Nedeľa, 5. decembra, 2021Meniny má Oto

Pred olympiádou odoberajú vzorky slín konzervatívnym moslimkám

Dagestánci Carnaevovci podozriví z terorizmu. Ilustračná snímka. (Autor: SITA/AP)
TASR|31. okt 2013 o 11:53

Zhromažďuje tak DNA, aby mohli úrady identifikovať telesné časti, keby sa niektorá z nich stala samovražednou bombovou útočníčkou.

MOSKVA. Pred februárovými zimnými olympijskými hrami v Soči odoberá Rusko vzorky slín nábožensky ultrakonzervatívnym moslimkám.

Tvrdia to miestni obyvatelia severného Kaukazu.

Opatrenie prichádza v čase, keď prezident Vladimir Putin vedie tvrdé zásahy proti islamskému povstaniu v Dagestane - ruskej autonómnej republike na úpätí pohoria Kaukaz východne od mesta Soči, kde sa budú konať zimné olympijské hry.

Úrady sa za vlády Putina zrejme vzdali snáh vyriešiť konflikt prostredníctvom dialógu s prívržencami prísnej salafistickej odnože islamu, ktorá je aj vierou militantov, domnieva sa agentúra Reuters.

Kritici tvrdia, že Putinova nová tvrdá línia len živí hnev a nenávisť, ktoré stoja za útokmi povstalcov v regióne. Samovražedný bombový atentát z 21. októbra, ktorý usmrtil šesť ľudí vo Volgograde, veľkom meste severne od Soči, sa pripisuje žene z Dagestanu.

V Rusku za posledných 13 rokov uskutočnilo útoky približne 49 samovražedných bombových útočníčok, nazývaných "čierne vdovy".

Vodca islamistického povstania v Rusku Doku Umarov vyzval v júli svojich bojovníkov, aby využili "maximálne násilie" na sabotovanie olympiády v Soči.

Súvisiace články