6.

Matej Beňuš

+ 7,35 s

TOKIO. Mračil sa, krútil hlavou, rozhadzoval rukami. Z každého jeho gesta bolo jasné, že je veľmi nespokojný a sklamaný.

Slovenský vodný slalomár Matej Beňuš nezvládol finále v kategórii C1 na OH Tokio 2020.

Po nevydarenej jazde skončil na šiestom mieste a domov sa vráti bez medaily.

Zastavil ho valec a kopil chyby

Beňuš pritom patril k favoritom na zlato. V nedeľu suverénne ovládol kvalifikáciu, rozhodujúci súťažný deň mu však vôbec nevyšiel.

Trápil sa už v semifinále, v ktorom spravil viacero chýb a dostal aj dve trestné sekundy za dotyk bránky. Napokon skončil deviaty s takmer šesťsekundovou stratou na lídra a len tesne prenikol do finálovej desiatky.

Som celkom sklamaný, už len preto, že bez toho trestného dotyku by som mal medailu napriek dvom chybám, ktoré som urobil.

Matej Beňuš

Ani finálová jazda mu nevyšla. Medzi bránkami, ktoré rozkýval vietor, nevedel nájsť ideálnu líniu.

Prvý veľký problém prišiel po 15. bránke, kde ho zavrela voda a stratil cenný čas. Neskôr na 19. bránke dostal navyše dvojsekundovú penalizáciu za dotyk.

"Zmenili trať, bola o dosť náročnejšia ako kvalifikačná. Vrchná polovica bola celkom dobrá, ale od toho valca po pätnástke sa kopili chyby a už to nešlo," povzdychol si Beňuš v rozhovore pre RTVS.

Beňuš: Bol to boj

Pre Beňuša je to veľké sklamanie, keďže mal za sebou vydarenú prípravu bez vážnejších komplikácií a v Tokiu obhajoval striebornú medailu z olympiády v Riu de Janeiro 2016.

"Momentálne som celkom sklamaný, už len preto, že bez toho trestného dotyku by som mal medailu napriek dvom chybám, ktoré som urobil. Bohužiaľ, postavila sa taká trať, že v jednom valci to polovica pretekárov pokazila. Bol to dnes boj," hovoril Beňuš pre RTVS.

Keď prišiel do cieľa, na štarte bolo ešte osem jeho súperov. Slovák však ihneď tušil, že jeho jazda na popredné priečky stačiť nebude.

"Vedel som, že určite nebude medaila," priznal pre TASR.

Sklamaný Matej Beňuš po finále C1 na LOH Tokio 2020 / 2021.
Sklamaný Matej Beňuš po finále C1 na LOH Tokio 2020 / 2021. (Autor: TASR)

Nevedel si vysvetliť, prečo mu preteky nevyšli podľa predstáv.

"Bol som v pohode, na štarte som sa cítil dobre, nebol som vôbec nervózny, tešil som sa na jazdu," približoval.

"Trať mi sedela a myslím, že som pokojne mohol ísť čas o sedem sekúnd rýchlejší, keby sme išli ďalšiu jazdu. Bohužiaľ, taký je slalom, stáva sa to," ľutoval.

"Ten jeden valec to začal a už to bolo naprd," reagoval pre TASR.

Jeden dotyk od bronzu

Slovenský vodný slalom tak prerušil jedinečnú sériu, keď v kategórii singlkanoistov získal medailu na každej olympiáde v ére samostatnosti.

Od hier v Atlante 1996 sa v C1 postarali o cenné kovy Michal Martikán (dve zlaté, dve strieborné a jedna bronzová medaila), Juraj Minčík (bronz) a naposledy v Riu práve Beňuš.

Zvíťazil Slovinec Benjamin Savšek, ktorý patril k favoritom už na predchádzajúcich dvoch olympiádach, ale medaila mu zakaždým unikla. V Tokiu sa dočkal tej najcennejšej.

Beňuš za ním zaostal o vyše sedem sekúnd.

Druhý skončil Čech Lukáš Rohan, tretí bol Nemec Sideris Tasiadis.

Beňuš za ním zaostal o 1,90 sekundy. Ak by teda nedostal dvojsekundový trest za dotyk bránky, napriek nevydarenej jazde by slovenský kanoista bral bronz.

"Mal som vyššie ambície. Chcel som hocijakú medailu. Cieľ sa mi nepodarilo splniť. Samozrejme, som z toho sklamaný, ale svet sa mi nezrúti. Nemyslím si, že šieste miesto na olympiáde je nejaká katastrofa," vravel Beňuš.

Na rade je Mintálová

Hoci Beňušovi tokijské finále nevyšlo, v kariére chce pokračovať a bojovať o štart na nasledujúcej olympiáde v Paríži.

"Je to ešte ďaleko, ale minimálne do Paríža by som rád pádloval. Ešte mám na to dobrý vek," reagoval 33-ročný kanoista

Zo slovenských vodných slalomárov sa najbližšie v Tokiu predstaví kajakárka Eliška Mintálová, ktorú v utorok čaká semifinále a v prípade postupu aj finále.

V stredu nastúpia na kvalifikačné jazdy kajakár Jakub Grigar a kanoistka Monika Škáchová.

Letná olympiáda Tokio 2020 / 2021

Olympijské hry»Olympiáda Tokio 2021»Športy»Vodný slalom»Sklamaný Beňuš. Bez dotyku by som mal medailu, ľutoval