Nedeľa, 5. decembra, 2021Meniny má Oto

Hokejisti pripomenuli Chicagu slávnu éru Michaela Jordana

(Autor: SITA/AP)
Tomáš Prokop|30. jún 2013 o 18:00

Hokejisti Blackhawks sa zaradili v slávnom meste k legendárnym zostavám. Noviny prirovnávajú ich dva tituly k začiatku éry okolo fenomenálneho Michaela Jordana a jeho Bulls.

BRATISLAVA. CHICAGO. „Chicago je jedno z najhokejovejších miest na svete, ak nie najhokejovejšie. Počul som to aj od ľudí z iných klubov. Piatkové oslavy ma o tom definitívne presvedčili,“ hovoril SME Michal Handzuš.

Hokejistov Chicago Blackhawks prišli povzbudiť na oslavy v meste viac ako dva milióny ľudí.

Hovorí sa, že fanúšikov bolo ešte o čosi viac ako pred troma rokmi, keď oslavoval klub zisk Stanleyho pohára prvýkrát po 49 rokoch.

„Pred troma rokmi to bolo špecifické. Eufória bola o niečo väčšia, predsa len takmer päťdesiatročné čakanie spraví svoje,“ povedal Slovák Ján Guzi, ktorý žije v Chicagu viac rokov a zažil už zopár osláv.

chicago_oslavy_handzus_r6952_res.jpeg

Slováci za Handzuša

Podľa neho si najviac užívali triapolhodinovú prehliadku v otvorenom autobuse hlavne starší hráči, ktorí zdvihli pohár nad hlavu prvýkrát v kariére.

„Všetci Slováci, čo tu žijeme, sme to veľmi priali najmä Michalovi Handzušovi. Za ňho sme extra šťastní,“ pokračoval Guzi.

Handzuš si všimol v obrovskom dave aj skupinky krajanov, ktorí prišli povzbudiť jeho aj Mariána Hossu. „Oslavy mi ostanú dlho v pamäti, ale najviac ma zaujala veľká slovenská vlajka, ktorú som si všimol,“ dodal.

Bezpečnosť na jednotku

Mierne obavy boli ohľadom bezpečnosti. Hlavne po bombovom útoku na bostonskom maratóne, ale všetko prebehlo hladko.

„Bolo to skvele zorganizované. Na všetko dohliadali policajti a ľudia nevyhľadávali konflikty. Každý, kto prišiel, si užil víťazstvo Hawks, ktorí si to zaslúžili po takejto sezóne, keď boli od začiatku najlepší,“ dodal Guzi.

Hokej sa dostal v treťom najväčšom meste na výslnie tak, že miestne noviny špekulujú, či nie je vedúcim športom Chicaga.

Chicago Tribune prirovnalo Blackhawks 2013 k americkým futbalistom bears z roku 1985 či basketbalistom bulls 1991, ktorí vtedy na čele s fenomenálnym Michaelom Jordanom ovládli NBA.

chicago_oslavy2_r8580_res.jpegchicago_oslavy_marian_res.jpg

Z najhoršieho najlepší

Pritom ešte v roku 2004 vyhlásilo ESPN Blackhawks za najhoršiu značku v histórii amerických športov. Zápasy tímu z originálnej šestky dokonca ani nevysielala celoštátna televízia.

Prišlo však nové vedenie na čele s manažérom Dalom Tallonom, ktorého neskôr vymenil Stan Bowman, a začali sa diať veci.

Draftmi Jonathana Toewsa s Patrickom Kanom si pripravil klub nový začiatok.

Zostavu doplnili o obrancov Duncana Keitha s Brentom Seabrookom, krídelníkov Patricka Sharpa s Mariánom Hossom a teraz sa Blackhawks stali prvým tímom s dvoma titulmi v NHL od zavedenia prísneho platového stropu.

Popularitu klubu podporuje fakt, že hala United Centre bola na hokej vypredaná už takmer v 300 zápasoch, a to sa do nej zmestí vyše 22­tisíc ľudí.

„Organizácia robí veľkú robotu s fanúšikmi. Bolo to vidieť aj na oslavách, keď boli v dave prevažne mladí ľudia. Fanúšikovská základňa v Chicagu je výborná,“ dodáva Handzuš.

Ešte nevedel povedať, kedy sa dostane so Stanleyho pohárom na banskobystrické námestie, keďže ešte nemajú so spoluhráčmi plán.

Okrem toho sa potrebuje doliečiť, preto ešte chvíľu ostane v Amerike.

Súvisiace články