Streda, 23. júna, 2021Meniny má Sidónia

Na tatami od soboty sedem dní s predzvesťou japonskej hegemónie

TASR|13. aug 2004 o 14:57

Atény 13. augusta (TASR) - O 56 vzácnych kovov sa bude v osemtisícovej Ano Liossia Olympic Hall bojovať od soboty rovných sedem dní. V každom dni sa ukončia ...

Atény 13. augusta (TASR) - O 56 vzácnych kovov sa bude v osemtisícovej Ano Liossia Olympic Hall bojovať od soboty rovných sedem dní. V každom dni sa ukončia dve hmotnostné kategórie, po jednej medzi ženami a mužmi. V sobotu sa k slovu dostanú najľahšie, nežné pohlavie do 48 kg a mužské do 60 kg.

Prognózy pred začiatkom džudistických súbojov nadobúdajú japonský nádych, najmä preto, že krajina vychádzajúceho slnka neskrýva veľké ambície a že vlastní 21 olympijských víťazov zo 60. Tréner mužov, dvojnásobný olympijský šampión Hitoši Saito sa vyslovil, že jeho krajina si do Atén prišla pre sedem zlatých. Pred štyrmi rokmi ich v Sydney Exhibition Centre Halls získala ako najúspešnejšia výprava štyri, trúfalosť je teda obrovská. "Chceme sedem zlatých," vyhlásil neskromne Saito, "pretože jedine zlato je pre nás dosť dobré." Vlani na MS doma v Osake sa Japonci radovali zo šiestich titulov, no až v 16-tich hmotnostiach, keďže na svetových šampionátoch sa na rozdiel od OH zápasí aj v open kategórii.

Japonci budú mať aj najviac príležitostí na medailový prienik, pretože jedine táto džudistická kolíska sa kvalifikovala do každej zo 14 kategórií (sedem mužov a sedem žien). Rovnaký počet má aj Grécko, ktoré však cez kvalifikačné sito ako hosťujúca krajina nemuselo prejsť. S 13 účasťami sa môže pochváliť Južná Kórea (bez ženy v -57), európskemu velikánovi Francúzsku chýba k úplnej spokojnosti v účasti žena v -70. Nemci, najúspešnejší Európania vlani na MS v Osake (1-1-3), sa môžu pochváliť 12 džudistami s absenciou mužov v -60 a -73.

Dovedna sa na olympijských tatami predstaví 386 džudistov. Chvíle pred ostrým štartom strávila väčšina z nich v tréningovom centre Dekelia v Olympijskej dedine. Každý jeden olympionik musel dať k dispozícii na kontrolu dve kimoná, modré a biele, čo znamenalo odkontrolovať 772 ďuniforiemď. V komplexe Dekelia sa uskutoční aj konečné váženie deň pred samotnými súťažami v jednotlivých kategóriách.

Z pohľadu konkrétnej účasti zaujalo najviac deväť olympijských šampiónov, štyria muži a päť žien. V mužskej žiari velikán najľahšej hmotnosti Japonec Tadahiro Nomura, zlatý na OH ď96 a 2000, ktorý sa ocitol na prahu večnosti - ak by zvíťazil, bol by vôbec prvým džudistom s tromi zlatými na OH. Titul zo Sydney obhajuje v -90 Holanďan Mark Huizinga. Na najvyšší olympijský piedestál vystúpil aj Maďar Antal Kovács v Barceloneď92, ktorý sa s najväčšou pravdepodobnosťou v -100 stretne s obhajcom titulu Japoncom Koseiom Inouem, ďalšou osobnosťou svetového mena, už v 2. kole. Stačí len, ak si Inoue poradí v samom úvode s Mekičom z Bosny a Hercegoviny.

Medzi ženami tróni na najvyššom džudistickom poschodí v -48 Japonka Ryoko Taniová, šesťnásobná majsterka sveta v nepretržitom rade. S úspešnou obhajobou zlata zo Sydney by sa stala jedinou, ktorej sa takéto double v histórii OH podarí bez prestávky zopakovať. Zlaté renomé ma za sebou v -57 aj úradujúca majsterka sveta Kye Sun Huiová z KĽDR (1. v Atlante v -48). Už vopred sa možno tešiť na jej prípadný duel s obhajkyňou zlata zo Sydney Španielkou Isabel Fernandezovou. Zlatá z Atlanty Driulys Gonzalesová Moralesová z Kuby (-57) v Aténach štartuje o hmotnosť vyššie (-63). Päťicu zlatých žien uzatvára najťažšia v +78 Číňanka Sun Fuming, atlantská šampiónka.

Sobota bude v znamení snahy Japonca Nomuru o nevídaný zlatý olympijský hetrik. "Je v dobrej forme, pripravený na zlato," povedal Hirotaki Okada, tréner mužskej reprezentácie. "Najväčšie nebezpečenstvo cíti z Kórejčana Choi Min Ho, Tunisana Anisa Lounifiho, Brita Craiga Fallona a Rakúšana Ludwiga Paischera, nikto iný podľa mňa ho nemôže ohroziť." A zabúdať netreba aj na Francúza Benjamina Darbeleta, ktorý pred Aténami preskočil z kategórie -66 nižšie.

Medzi ženami v -48 japonská hviezda Ryoko Taniová sa po zranení chodidla cíti v plnej sile. Prekypujúce zdravie ukazovala aj pri aténskych tréningocch v športovej hale Vyronas, aj keď si nohu musela tejpovať. Národný tréner žien Kazuo Jošimura je presvedčený o úspešnej obhajobe. "Pohybom ma upokojuje, akoby nebola nikdy zranená, je to pre mňa príjemné prekvapenie."

V 1. kole sa Taniová stretne s Grékyňou Karagiannopoulouovou a nikto nepochybuje, že si nenaruší unikátnu sériu - v 40 zápasoch na MS a OH prehrala len raz, na OH v Atlante pred ôsmimi rokmi vo finále s Kye Sun-Hui z KĽDR. "Taniová je najtechnickejšia džudistka sveta," hovorí o nej Rumunka Alina Alexandra Dumitruová, zlatá na ME 21-ročných, ktorá s Japonkou prehrala vlani na MS v Osake. V kategórii -48 okrem Taniovej a Dumitruovej sa môže vysoko v turnajovom pavúku dostať aj Ruska Ľubov Bruletovová, strieborná na OH v Sydney, prekvapiť môže menej skúsená Kubánka Yamila Zabranová, na medailu si brúsi zuby Francúzka Frederique Jossinetová, európska šampiónkaď01 a 02.

Súvisiace články