Miroslav Zapletal, Marek Sýkora

Česko, Slovensko

Ford

+ 26:02 min

RIJÁD. Slovenský motocyklový pretekár Štefan Svitko obsadil v 6. etape 44. ročníka Rely Dakar 7. miesto a rovnaká priečka mu patrí aj v celkovom poradí.

Organizátori museli piatkový program motocyklistov skrátiť a prerušiť pre problémy na trati, a tak sa výsledky stanovili podľa poradia na 101. kilometri.

Z víťazstva sa tešil Austrálčan Daniel Sanders s náskokom 2:26 minúty pred Britom Samom Sunderlandom, tretí bol Rakúšan Matthias Walkner (+2:36 min).

Organizátori museli prerušiť aj etapu štvorkoliek, v oboch prípadoch z dôvodu degradácie trate. Tá bola v dôsledku štvrtkového prejazdu áut a kamiónov a nedávnych silných dažďov neprejazdná, uvádza sa v oficiálnom komuniké.

Sanders vyhral v čase 51:43 min., Svitko na neho stratil štyri minúty a päť sekúnd. Siedmym miestom si vyrovnal tohtoročné najlepšie umiestnenie v etape.

"Dnes sme išli etapu, ktorú jazdili autá deň pred nami. Vedeli sme, že to bude ruská ruleta a základ bude prísť do cieľa bez pádu. Bolo tam veľa dier a kameňov, našťastie po 100 kilometroch etapu zrušili z bezpečnostných dôvodov.

Všetci na motorkách si vydýchli. Máme za sebou polovicu a zajtra nás čaká oddychový deň," napísal slovenský pretekár na sociálnej sieti instagram.

Argentínčan Orlando Terranova si pripísal medzi automobilmi prvé víťazstvo od roku 2015, druhý bol dvojnásobný majster DTM, Švéd Mattias Ekström.

Na treťom mieste bol domáci Yazeed Al Rajhi so stratou 1:49 min. a v celkovom hodnotení sa tak posunul na druhé miesto za vedúceho Nassera Al-Attiyaha. Posádka v zložení Miroslav Zapletal a Mareka Sýkora obsadila 36. miesto.

Tretie etapové víťazstvo na tohtoročnom Dakare si medzi kamiónmi pripísal Rus Andrej Karginov. Za dvojnásobným víťazom Dakaru skončili len niekoľko sekúnd jeho krajania Dmitrij Sotnikov (+9 s.) a Eduard Nikolajev (+45 s.).

Jazdci Kamazu majú pod kontrolou aj celkové poradie, v ktorom vedie Sotnikov. Maďarský pretekár Zsolt Darázsi, v ktorého posádke je Slovák Ľubomír Palčo, skončil po penalizácii na 45. mieste.