Malovič: Pre opitých fanúšikov pripravili v Katare záchytky, aby neobťažovali

Telovýchovný lekár Pavel Malovič.

Malovič: Pre opitých fanúšikov pripravili v Katare záchytky, aby neobťažovali

Telovýchovný lekár Pavel Malovič. (Autor: SME - Gabriel Kuchta)
Telovýchovný lekár Pavel Malovič.
Telovýchovný lekár Pavel Malovič. (Autor: SME - Gabriel Kuchta)
Pavol Spál|21. nov 2022 o 13:05

Žuvací tabak? Cigarety sú oproti tomu detská hračka, varuje známy lekár.

"Problém môže nastať so žuvacím tabakom. Poznám hráčov na reprezentačnej úrovni, ktorí si dávajú desať až dvanásť dávok. A to je strašný bič na srdce," upozorňuje PAVEL MALOVIČ, prednosta Ústavu telovýchovného lekárstva Slovenskej zdravotníckej univerzity.

Známy športový lekár v rozhovore pre Sportnet hovorí aj o nástrahách, ktoré čakajú hráčov na majstrovstvách sveta vo futbale 2022 Katare. Prezradil aj to, aké legálne podporné prostriedky sú dnes v kurze.

Čo vás v súvislosti s majstrovstvami sveta v Katare zaujalo? 

Fanúšikovia so vstupenkami môžu dostať alkoholické pivo iba tri hodiny pred zápasom. Má to fungovať ako poukážka. A ďalšie pivo až hodinu po zápase. V priebehu zápasu je možné konzumovať len striktne nealkoholické pivo.(Organizátor však dva dni pred zápasom zakázal alkohol v útrobách štadióna, pozn. red.).  

Opití priaznivci budú umiestnení do špeciálnych priestorov, niečo podobné, ako u nás bola kedysi záchytka. Aby tam vytriezveli a neobťažovali ostatných.  

Nedávna obrovská tragédia v Indonézii je výstrahou. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) aj preto robila v Katare hromadné školenie. V Dauhe je jedna z najlepších nemocníc na svete. Už niekoľko rokov tam lákajú najlepších odborníkov z celého sveta. Otázka je, či budú nemocnice slúžiť každému, alebo iba tým, čo majú špeciálne poistenie. To presne neviem. Organizátori šampionátu to berú vážne, aby sa vyhli nešťastiu. Je neskutočné, koľko peňazí do toho investovali.  

Aj toto nájdete v rozhovore

 • Červená repa? Aké legálne podporné prostriedky sú dnes v kurze?
 • Prečo lekár neočakáva doping?
 • Prečo je výstrahou žuvací tabak?
 • Kto má šamanské prostriedky?
 • Ako môže tzv. ´choroba mrakodrapov´ ohroziť futbalistov?
 • Akú rolu môže zohrať to, že sa hrá šampionát v netradičnom termíne?
 • Čoho sa najviac lekár obáva?
 • Koľkokrát hráčov testujú?
 • Môže byť problém s pitnou vodou?
 • Opustilo Ronalda telo?
 • Ako zažil Messiho?

Majstrovstvá sveta v Katare sa pre horúčavy presunuli na zimné obdobie. Nakoľko sa tým odstránia problémy s podnebím?  

Zmiernili sa obavy. Je samozrejmé, že suché slnko bude naďalej nepriateľ. Treba sa neustále chrániť. Nemecký brankár Manuel Neuer (nedávno priznal, že v minulosti podstúpil liečbu rakoviny kože, pozn. red.) váhal, lebo mal na tvári záležitosti, ktoré boli pozitívne na karcinogenitu.  

Viacero ľudí má obavy z toho silného a suchého slnka. Myslím si však, že to v tomto období už nebude také intenzívne. Spomínam si, ako sme kedysi hrali v Saudskej Arábii, tiež v zimnom období, a dalo sa to vydržať. Najväčšie problémy budú mať asi tímy, ktoré nastúpia na zápasy v čase najsilnejšieho slnečného svitu, t. j. medzi 11:00 a 15:00 hodinou. Potom je tam ďalšia dôležitá vec.  

Aká?  

Dočítajte tento článok
s predplatným sportnet.sk

Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.

Máte už konto alebo predplatné? Prihláste sa

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu: