BRATISLAVA. Keď v úvode sezóny zvíťazil na podujatí juniorskej Grand Prix v Linzi, bol trošku bezradný pri fotení s medailou a vlajkou.
V nasledujúcich mesiacoch získal veľkú prax aj v týchto formalitách.
Vyhral bronz vo finále juniorskej Grand Prix, striebro na ZOH mládeže a napokon bronz na majstrovstvách sveta juniorov.
Slovenský krasokorčuliar Adam Hagara zažíva výbornú sezónu. Začal ju už na prelome augusta a septembra.
Šéf Slovenského zväzu krasokorčuľovania Jozef Beständig sa vtedy pre Sportnet vyjadril, že jeho triumf v Linzi je iba začiatok. Priebeh sezóny mu dal absolútne za pravdu: 17-ročný Slovák sa zaradil medzi absolútnu juniorskú elitu a sľubné výsledky dosiahol aj v seniorskej kategórii.
V článku sa dočítate:
- Prečo nebol s Hagarom priamo v Tchaj-pej tréner Vladimír Dvojnikov?
- V čom sa slovenský krasokorčuliar zlepšil v porovnaní so ZOH mládeže?
- Ktorý rozhodca dal Hagaru na prvé miesto?
- Čo znamená Hagarov bronz pre slovenské krasokorčuľovanie?
Naplno do poslednej sekundy
Hagara na majstrovstvách sveta juniorov v Tchaj-pej znovu predviedol svoj vysoký štandard. Zajazdil bezchybný krátky program, za ktorý získal osobné maximum a výbornú voľnú jazdu, v ktorej bolo jediné maličké zaváhanie.
V úvodnej kombinácii trojitý axel, dvojitý tulup bol dopad z druhého skoku trošku problémový.
„Toto som v živote uňho nevidel. Niekedy, paradoxne, na tejto vysokej úrovni sa ľahšie skáču trojité skoky ako dvojité,“ vravel pre Sportnet Jozef Beständig, prezident Slovenského krasokorčuliarskeho zväzu, ktorý bol s Hagarom priamo v dejisku šampionátu.
Hagaru však menšie zakolísanie vôbec nerozhodilo. Jeho jazda mala tie najvyššie parametre.
Nasledoval druhý trojitý axel, kombinácia trojitého flipa s trojitým tulupom a trojitý rittberger. V druhej časti jazdy na pieseň Dream On od kapely Aerosmith skočil náročnú kombináciu trojitého flipa s dvoma dvojitými axlami, navyše s veľmi zaujímavým nájazdom z kolena, trojitý lutz i trojitý salchow. Všetky tri jeho piruety dostali najvyšší level štyri.
VIDEO: Voľná jazda Adama Hagaru
„Bojoval korčuľami a pripojil k tomu hlavu aj srdce. Do poslednej sekundy išiel naplno. Toto si na ňom veľmi vážim,“ uviedol Jozef Beständig.
„Trochu zamrzelo, že som dopadol z tulupa na dve nohy, ale myslím si, že som spravil, čo som mohol. Dosť ma boleli nohy, aj som bol unavený, ale zvládol som to,“ vravel Adam Hagara.
Doterajší priebeh jeho kariéry je ukážkovým príkladom, že tvrdá práca sa vypláca. Zlepšuje sa z roka na rok, z pretekov na preteky.
„To tretie miesto je aj absolútne zaslúžené, aj vydreté a je aj satisfakciou za celé pôsobenie Adama a jeho trénera,“ poznamenal Jozef Beständig.
Zapracoval na slabinách
Na ZOH mládeže boli slabinou Hagaru práve piruety. Pretekári v krátkom programe i vo voľnej jazde majú po tri piruety. Slovenský korčuliar na ZOH mládeže mal celkovo zo šiestich iba dve na level štyri a ostatné mal na level tri. Stratil tam cenné body, ktoré ho pravdepodobne stáli zlato.
V konečnom zúčtovaní totiž získal zlatý medailista Kórejčan Hjung-jeom Kim iba o pol bodu viac.
Na juniorskom svetovom šampionáte už mal Hagara päť piruet na level štyri a iba jednu na level tri.
Fotogaléria: Adam Hagara získal bronz na MS juniorov v krasokorčuľovaní 2024
„Hovorili sme s trénerom o tom, ktoré sú tie chúlostivé miesta, na ktoré treba dávať pozor, pretože sa tam môžu stratiť zbytočne body. Dbali sme na najmenšie detaily,“, povedal Jozef Beständig.
Zvládol to aj bez trénera
Hagaru na šampionáte v Tchaj-pej sprevádzal šéf zväzu, keďže jeho tréner Vladimír Dvojnikov musel ostať doma.
„V decembri bol Voloďa vyše týždňa v Číne, potom išiel s Adamom na Four Nationals. Hneď po novom roku strávil týždeň na majstrovstvách Európy a o desať dní zase vyše týždňa v Kórei na ZOH mládeže. Ďalší týždeň by strávil na Taiwane a o dva týždne zase letíme do Montrealu. Bol by preč z klubu päť týždňov, pritom aj tam má pretekárov, ktorí od neho očakávajú aj účasť na majstrovstvách Slovenska juniorov a nižších kategórií. Rozhodol sa, že na Taiwan nepôjde, aby zachoval pokoj a pohodu v klube a medzi rodičmi,“ vysvetľoval Beständig.
Pre mladého slovenského pretekára to však nebola nezvyčajná situácia, bez trénera bol napríklad aj pred rokom na majstrovstvách sveta juniorov v Calgary, kde obsadil 14. miesto, alebo aj na svojich prvých majstrovstvách sveta seniorov v Montpellieri v roku 2022.
Na šampionát v Tchaj-pej cestoval Hagara už ako jeden z favoritov, ale popasoval sa s očakávaniami.