Pondelok, 18. január, 2021Meniny má Bohdana

Iránska aktivistka lobovala za prístup žien na štadióny

Iná Iránska aktivistka chcela upozorniť na potláčané práva žien pri sledovaní športu vo vlastnej krajine. (Autor: TASR/AP)
TASR|Publikované 16. aug 2016 o 04:42

Iránska športová aktivistka Darya Safaiová chcela upozorniť na potláčané práva žien pri sledovaní športových podujatí vo vlastnej krajine. Olympiádu videla ako ideálnu príležitosť.

RIO DE JANEIRO. Iránska športová aktivistka Darya Safaiová sa v pondelok vrátila do dejiska volejbalu na olympijských hrách v brazílskom Riu de Janeiro aj s nápisom "Pustite iránske ženy na ich štadióny".

Po diskusii s približne šesticou predstaviteľov športoviska sa dostala na stretnutie turnaja mužov medzi Iránom a Ruskom.

"Povedali, že smiem zostať, takže zotrvám," vyhlásila Safaiová, ktorá pochádza z Teheránu a žije v Belgicku. Menej šťastia mala v sobotu, keď jej nepovolili ponechať si vo vnútri spomenutý odkaz.

Žena na mužskom športovom podujatí bol v Iráne nevídaný jav. (Autor: TASR/AP)

O dva dni neskôr však už pózovala s fanúšikmi: "Znamená to pre mňa veľa, ľudia ma chránia."

OH 2016 sú pre niektoré iránske ženy prvá šanca vidieť naživo volejbalový zápas, v ich krajine všeobecne nemajú prístup na mužské športové podujatia.

Safaivú zo štadióna nevykázali, ale musela si presadnúť. (Autor: TASR/AP)

Safaiová si tiež obliekla tričko s podobným odkazom, najprv sedela na mieste lepšie viditeľnom pre televízne kamery, hoci vstupenku si zakúpila na iné. Neskôr sa musela premiestniť.

Autor: TASR

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.