Streda, 3. marec, 2021Meniny má Bohumil, Bohumila

Na zlatý "dekrét" mu stačili iba dve minúty

Sportnet|Publikované 19. dec 2008 o 00:00

Svoju celkom bohatú zbierku titulov v rôznych boxerských hmotnostných kategóriách rozšíril Martin Parlagi o ďalší triumf na ostatných majstrovstvách

Slovenska v Nitre. Vlani v Košiciach štartoval do 57 kilogramov (v päťdesiatštvorke sa neprihlásil nikto okrem neho, súperi mali asi z neho obavy a radšej išli o hmotnosť vyššie alebo nižšie) a vo finále prehral so skúseným R. Dydim o jediný bod po viac než vyrovnanom výroku. Dokonca viacerí tvrdili, že borec z Vranova mal vyhrať. Čo mu nevyšlo pred rokom, to si vynahradil tentoraz.

KOŠICE. Ani tentoraz sa nezišla poriadna konkurencia do 54 kg, prihlásili sa iba traja účastníci. Východniar mal najprv voľno a vo finále nemusel vynaložiť veľa úsilia na to, aby získal zlato.

Súper mal rešpekt

Proti nemu sa postavil mladý Janko z Bratislavy. V 1. kole bol pasívny, skôr sa schovával, vyčkával a mal očividný rešpekt zo slovenského reprezentanta. Ten vyhrával 6:0 na body a jeho súper vzápätí vzdal. "Pre mňa to bola taká slabšia rozcvička," podotkol M. Parlagi, ktorý v ringu dominoval vlastne iba za dve minúty boxovania. Po návrate z majstrovstiev Európy v Liverpoole, kde bol iba kúštiček od historického kovu, mal problémy s rukou (trápili ho bolesti ramena). Tak mu prišlo aj vhod, že sa nemusel "šťaviť" na domácom šampionáte. Víťaz prestížneho turnaja v Ostrave sa hotuje od januára na hosťovačku za Slovenské Nové Mesto a mal by patriť medzi hlavných ťahúňov ašpiranta na prvenstvo v novom ročníku domácej ligovej súťaže. Pravdaže, mieni nadviazať na záblesky, ktoré predviedol na zahraničných akciách. Postupne získava skúsenosti a je nádej, že ak nepoľaví, mohol by byť oporou národiaku, kde je trénerom Dušan Bučko. V budúcej sezóne budú ME aj MS. Potom zase sa začne hovoriť už o olympiáde v Londýne. Peking nevyšiel ani nášmu zástupcovi, ale olympiádu v Anglicku by si nechcel nechať ujsť. "Rád by som obsadil oba vrcholy v budúcom roku, všetko ale bude záležať na forme a výsledkoch, aké dosiahnem." Rozhodne slovenský box by mohol napredovať a jedným z opatrení na zvýšenie úrovne je i tesnejšia spolupráca s maďarskými kolegami. Predsa len, v krajine našich južných susedov je tento šport obľúbenejší, má väčšie zázemie a oveľa viac vyspelých borcov. Všetko nasvedčuje tiež tomu, že v Slovenskom Novom Meste sa sústreďuje elita, tak ako to bolo kedysi v Ústí nad Labem či v Dubnici. "Je to super, že sa našiel klub, ktorý ponúka zaujímavé možnosti a podmienky pre najlepších." Mimochodom, nováčik medzi elitou má ambiciózny zámer - v každej hmotnosti disponovať reprezentantom!

Otec boxoval inak

Tak ako v mnohých iných prípadoch, i orientovanie sa na šerm koženými rukavicami u tohto mladého pästiara je výsledkom génov. Jeho otec Imrich Parlagi bol kedysi oporou Vranovčanov ešte za federálnej éry. "Na majstrovstvách Slovenska ma nevidel v akcii, lebo je dosť zaneprázdnený. Nepovedal by som, že mi radí, čo a ako robiť," Inak, Martin podotkol, že má iný štýl než otec. Ten bol medzi dvanástimi povrazmi viac nekompromisný, štipľavejší, razantnejší. "Ja som zase orientovaný na techniku, neuprednostňujem toľko silu." Hlavná vec, že obaja Parlagiovci sa podieľali a podieľajú na tom, že sú u nás typy súce na kvalitný box.

Súvisiace články