Označujem ich za dobré. Výsledkovo nám to nevyšlo proti Podbrezovej, ale aj v tom zápase sme podali solídny výkon. Hráčom preto nemám čo vyčítať.

Ktoré zápasy by ste označili za najhoršie z vaše strany?

Ako hovorím, hrali sme dobre. Herne slabšie to bolo v posledných troch zápasoch, ale aj v tých sme získali sedem bodov, čo beriem ako úspech.

Veľa hráčov nastúpilo po Covid-19, čo bolo pre nich nesmierne náročné. Dávam preto pred nimi klobúk dole. Pretože vieme, ako sa telo správa po prekonaní koronavírusu.

Dva týždne ste mali herný výpadok a potom ste v krátkom slede odohrali tri zápasy. Bolo ťažké vrátiť sa do súťažného kolotoča tak nabitým programom?

Áno, pretože sme museli hrať každý tretí deň. Bolo to ťažké, ale zvládli sme to. Extrémne náročné to bolo proti Skalici, s ktorou sme od 65. minúty hrali o jedného hráča menej. Bod za remízu 0:0 je preto cenný.

Za Podbrezovou ste len o skóre. Spĺňa váš tím fortunaligové kritériá?

Nerád by som to takto hodnotil. Ak sa však pozrieme na zápasy tímov z prvej šestky, viaceré spĺňali náročné kritéria a boli na úrovni najvyššej súťaže.

Druhá liga je veľmi kvalitná súťaž, čo potvrdzuje hlavne prvých šesť klubov. Úroveň však pozdvihujú aj béčka Žiliny, Slovana Bratislava a Šamorín, ktorý je farmou Dunajskej Stredy.

Zápasy proti rezervám ligových tímov bývajú niekedy extrémne náročné. Veľa záleží od toho, v akej sile nastúpia. Je to preto aj o šťastí.

Proti jednému tímu s áčkarmi, proti inému v oklieštenom zložení. Je taká súťaž regulárna?

To je otázka na niekoho iného. Podľa mňa by mala byť kvóta, presný maximálny počet hráčov z áčka, ktorí môžu nastúpiť. Napríklad štyria – piati, ktorí deň predtým sedeli na lavičke.

Keď si spomeniem na náš nedávny zápas s rezervou Slovana, proti nám hralo deväť hráčov, ktorí nastúpili vo finále Slovnaft Cupu. V takomto prípade to nebolo veľmi fér.

Nejdeme však vyplakávať, rezervy v takýchto prípadoch nič neporušujú. Je pochopiteľné, že kluby ako Slovan či Žilina chcú, aby ich hráči mali zápasovú prax.

Nám preto nezostáva nič iné, len sa s tým vyrovnať. A veriť, že proti nám nastúpia v slabšom zložení.

Stanislav Varga - bývalý slovenský reprezentant, hráč Sunderlandu, West Bromwich Albion či Celticu Glasgow. (Autor: TASR)

Počas jesene sa k vám pridal skúsený kanonier David Depetris. Ako zapadol do tímu?

Keď sa pozrieme, koľko zápasov sme vďaka jeho gólom vyhrali, je obrovským prínosom. Škoda, že nemohol hrať v posledných troch stretnutiach, pretože on koronavírus nemal. Nešťastne sa však zranil pri rozcvičke a musel nútene pauzovať.

Na jeseň ste odohrali premiérový zápas na zrekonštruovaných Štiavničkách, ktorý ste vyhrali. Aký to bol pocit vrátiť sa konečne domov?

Doma je doma, i keď štadión patrí armádnej Dukle a nie futbalovému klubu. Pre hráčov to bol skvelý pocit. Je to oveľa lepšie, keď nemusíme cestovať aj na domáce zápasy.

Podarí sa vám na jar dostať na prvé miesto a postúpiť do Fortuna ligy?

Dúfam, že konečne áno. Dvakrát sme po jeseni boli na prvom mieste a pozíciu sme si neudržali. Verím preto, že teraz z druhej priečky poskočíme nahor.

Keď mám pravdu povedať, nenabádal som v poslednom zápase hráčov, aby strelili čo najviac gólov a dostali sme sa na prvé miesto. Jesennému titulu totiž neprikladám veľkú váhu, o všetkom sa rozhodne až na jar.

Liga má viacero adeptov na prvé miesto a prekvapiť môže každý. Na druhej strane, štyri tímy budú vypadávať, takže bude o čo hrať.

Aj mužstvá zo spodnej časti tabuľky majú svoju kvalitu a vedia byť nebezpečné. V každom zápase sa preto musíme mať na pozore.

Posilou Banskej Bystrice sa na jeseň stal kanonier David Depetris. (Autor: TASR)

Koho vnímate za najväčšieho konkurenta v boji o postup?

Ako hovorím, veľa tímov má svoju kvalitu a nerád by som menoval jeden.

Plánujete do jarnej odvety zmeny v kádri?

Zatiaľ sme sa o tom nerozprávali. Ak by sa naskytol dobrý hráč ako David Depetris, určite po ňom siahneme. Robiť však zmeny len preto, aby sa robili, v tom zmysel nevidíme.

Aký režim bude mať mužstvo v najbližšom čase? Kedy odštartujete zimnú prípravu?

V tomto roku nás čakajú ešte dva týždne tréningov a potom budú mať chlapci voľno. Prípravu odštartujeme po 6. januári, ale ešte presne nevieme, aký bude program. Určite odohráme niekoľko prípravných zápasov.

Budeme robiť v zime všetko preto, aby sme sa na dôležitú jarnú odvetu pripravili čo najlepšie.

Jedenástka jesene podľa Stanislava Vargu

Dávid Slávik (Humenné) – František Pavúk (Košice), Martin Luberda (Humenné), José Ricardo Cortés (Košice), Daniel Šebesta (Skalica), Erik Pačinda (Košice), Péter Varga (Komárno), Daniel Pavúk (Podbrezová), Roland Galčík (Podbrezová), Romulo Silva Santos (Trebišov), Erik Streňo (Humenné).

„V ideálnej jedenástke jesene by nemali chýbať Róbert Polievka, David Depetris či Patrik Prikryl. Nechcem však vyzdvihovať svojich chlapcov. Keď si narýchlo spomeniem na kádre súperov, napadnú mi tieto mená. Možno by v zostave malo byť viac hráčov Komárna, ale proti nám nepodalo najlepší výkon, takže tam dám len svojho menovca, ktorý strelil exportný gól.“

Ivan Mriška
Ivan Mriška sa špecializuje najmä na nižšie futbalové súťaže na Slovensku. Sám ešte aktívne hráva ako brankár. Niekoľko rokov pracoval pre regionálne noviny MY v Petitpresse ako regionálny šéfredaktor.

Súvisiace články