11.02.2022 00:00
Deň 7
Peking 2022
Koniec

Mlynár zrejme na olympiáde skončil, jeho krajan asi tímšprint vynechá

Peter Mlynár.
Peter Mlynár. (Autor: TASR - Martin Baumann)
TASR|11. feb 2022 o 15:40

So športom skončil pred rokmi, vrátil sa len na olympiádu.

ČANG-ŤIA-KCHOU. Slovenský bežec na lyžiach Peter Mlynár si v piatkových pretekoch na 15 km klasicky trúfal atakovať svoje osobné maximum zo ZOH.

V čínskom horskom stredisku sa mu to však nepodarilo, keď za ním zaostal o sedem priečok.

Po takmer trojročnej pauze zavinenej zdravotnými problémami však nebral výsledok ako veľký neúspech.

Mlynár: Olympiáda nebola stratený čas

Tridsaťtriročný Mlynár sa vrátil k vrcholovému športu po dlhej pretekárskej odmlke. Ešte vlani na jar absolvoval operáciu poškodeného ramena a do plného tréningu sa vrátil až v lete:

"V ramenom kĺbe mám dve skrutky, aby mi už nevyskakovala ruka. V lete som sa po troch rokoch vrátil k vrcholovému športu, takže priestor na prípravu nebol taký veľký."

V minulosti sa zameriaval viac na šprinty, teraz to už nejde. "Vždy som bol rýchlostný pretekár, v šprinte mám 22. miesto z poslednej olympiády, no s tou rukou už šprinty neprichádzajú do úvahy. Dynamika i sila odišli, takže jediná možnosť bola pätnástka klasicky. Do prípravy som dal všetko a myslím, že to nebol stratený čas," povedal pre TASR.

Chcel viac, ale posun vníma

Pred ôsmimi rokmi v Soči obsadil v rovnakej disciplíne 51. miesto, v piatok skončil na 58. priečke len 43 sekúnd od najlepšej päťdesiatky.

"Mal som takú dušičku, že keby všetko vyšlo, mohlo to vyjsť do tej 50-tky. No tých 40 sekúnd bolo pre mňa dnes nedosiahnuteľných.

Vtedy v Soči bola náročná trať, no keď sa na to pozriem spätne, bola o dosť ľahšia tu. Navyše, už som aj starší. Bolo to moje maximum, nie som z toho nadšený, ale ani nejako extrémne sklamaný. Podľa štartovky som bol nasadený ako 72., takže posun tam je," zhodnotil svoje vystúpenie.

Na ZOH 2022 zrejme skončil

V Pekingu sa jeho účinkovanie pravdepodobne už skončilo, keďže nad tímšprintom visí otáznik. Druhý slovenský reprezentant Ján Koristek sa zameriava na záverečnú disciplínu - 50 km voľne.

"Momentálne to vyzerá tak, že ho štartovať nebudeme. Sme tu dvaja chlapi a Janko sa zameriava na päťdesiatku. S trénerom zhodnotili, že by mu to asi narušilo program prípravy," uviedol.

Mlynár sa predstavil už na svojej štvrtej zimnej olympiáde, predtým štartoval vo Vancouveri 2010, Soči 2014 a Pjongčangu 2018. Táto sa od všetkých predchádzajúcich líši tým, že sa koná v čase pandémie.

"Máme tu opatrenia a olympiáda je tým veľmi poznačená. Aj medziľudské vzťahy, s inými pretekármi sa skoro vôbec nestretávame. Takže je tu taká komorná atmosféra.

Čo sa týka organizácie a tratí, tie sú veľmi pekné a náročné, no najväčší problém je nadmorská výška. Čím má pretekár svalnatejšiu postavu, tým viac sa trápi. To počúvam aj od ostatných. Bohužiaľ, ja som ten muskulatúrny typ, takže dneska to bol veľký boj," dodal.

Všetky informácie o ZOH Peking 2022

Nachádzate sa tu:
Olympijské hry»Olympiáda Peking 2022»Program a výsledky»Beh na lyžiach»Mlynár zrejme na olympiáde skončil, jeho krajan asi tímšprint vynechá