Streda, 27. októbra, 2021Dnes je Deň černovskej tragédie, Meniny má Sabína

Lohyňa: Tradičné športy by mali mať rešpekt

Jozef Lohyňa (Autor: TASR)
Sportnet|9. sep 2013 o 22:02

Zápasníkom odľahlo. V nedeľu Medzinárodný olympijský výbor v Buenos Aires rozhodol, že ich šport ostane olympijským. Inovované pravidlá zažijú premiéru na svetovom šampionáte budúci týždeň v Budapešti. Ako divák sa naň chystá aj slovenský Zápasník storoči

Napokon v súvislosti so zápasením zvíťazil zdravý rozum?

"Chvalabohu. Zápasenie bolo súčasťou už antických olympiád a je ešte oveľa staršie. K športom s takou tradíciou by sa mala exekutíva Medzinárodného olympijského výboru správať s väčším rešpektom a úctou, a nie navrhovať ich vyradenie zo zoznamu kmeňových športov hier."

Bola to chyba, ktorú treba napraviť, konštatovali už pred zasadnutím Medzinárodného olympijského výboru viacerí jeho renomovaní členovia, napríklad Kanaďan Pound či Švajčiar Oswald. Čo podľa vás rozhodlo, že zápasenie v pléne MOV dostalo vo voľbe 28. športu výrazne viac hlasov než bejzbal so softbalom či squash?

"Zavážil tlak verejnosti, ktorá sa zhrozila, že by z programu vypadol taký prirodzený a aj medzi deťmi obľúbený šport. Ale rozhodujúca bola mobilizácia zápasníckeho hnutia, ktoré sa bez ohľadu na smerovanie politicky rozhádaných lídrov krajín zjednotilo v zámere zachrániť tento šport."

Prekvapilo vás to?

Čo iné zápaseniu ostávalo? Teraz musí ísť politika bokom. Vieš, čo pre nás znamenali olympijské hry, povedal mi na jar môj priateľ Bill Scherr, ktorý podobne ako ja získal v Soule 1988 bronzovú medailu, a dostal sa na čelo amerického výboru na záchranu zápasenia na olympijských hrách. Rýchlo potom zareagovali aj zápasnícke osobnosti v Rusku, Japonsku, ba aj v Iráne, ale aj v iných krajinách, a napokon sa podarilo po celom svete zorganizovať jedinečné benefičné a propagačné podujatia."

Zmenilo sa aj vedenie svetovej federácie, ba aj pravidlá - ako sa vám pozdávajú?

"Aby som bol úprimný, detailne zmeny úplne neovládam, ale o týždeň sa chystám do Budapešti, kde sa začínajú majstrovstvá sveta, ktoré už budú prebiehať podľa nich - a teším sa. Na zmeny nastal najvyšší čas, najmä vo vedení federácie. Ale potrebné boli aj zmeny regulí, voľakedy bolo zápasenie oveľa jednoduchšie. Divák potrebuje jednoduché pravidlá, podobné voľakedajším z osemdesiatych a deväťdesiatych rokov, keď dokázal rozlíšiť, kto je víťaz a prečo."

Vám však prekáža aj urýchľovanie, nie?

"Odzápasiť celý turnaj za pár hodín sa dá len na úkor kvality. Ak je špičková konkurencia, tak v závere už ani akákoľvek hviezda nemá toľko síl, aby podala špičkový výkon a finále namiesto toho, aby bolo vyvrcholením celej súťaže, je už len mletím z posledného."

Súvisiace články