Štvrtok, 4. marec, 2021Meniny má Kazimír

Reprezentačný dres si oblečie aj Sviťanka Vnenčáková

Soňa Vnenčáková. Takto začínala súťažiť medzi ženami. (Autor: ADB)
Danica Božová|Publikované 9. dec 2016 o 00:00

Ako zvláda športovú prípravu pri vysokoškolských povinnostiach?

SVIT. Slovenský atletický zväz (SAZ) zverejnil v pondelok 28. novembra definitívnu nomináciu na európsky šampionát v krose, ktorý sa bude konať 11. decembra v talianskom meste Chia.

Reprezentačný dres si oblečie spolu 17 bežcov. Tento historicky najvyšší počet Slovákov na podujatí tohto typu súvisí s tým, že na budúci rok bude tento šampionát hostiť Slovensko v športovom komplexe x-bionic sphere Šamorín.

Miestenku na tento európsky šampionát si vybojovala i 22-ročná Sviťanka Soňa Vnenčáková, študujúca na vysokej škole a trénujúca v Brne. Pocestuje s výpravou, ktorej súčasťou bude i jej osobný tréner Jiří Šmiták.

Mladá Sviťanka, strieborná z tohoročného slovenského šampionátu v kategórii žien bez rozdielu veku, bude v Taliansku súťažiť v kategórii do 23 rokov ako jednotlivkyňa a zároveň i členka reprezentačného družstva do 23 rokov.

Spolu s ňou budú v tejto kategórii bojovať ďalšie členky tímu Lucia Janečková z BMSC Bratislava, Zuzana Ďurcová z TJ Spartak Myjava a Eszter Hortobágyiová z Banskej Štiavnice.

Minulý rok jej miestenka tesne ušla, chýbalo jej k nej pár sekúnd (na slovenskom šampionáte v krose pred rokom skočila štvrtá). Jej meno sa nachádzalo na prvom nepostupovom mieste.

„Minulý rok som si to ale podľa mňa nezaslúžila,“ spresnila skromná športovkyňa.

V súčasnosti sa Soňa pripravuje na toto významné medzinárodné podujatie popri náročnom vysokoškolskom štúdiu fyzioterapie.

Ako zvládaš športovú prípravu pri vysokoškolských povinnostiach?

„So školou robím, čo môžem. Nie je to ako počas letných prázdnin, ale snáď to nebude úplný prepadák. Beriem to ako cennú skúsenosť.“

A dodala: „Milujem tie motýliky v bruchu pred tréningom, ten pocit na tréningu, keď to šliape (ale aj keď nešliape), ten vytúžený pocit po tréningu, kedy som plná nadšenia a teším sa na ďalšiu tréningovú dávku. Ešteže mám nad sebou ochrannú ruku trénera, ktorý ma drží pri zemi a nedovolí, aby som to prehnala. Vďaka SAZ som sa zúčastnila reprezentačného sústredenia na Štrbskom Plese, obmedzila som moje iné aktivity a urovnala som si v hlave svoje priority. Už som raz doplatila na prílišné stresovanie školskými povinnosťami. S takýmto prístupom sa mi trénuje ľahšie a večer ľahšie zaspáva. Aj keď viem, že ma zajtra čaká test, jednoducho zavriem oči, vypnem časť mozgu a poviem si, že spánok je dôležitejší než test, ktorý tak či tak lepšie zvládnem vyspatá ako s kruhmi pod očami.“

V pozitívnom zmysle sa vyjadrila i jej mama Jana Vnenčáková: „Je obdivuhodné, ako Sonička zvláda spojiť tréning so školou. Podobne ako mnohí jej priaznivci, ani my to nechápeme.“

Súvisiace články