Streda, 22. septembra, 2021Meniny má Móric

Novinár, ktorý prežil pád lietadla: Nikto nás nevaroval

(Autor: Twitter)
ČTK|12. dec 2016 o 22:14

Pri páde lietadla s futbalistami brazílskeho tímu Chapecoense zahynulo sedemdesiatjeden ľudí. Šiesti prežili.

LA PAZ. Kapitán bolívijského lietadla, ktoré sa predminulý týždeň zrútilo aj s brazílskym futbalovým mužstvom na palube, podľa jedného z preživších nevaroval cestujúcich pred haváriou. Brazílsky novinár, ktorý letel s tímom, médiám povedal, že pasažieri neboli vyzvaní, aby si zapli bezpečnostné pásy.

Pri tragédii zahynulo sedemdesiatjeden ľudí, šiesti pád prežili.

"Nikto nám nepovedal, aby sme si zapli pásy. Zakaždým, keď sme sa pýtali, kedy pristaneme, odpovedali nám, že do desiatich minút," prezradil brazílskej televízii štyridsaťtriročný novinár Rafael Henzel

"Nepovedali nám, čo bude nasledovať. Pokračovali sme v lete bez najmenšieho tušenia, čo sa stane. Potom zhasli svetlá a stíchli motory," popisoval muž, ktorý stále leží v nemocnici v kolumbijskom meste Rionegro.

V tej chvíli sa podľa neho začali ľudia vracať na miesta a pripútavať sa, stále však netušili, čo sa deje. Krátko na to prišiel náraz.

Henzel, ktorý sedel v predposlednom rade, si zlomil sedem rebier, ale zostal pri vedomí a krikom vraj k sebe privolal záchranárov, keď pátrali v troskách stroja.

Dispečerka utiekla do Brazílie

Vyšetrovatelia sú presvedčení, že haváriu spôsobil nedostatok paliva, pretože stroj nemal potrebnú rezervu a pilot v poslednom rozhovore s dispečerom vyhlásil, že palivo dochádza.

Polícia zadržala riaditeľa a dvoch zamestnancov bolívijskej leteckej spoločnosti LaMia, ktorá podľa médií lietala s palivom na hranici doletu opakovane.

Letová dispečerka, ktorá na nedostatok paliva upozornila, avšak v štarte nezabránila, utiekla do Brazílie.

Bolívijská vláda následne vyzvala susednú krajinu k jej vyhosteniu.

Prežili traja futbalisti

Pokračovali sme v lete bez najmenšieho tušenia, čo sa stane. Potom zhasli svetlá a stíchli motory.


Rafael Henzel, preživší novinár

Na palube stroja, ktorý sa 28. novembra krátko pred pristátím zrútil pri lete z bolívijského Santa Cruzu do kolumbijského Medellínu, boli hráči brazílskeho tímu Chapecoense (leteli na finále Juhoamerického pohára, pozn. red.), ich sprievodný tím a novinári.

Okrem Henzela prežili aj traja futbalisti, z nich dvaja by sa v najbližších dňoch mali spolu s ním vrátiť do Brazílie. Tretí zostáva na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Nažive zostali aj dvaja členovia bolívijskej posádky, ktorí sa už vrátili domov.

Súvisiace články