Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

Piruety predvedie aj majsterka Slovenska

Sportnet|Publikované 17. dec 2008 o 23:00

Za posledné roky sa toľko pretekárov na Veľkej cene Košíc v krasokorčuľovaní nikdy nepredstavilo. Bude ich okolo 120. Žiaľ, nával sa netýka

seniorských kategórií, v nich bude konkurencia opäť minimálna.

KOŠICE. Už 39. ročník tradičného podujatia bude zajtra a v sobotu hostiť zimný štadión na Kavečianskej ceste.

Nádejí je dosť

"Naozaj sme už dávno nemali taký počet účastníkov. Pre korektnosť však treba povedať, že najpočetnejšie sú zastúpené nižšie vekové kategórie, tzv. Košická korčuľka. Napríklad v kategórii nádejí bude okolo 27 súťažiacich. Juniorov a seniorov je pomenej, je to asi dané aj typom športu, že nie každý pri ňom vydrží," uviedol predseda usporiadajúceho Kraso centra Košice Vladimír Čuchran.

Iba jedna seniorka

V najsledovanejších seniorských kategóriách bude účasť skutočne žalostne nízka. Napríklad u žien tu síce kvalita bude v podobe čerstvej majsterky Slovenska pre tento rok Ivany Reitmayerovej z ŠKP Bratislava, ale zároveň je to jediná účastníčka tejto kategórie. "Mali štartovať dve ženy. Okrem Reitmayerovej aj naša Košičanka Jacqueline Belenyesiová, ale začiatkom týždňa nám oznámila, že štartovať nebude."

Bez obhajkyne

Belenyesiová teda prvenstvo z vlaňajška obhajovať nebude, táto popredná slovenská pretekárka sa odhlásila už aj predtým z majstrovstiev Slovenska. "Momentálne študuje na vysokej škole, nemá individuálny plán a jej program je nabitý. Nemá teda veľa možností na trénovanie. Kontakt s krasokorčuľovaním sa však snaží držať a začiatkom roka budeme s ňou hovoriť o jej budúcnosti. Koniec kariéry však zatiaľ neavizovala," vraví V. Čuchran.

Termín zohral svoje

Košice budú mať zastúpenie aspoň v kategórii mužov, kde vekom ešte junior Jakub Štrobl si zmeria sily s Bratislavčanom Petrom Reitmayerom, aktuálnym majstrom Slovenska (pri neúčasti Macipuru). To je v seniorských súťažiach, čo sa týka účastníkov, všetko. "Aj tento rok sme pozývali zahraničných borcov, ale termín zohral svoje. Súťaž je tesne pred Vianocami, takže sa ospravedlnili aj tradiční účastníci, ktorí k nám chodia z Belehradu. Možno príde zopár Čechov."

Bártová medzi juniorkami

Zachrániť súťaž žien, aby v nej neostala iba jediná pretekárka, mohla Radka Bártová. Členka košického Kraso centra, pripravujúca sa však už v Banskej Bystrici, sa však rozhodla štartovať v kategórii junioriek. Napriek tomu, že vlani sa predstavila medzi seniorkami a má za sebou už aj účasť na majstrovstvách Európy žien. Aspoň však majú domáci svoju horúcu kandidátku na prvenstvo, i keď len medzi juniorkami. "Má šancu vyhrať, je favoritkou, ale konkurenciu bude mať tvrdú. Preverí ju napríklad Gútová z Banskej Bystrice. Medzi juniorkami bude účasť slušná, malo by štartovať desať korčuliarok."

Menej úspešní

Kraso centrum Košice v tejto sezóne, čo sa týka seniorských kategórií, neprežíva až také úspešné obdobie ako vlani, čo dokumentovali nedávne majstrovstvá Slovenska. Minulý rok brali na šampionáte zlatú i striebornú medailu medzi ženami zásluhou víťaznej Belenyesiovej a druhej Bártovej a ďalšie striebro medzi mužmi vybojoval Štrobl. Tento rok to boli iba dva bronzy (Štrobl, Bártová). "Je to objektívna situácia. Ako som už spomenul, Belenyesiová nevie zladiť štúdium so školou. Bártová jazdí za nás, ale trénuje už v Banskej Bystrici. Pravdepodobne je v útlme a hľadá samú seba. Zmena prostredia zohrala negatívnu rolu a nevie sa dostať do formy. Štroblovi sa na šampionáte jednoducho nedarilo," vykreslil realitu šéf klubu.

Program VC Košíc: Zajtra: 13. hod. mládežnícke kategórie, 19.30 interpretačné korčuľovanie, 20.45 krátky program junioriek, 21.30 krátke programy seniorov a senioriek. Sobota: 7. hod. mládežnícke kategórie, 15. voľné jazdy junioriek, 15.45 voľné jazdy senioriek a seniorov.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.