Pokročilé štatistiky: Čo znamenajú a ako sa v nich orientovať? (1.časť)

Oh My Hockey|2. nov 2020 o 17:08

Hokej sa čoraz viac komplikuje. Nie, nie vizuálnou stránkou na ľade. Viac práce majú tí, ktorých väčšinou na zápase na kamerách nevidno. Skauti, analytici, konzultanti. Týmto všetkým už zďaleka nestačí pohľad na hráča. Prácu im skrížili pokročilé štatistiky.

Situáciu im to uľahčuje najmä v tom ohľade, že môžu spoľahlivejšie analyzovať hru hráčov. Na druhej strane bez toho, aby ich chápali, sa im môže poriadne "zamotať hlava". Občas ich vo svojich blogoch a článkoch používa aj redakcia Oh my Hockey. Ako bolo viackrát avizované, je potrebné ich vysvetliť, a presne preto vznikol tento článok.

Ako vzor použijeme graf Billa Comeaua a vysvetlíme si, čo znamenajú dané položky v ňom. Graf si môžete pozrieť a skúmať ho v tomto linku.

Tento graf vám ponúkne možnosť nahliadnuť do analýzy hry v situácii piatich proti piatim. Má ofenzívne aj defenzívne súčasti, ktoré si vysvetlíme od hora nadol. Ako si môžete všimnúť, hodnotenia jednotlivých faktorov sa pohybujú v hodnotách 0-100. Najlepšie majú tmavomodré zafarbenie, najhoršie tmavočervené. Tento percentil sa meria v závislosti od ostatných hráčov NHL, ktorí odohrali aspoň sto minút v sezóne NHL.

Poďme už na konkrétne hodnoty a definície. Nezabudnite, každá z nich vyjadruje len hru vo formáte 5 proti 5:

BOX SCORE

Prvú kategóriu faktorov, ktorú u Comeaua vidíme, je tzv. "Box Score" (viď. na ľavej strane napísané zvislo. Tvorí ho:

Skatr Score - Štatistika, ktorá sa pokúša zmerať priamy vplyv daného hráča na gólový rozdiel, keď je na ľade.

Points - Schopnosť získavania kanadských bodov.

Goals - Schopnosť strieľania gólov.

1st Assists - Hovorí o primárnych asistenciách, teda priamych prihrávkach na gól a ich získavaní. Veľmi dobrý indikátor "playmaking" talentu u útočníkov.

2nd Assists - Získavanie sekundárnych assitencií.

UNDERLYING

Shots - Je to v podstate štatistika "corsi". Meria diferenciál striel, keď je daný hráč na ľade, zarátava aj blokované, nepresné strely a pokusy, ktoré chytil brankár. Základné Corsi je o odčítaní - spočítajú sa strely tímu sledovaného hráča, od ktorých sa potom odčítajú strely súpera. V pokročilých grafoch je to vyjadrený týmto percentilom.

est Shot Assists - Počíta prihrávky, ktoré vedú k strelám, čiže - ako nasvedčuje názov - "asistencie pri strelách". Shots + est Shot Assists môžu byť do budúcna ešte lepším indikátorom ofenzívnej produktivity než samotné góly a asistencie.

Exp Goals - Opäť veľa napovie názov - počet gólov, ktorý sa očakáva na základe hry hráča. Veľký význam tu majú napríklad zblokované strely, ktoré majú váhu v systéme MoneyPuck, ktorý počíta percentil tejto štatistiky. Nie je to len o nich, samozrejme. Systém pracuje aj s presnosťou strely, miesta, odkiaľ je vystrelená a mnohým ďalším.

Shooting % - Koľko percent hráčových striel na bránu skončí gólom.

IPP - Individual point percentage - Skvelo ukazuje prínos jednotlivca pre mužstvo. Percentuálne prepočítava, na koľkých góloch tímu sa bodovo podieľal, keď bol na ľade.

Penalty +/- - Fauly vyjadrené v štatistike +/-, teda koľko faulov zapríčinil verzus koľko ich získal.

RELATIVE TO TEAMMATES

Štatistiky v tejto kategórii sa zameriavajú nie len na hráča, ale na jeho súhru so spoluhráčmi a porovnanie výkonov. Ide v podstate o pomer toho, ako sa darí spoluhráčom, s ktorými pravidelne hrá, s ním na ľade a ako, naopak, bez neho.

Rel Teammate Expected Goal Share - Ide o rozdiel medzi počtom očakávaných gólov (expected goals) tímu a protivníka, keď je hráč na ľade (xGF%, bude vysvetlené nižšie) oproti tomu, keď sú jeho spoluhráči na ľade bez neho. Hodí sa najmä na pozorovanie two-way kvalít hráča.

Rel Teammate Expected Goals For - Porovnanie počtu strelených gólov s hráčom na ľade a bez neho.

Rel Teammate Expected Goals Against - Porovnanie počtu inkasovaných gólov s hráčom na ľade a bez neho. Samozrejme, stále platí, že čím vyššia hodnota v grafe, tým lepšie.

Rel Teammate Shots Share - Rozdiel v Corsi (vysvetlené vyššie) keď je hráč na ľade verzus keď nie je.

Real Teammate Shots For - Porovnanie všetkých striel smerom na súperovu bránu v závislosti od toho, či hráč je alebo nie je na ľade.

Rel Teammate Shots Against - Porovnanie všetkých striel smerom na hráčovu bránu v závislosti od toho, či hráč je alebo nie je na ľade.

CONTEXT

On-ice xGF% - Percentuálne ohodnotenie očakávaného počtu gólov hráčovho tímu porovnané s percentuálnym ohodnotením očakávaného počtu gólov oboch tímov, kým je hráč na ľade.

On-ice CF% - Corsi (všetky strely) hráčovho tímu porovnané s corsi obidvoch tímov, kým je hráč na ľade.

On-ice Shooting % - Góly strelené počas hráčovej prítomnosti na ľade delené počtom striel na bránu krát 100.

Icetime - Čas, ktorý hráč dostal na ľade počas hry 5 proti 5 v porovnaní s ostatnými hráčmi tímu. Vyšší čas väčšinou znamená vyššiu kvalitu hráča.

Qual Tmate - Odhadovaná kvalita spoluhráčov na základe podielu ich hracej doby v danom tíme.

TOI vs. Elite - Čas na ľade, ktorý hráč strávil hrou proti elitným lajnám súpera.

OZ Start Ratio - Štatistika závisí od toho, v akej hernej situácii je hráč posielaný na ľad. Ide o pomer vhadzovaní v útočnom pásme k vhadzovaniam v útočnom aj obrannom pásme dokopy. Nezarátavajú sa tu buly v neutrálnej zóne ani to, keď hráč "vletí" na ľad za hry.

Prvú časť seriálu o pokročilých štatistikách máme za sebou. Ak máte nejaké otázky, neváhajte sa pýtať. Pokračovanie príde čoskoro, pozrieme sa na iné systémy a merania pokročilých štatistík. K tomu, aby ste mohli sledovať práve rozanalyzovanú grafiku a preskúmať hráčov, ktorí vás zaujímajú, kliknite TU.

Ďalšia epizóda čoskoro na Oh my Hockey, vašom obľúbenom hokejovom blogu.

SPORTBY.SK
Nachádzate sa tu: