Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Kovaľčuk: Obhájiť titul je vždy ťažšie

Hviezda šampionátu. Iľja Kovaľčuk (v strede) vo Švajčiarsku žiaril (Autor: SITA)
SITA|Publikované 11. máj 2009 o 22:00

Iľja Kovaľčuk bol najväčšou hviezdou svetového šampionátu v hokeji, vo Švajčiarsku žiaril. Nevyhral síce kanadské bodovanie, v ktorom o jeden bod so štrnástimi čiarkami za 5 gólov a 9 asistencií zaostal za Kanaďanom Martinom St. Louisom, pre ruský tím vša

k bol veľkým prínosom. Po turnaji ho vyhlásili za najužitočnejšieho hokejistu podujatia i najlepšieho hráča.

BERN. Ocenenie MVP získal ako prvý Rus na šampionáte vôbec. Kým vlani sa strelecky trápil a rozhodol až finále, tentoraz v boji o zlato neskóroval, ale ťahal zbornú celý turnaj. "Obhájiť titul je vždy ťažšie, ako ho získať prvýkrát. Vybojovali sme titul a dokázali všetkým, že náš vlaňajší úspech nebol náhodný. V tomto roku sme triumfovali bez väčšieho zaváhania. Vo finále sme navyše zdolali Kanadu," povedal po finále podľa gazeta.ru Kovaľčuk.

Pozorne bránili

Rusi sa v záverečnom boji o titul nevyhli niektorým zaváhaniam, prehrávali 0:1, ale výsledok dokázali otočiť. V záverečnej tretine najmä pozorne bránili. Kovaľčuk sa ukázal v súboji o zlato ako dôležitý prvok ruského tímu, na ľade strávil viac než polovicu duelu. Obetavo ako ďalší jeho spoluhráči padal do striel, krotil aj svoje ofenzívne chúťky. "V zápasoch sa chybám nemôžete vyhnúť. Toto je finále. Mali sme dostatok momentov, po ktorých sme mohli skórovať. Kanada hrala dnes dobre, dávala do toho všetko. Každé víťazstvo je sladké, nedá sa opísať slovami. Druhú polovicu stretnutia sme sa iba bránili a snažili o dobrý výsledok defenzívou. V budúcnosti na hru zabudnete, výsledok však ostane v pamäti," priznal Kovaľčuk, ktorý sa za národného hrdinu nepovažuje. Podľa neho uspel celý tím, nie jednotlivci. Po finále však ocenil brankára Bryzgalova i strelcov gólov Saprykina či Radulova.


"Oni si zaslúžia minimálne rovnakú pochvalu ako ja. Pre nás bol každý zápas na šampionáte náročný. S Bielorusmi to bolo veľmi zložité, no ukázali sme charakter, nikto sa nevzdával, aj keď sme mali viacero zranených hráčov. Spoluhráči ukázali športové hrdinstvo a dosiahlo jedno veľké ruské víťazstvo," poznamenal Kovaľčuk, ktorý má za sebou najlepší turnaj MS vo svojej kariére. Vlani podľa vlastných slov nevyužil úplne všetok potenciál, ktorý mal.

Teší sa na Vancouver

Už teraz sa však teší na olympijský Vancouver, kde Kanaďania sľubujú ďalšiu odplatu. Hokejový turnaj bude vrcholom februárových zimných olympijských hier 2010. "Aj pred finále v Berne hovorili o revanši za vlaňajšok a nepodarilo sa im to, teraz sa nás boja. Vo Vancouveri budeme mať oveľa kvalitnejších hráčov, budeme ešte silnejší. Budeme sa nádejať, že turnaj dopadne rovnako ako terajší," dodal Kovaľčuk.


Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.