BRATISLAVA. Môžete byť fanúšikmi Realu Madrid, FC Barcelona či Manchester United. To nerozhoduje.
Ak si pustíte dokument Sunderland Til I Die (Sunderland, kým nezomriem) z dielne Netflixu, stanete sa obdivovateľom klubu na severovýchode Anglicka.
S tímom budete prežívať každý zápas, tešiť sa zo strelených gólov a smútiť, ak klub prehrá v kľúčových stretnutiach na štadióne vo Wembley.
Pred troma rokmi futbalisti Sunderlandu vypadli po desiatich rokoch z Premier League. Tvorcovia dokumentu mali brilantný nápad – nakrútiť ich cestu späť medzi anglickú elitu.
Namiesto toho však zachytili psychicky labilné mužstvo, ktoré napokon nečakane vypadlo až do tretej ligy. Najväčším pozitívom boli fanúšikovia, pre ktorých je futbal náboženstvom.
Úspech prvej série dokumentu bol ohromujúci. Preto televízny štáb pokračoval v sledovaní na prvý pohľad bezvýznamného klubu v jeho každodennej práci.
A opäť sa to podarilo. Tak sa pokojne usaďte a dajte sa unášať zrejme najlepším futbalovým dokumentom na svete.
Platy majú na úrovni Premier League
Prvá séria sa končí príchodom nového generálneho riaditeľa Charlieho Methvena a nového majiteľa Stewarta Donalda. Ich cieľom je znížiť ekonomické straty a postúpiť do druhej ligy.
„Klub každý rok stráca 30 až 40 miliónov libier. Tento ekonomický aspekt je neudržateľný,“ vraví Methven svojim zamestnancom, pričom používa aj hrubé slová.