Sobota, 15. mája, 2021Meniny má Žofia, Sofia

Druhej lige vládnu tréneri z mesta, ktoré sa futbalovo prepadlo

Stanislav Varga (Zdroj: TASR)
Daniel Dedina|16. apr 2021 o 08:00

Ich tímy okupujú prvé tri priečky tabuľky.

Tatran Prešov, kedysi bašta slovenského futbalu, sa dnes potáca v tretej lige a jeho budúcnosť je otázna.

V dvoch najvyšších súťažiach sa napriek tomu nachádza nemálo hráčov s prešovskou minulosťou. A nielen hráčov.

Až štyri tímy druhej ligy vedú prešovskí tréneri - Stanislav Varga (Banská Bystrica), Marek Petruš (Liptovský Mikuláš), Jozef Kostelník (Skalica), Ondrej Desiatnik (Trebišov).

A to ešte prednedávnom šéfoval lavičke Košíc ďalší Prešovčan Marek Fabuľa...

Varga: Je nás skutočne dosť

„Keď k tomu prirátame reprezentačného trénera Štefana Tarkoviča a ďalších bývalých hráčov Prešova Jara Kentoša s Albertom Rusnákom st. (vedú slovenskú dvadsaťjednotku, resp. osemnástku, pozn. red.), je nás skutočne dosť,“ pousmial sa Stanislav Varga.

Ani ďalších tento trénersky výpočet neprekvapil.

„Už som nad tým rozmýšľal. Naozaj. Dúfam, že túto krivku udržíme aj naďalej,“ želá si Ondrej Desiatnik.

To, že sú Prešovčania rozpŕchnutí po celom Slovensku, má svoju príčinu. Poukázal na ňu Jozef Kostelník.

„Je vidieť, že sa v Prešove niekedy robil kvalitný futbal. Som rád, že sa chlapcom darí, sú to kvalitní tréneri. Len škoda toho, ako je na tom Tatran v súčasnosti. Zaslúžil by si byť niekde inde,“ zamyslel sa.

Skalica pod vedením Jozefa Kostelníka patrí k druholigovej špičke. (Zdroj: facebook MFK Skalica)

Všetci boli kvalitnými hráčmi

Pri prešovskom trénerskom štvorlístku v druhej lige nájdeme aj ďalšie spoločné znaky. Ide o bývalých ligových futbalistov, ktorí po skončení hráčskej kariéry presedlali do pozície trénerov.

„Znamená to, že futbal nás baví a skúsenosti sa snažíme odovzdať súčasným hráčom. Toto zamestnanie je pre mňa zároveň celoživotným koníčkom,“ priznáva Marek Petruš.

Aj oni sa v minulosti mali od koho učiť.

„Ako hráči sme mali dobrých trénerov. Takže asi sme si od nich niečo zobrali,“ tvrdí Varga, ktorý je rodákom z Lipian, ale dlhodobo žije práve v Prešove.

Pred piatimi rokmi priviedol Tatran k postupu do Fortuna ligy a následne v nej mužstvo chvíľu viedol.

Delí ich od seba len päť rokov

Medzi trénermi niekedy panuje vekový rozdiel niekoľkých generácií. To však nie je prípad prešovskej štvorice.

Intenzita kontaktov, ktoré medzi sebou udržujú, je rôzna.   

„Poznáme sa, komunikujeme spolu bez problémov, ale bližší kamarátsky vzťah neudržujeme. Stretávame sa väčšinou len na zápasoch, prípadne v Prešove,“ hovorí 50-ročný Kostelník.

„Keď sa stretneme, sadneme si a porozprávame sa. Určite nie sme na tom tak, že by sme obchádzali,“ pridáva o dva roky mladší Varga.

Rovesníkmi sú 45-roční Petruš s Desiatnikom. Tí majú k sebe blízko.

„S Marekom si voláme dva-trikrát do týždňa, pomáha mi aj pri štúdiu Euro-pro licencie. Stano i Joki sú od nás starší, ale vždy keď sa stretneme, prehodíme spolu pár slov. Či už je to na zápase, alebo kdekoľvek inde,“ prezradil Desiatnik.

Tréner Trebišova Ondrej Desiatnik má veľmi dobrý vzťah s rovesníkom Marekom Petrušom. (Zdroj: Róbert Andrejov)

Doma sú často. Niektorí každý deň

Z východoslovenského Prešova sa za trénerskou prácou rozpŕchli do rôznych častí Slovenska. Niektorí sú v súčasnosti doma častejšie, iní pomenej.

Najbližšie za futbalovými povinnosťami cestuje Desiatnik, ktorý žije v obci Ruská Nová Ves na periférii Prešova. Do 70 kilometrov vzdialeného Trebišova chodí na otočku.

Rovnako je na tom Petruš. Z prešovskej mestskej časti Nižná Šebastová to má po diaľnici na Liptov zhruba 130 km.

Cesta do Banskej Bystrice trvá o čosi dlhšie, Varga preto využíva aj služobný byt. „Doma som prakticky každý týždeň,“ priblížil.

Stanislav Varga môže po Prešove postúpiť do ligy aj s Banskou Bystricou. (Zdroj: TASR)

Najmenej času v Prešove momentálne trávi „Záhorák“ Kostelník. Keďže Skalica sa nachádza na opačnom konci republiky, odskočiť domov si zvykne najmä vtedy, keď hrá jeho tím na ihrisku tímu, ktorý je k Prešovu geograficky bližšie.

„To, ako často sa dostanem domov, záleží od nášho zápasového programu. V priemere to býva dvakrát do mesiaca. Niekedy aj každý týždeň,“ podotkol skúsený kormidelník, ktorý pochádza z časti mesta zvanej Šidlovec.

Bojujú medzi sebou o postup do ligy

Zaujímavo vyznieva pohľad na priebežnú druholigovú tabuľku. Prvé tri miesta v nej okupujú Banská Bystrica, Liptovský Mikuláš a Skalica.

Do najvyššej súťaže tak s najväčšou pravdepodobnosťou postúpi tím s prešovským trénerom na lavičke.

V hre je ešte aj momentálne štvrtá Podbrezová, kde je takisto horúca prešovská stopa.

Za mužstvo z Horehronia hrávajú Grešák, Pribula, Špyrka, Pavúk a generálnym manažérom klubu je Miroslav Poliaček, všetko bývalí hráči prešovského Tatrana.

„Stano Varga i Jožko Kostelník hrajú so svojimi mužstvami o popredné priečky. Veľmi dobré služby odvádza aj Ondrej Desiatnik. Trebišov, ktorý sa často motal na dne tabuľky, predvádza momentálne celkom pekný futbal,“ chváli Petruš prácu svojich trénerskych kolegov i rivalov zároveň.

Liptovský Mikuláš vedený Marekom Petrušom patrí medzi najpríjemnejšie prekvapenia druholigovej sezóny. (Zdroj: TASR)
Daniel Dedina sa venuje širokej škále športov, najčastejšie píše o slovenskom a svetovom futbale. V roku 2019 reportérsky pôsobil na majstrovstách sveta v hokeji i hokejbale, informoval o dianí na štyroch Medzinárodných maratónoch mieru.

Súvisiace články